Şimdiye kadar hiç karşılaşmadığımız zor ve stresli dönemlerden geçiyoruz. Salgın nedeniyle yaşadığımız korku ve yoğun stres, genel sağlığımızı etkileyeceği gibi saç dökülmelerine de neden olabilir. Özellikle böyle zamanlarda daha iyi hissetmek için kişisel bakıma ve iyileşmeye ağırlık verebiliriz.

Yaşanılan yoğun stresin yanı sıra hava kirliliği, hormonal nedenler, sağlıksız beslenme, eksik vitamin emilimi ve otoimmün rahatsızlıklar saçların dökülmesine, cansızlaşıp kalitesini kaybetmesine neden olur. Bu durum karmaşık bir sorun olarak gözükse de kesinlikle çözümü olan bir sorundur, tabii ne yapacağımızı bilirsek. Bu nedenle saç sağlığımızı koruyacak, saç dökülmesini azaltacak, saç tellerini kuvvetlendirecek ve daha kalın hale getirmemize yardımcı olacak bir ritüel oluşturdum.

Beslenme düzeni, saç derisi masajı ve doğru ürün kullanımı ile kısa zamanda daha gür, sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak için 3 adımda yapılması gerekenler!

Birinci adım: Antioksidan ağırlıklı beslenmek

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri yetersiz beslenme. Vücut, sahip olduğu vitamin, mineral ve besinleri önce hayati değer taşıyan organlara daha sonra deri, saç ve tırnaklara iletir. Bu nedenle eksik ve sağlıksız beslenmek saçlarımızın dökülmesine, tırnaklarımızın incelip kırılmasına ve cilt rahatsızlıklarına neden olur.

Sağlıklı saçlar için daha fazla antioksidan ağırlıklı beslenmek gerekir. Çünkü antioksidanlar, vücut tarafından üretilen protein ve enzimleri hücrelere daha hızlı iletirler. Hücreler ihtiyaç duyduğu besin ve yapı taşlarını kullanarak yeni ve sağlıklı hücreler üretmeye devam eder. Saç derisine ve saç köklerine iletilen besinler, köklerin deriye daha sıkı tutunmasını, saç tellerinin kalınlaşarak canlanmasını ve saç derisi kuruluklarının ortadan kalkmasını sağlarlar. Bu sayede doğru besinler ile içeriden beslenen saç telleri daha gür, canlı ve sağlam uzamaya başlar.

İkinci adım: Doğru bakım ürünleri kullanmak

Yanlış ürün kullanımı saç dökülmesini tetikleyerek artmasına sebep olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak için kullanacağımız ürünlerin içeriklerini bilmek çok önemlidir. Çünkü saç ihtiyacına uygun doğru ürün seçimi ile kısa zamanda saç dökülmesi problemi çözülebilir. Ciddi bir saç dökülmesi problemi yaşadığım zamanlarda keşfettiğim ve düzenli kullanımla hızlı sonuç aldığım, kolay kullanıma ve özgün içeriklere sahip bir ürün tavsiyem var; Aveda Invati Advanced™ serisi!

İçeriğinde saç derisini canlandıran zerdeçal ve ginseng, saçı anında kalınlaştıran sertifikalı organik amla, sebum birikimini gideren ve saç derisini yenileyen keklik üzümünden salisilik asit ve doğal parlaklık veren organik kukui cevizi yağı olan Aveda Invati Advanced™ serisinden Exfoliating Shampoo – Dökülme Karşıtı Şampuan ile saçlarınızı ve saç derinizi nazikçe temizleyebilir ve saç derisindeki gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yanlış saç kremi tercihi, saçlarda ağırlık ve dolayısıyla dökülme yapar. Invati serisi, şampuan – saç kremi – serum 3’lüsü olarak kullanıldığı zaman en etkili sonuçları veriyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınızı anında kalınlaştıran ve tüm gün dolgunluk sağlayan Aveda Invati Advanced™ Thickening Conditioner – Dökülme Karşıtı Saç Kremi ile saç boylarınızı nemlendirip besleyebilirsiniz.

Farklı saç kremlerinin aksine saç köklerinde tıkanma, saç boylarında ağırlaşma ve dökülme yapmıyor, aksine saçları besleyip kuvvetlendiriyor. Hayvanlar üzerinde test edilmeyen, organik sertifikalı bitkisel içeriklere sahip olan bu saç kremi, saçlarınızın canlanmasını ve kalınlaşmasını destekleyecektir.

Gözenekleri açılmış saç derisini, temiz ve nemlenmiş saçları kuvvetlendirmenin son adımı ise saç diplerine uygulanacak canlandırıcı serum. Aveda Invati Advanced™ Scalp Revitalizer – Dökülme Karşıtı Saç Serumunu her gün saç derisine uygulamanız gerekir. Sprey başlık sayesinde kolaylıkla uygulayabileceğiniz serum, içeriğindeki ginseng sayesinde saç köklerine enerji ve canlılık veriyor. Ginsengin sağladığı enerji, saç tellerinin köke daha sağlam tutunmasını ve saç derisinin kendi keratin üretimini gerçekleştirmesini sağlar. Bu sayede saç telleri çok kısa bir zamanda kalınlaşır ve canlanır.

Her gün düzenli olarak saç köklerine uygulayacağınız serum ardından parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın. Bu sayede saç derisindeki kan dolaşımı, keratin ve kollajen üretimi artarak uyguladığınız serum saç derisi tarafından daha hızlı emilir. Düzenli uygulamalar sonucunda saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olacağı gibi saçlarınız daha hızlı ve sağlam bir şekilde uzamaya başlar.

Aveda Invati Advanced serisi saç dökülmesi problemini hedef alan ve saçları kuvvetlendirmek için oluşturulan bir seri olup yapılan araştırmalar sonucunda da saç dökülmesini yüzde 53 azalttığı, saçları anında kalınlaştırdığı ortaya konulmuştur. Yüzde 94 doğal türevli ve organik sertifikalı içerikleri sayesinde de emzirme dönemindeki annelerin dahi kullanabildiği bir seridir. Aynı zamanda, seriyi yıl boyunca kullanabilir ve saç dökülmesi sorununun önüne geçebilirsiniz.

Üçüncü adım: Doğada egzersiz yapmak

Sürekli evde olduğumuz bu dönemde, dışarı çıkıp temiz hava almak iyi gelecek. Etrafımızdakilerle mesafeyi koruyarak her gün açık havada olmaya çalışabiliriz. Bütünsel olarak sağlıklı olmak için açık havada egzersiz yapmak önemli. Her gün 30 dakika açık havada yapacağımız yürüyüş, kan dolaşımını hızlandırır, hücrelerin oksijen depolarını doldurur, vücudun kendini yenileme ve iyileştirme hızını arttırır. Bu nedenle açık havada kardiyo ve esneme hareketleri ile hücrelerimizi beslemeye dikkat edelim. Daha sağlıklı saçlar ve vücuda sahip olmanın en güzel yolu bu.

Stres ve negatif düşünce saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biri. İyi düşünmeye, temiz içerikli ve güvenilir ürünler ile vücut frekansımızı yükseltmeye ve kendimize iyi bakmaya özen gösterelim. Mutlu günler!