Her iki kadından biri hayatının bir döneminde saç dökülmesi yaşar. Stresin, hormon dengesinin, beslenmenin ve bakım rutinin en az genetik yatkınlık kadar rol oynadığı saç dökülmesi birçok farklı nedene bağlı olarak yaşanabileceği gibi vücutta etkisini beklenmedik zamanlarda gösterebilir. Klinik olarak tanımlanması ve belirli bir nedene bağlanması güç olan bu durumun tedavisi ise çoğu zaman oldukça basit ve hızlıdır. Bu nedenle saç dökülmesine bütüncül bir bakış açısı ile yaklaşmak gerekir. Sadece saç bakımına veya genetik yatkınlığa odaklanmayan, aynı zamanda beslenmeye, hormonlara, zihinsel sağlığa bütüncül bir şekilde yaklaşılan tedavi modelleri ile saç dökülmesi kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Beslenme düzenindeki küçük değişikliklerden dermatolojik veya medikal çözümlere kadar uzanan saç dökülmesi tedavi yöntemleri ile saç kaybının etkilerini tersine çevirin! 


Saç dökülmesi tedavi yöntemleri

Genetik olarak saç dökülmesine yatkın olmak kaçınılamaz bir şekilde saç dökülmesinin yaşanacağı anlamına gelmez. Aile geçmişinin miras bıraktığı genler değiştirilemese de saç dökülmesini harekete geçiren çevresel etmenler kontrol edilebilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek durumların anlaşılmasından sonra bu etmenleri ortadan kaldırmak tedavi sürecinin ilk adımını oluşturur. Spesifik bir neden saç dökülmesine yol açabilse de yaşanılan durum çok faktörlü de olabilir. Bu nedenle, saç dökülmesine karşı alınacak adımlardan önce bir uzman yardımıyla kan ve hormon seviyelerinin ölçülmesi, kullanılan ilaçların ve genetik yatkınlığın kontrol edilmesi ve hayat tarzının gözden geçirilmesi gerekir. 

Sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalıyız? 

1. Sağlıklı beslenme ve takviyeler

Saçlar aynı cilt gibidir. Özel ilgiye ve bakıma ihtiyaç duyduğu kadar beslenme alışkanlıklarından etkilenir. Sağlıklı bağırsak mikrobiyotası bağışıklığı kuvvetlendirdiği, cildi güzelleştirdiği gibi saç sağlığını da destekler. Sağlıklı yağlar ve iyi proteinler bedene iyi geldiği gibi saçların sağlıklı uzamasını sağlarlar. İşlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durmak temiz bir cildi garantilerken canlı ve parlak görünen saçları da beraberinde getirir.  Yeterince su içmemekse sağlık durumunda genel bir kötülemeye yol açarken saçların incelmesine ve kolaylıkla kopmasına yol açar. Bu nedenle saç dökülmesi gibi bir sorunla karşılaşınca ilk olarak diyete bakmak, eksik veya yanlış giden alışkanlıkları düzeltmek en doğru adım olur. 

2. Protein tüketmek

Saçların yüzde 90’ı proteinden oluşur. Bu nedenle yetersiz protein tüketimi direkt olarak kendini saçlarda gösterir. Saç sağlığını destekleyen bu değerli besin grubunun hayvansal ürünlerden gelmesine gerek yok. Ispanak gibi bitkisel protein kaynakları da aynı görevi görecektir. 

3. Omega grubu başta olmak üzere sağlıklı yağlar tüketmek

Saç sağlığı için beslenme rutininde mutlaka sağlıklı yağlara yer verilmesi gerekir. Sağlıklı yağlar vücuda her açıdan fayda sağlayacak vitaminlerin emilimlerini sağlarlar. Bu nedenle beden ve zihin kadar saçlar için de faydalı olan doymamış Omega-3 yağı bolca tüketilmelidir. 

4. Demir

Vücuttaki demir depoları saç gözeneklerine oksijen taşımakla yükümlüdür. Aynı zamanda vücudun proteini doğru şekilde kullanmasını sağlayarak sağlıklı ve güçlü saçların üretimine yardımcı olur. Demir takviyesi almak veya beslenme düzeninde yüksek demir oranına sahip besinler tüketmek, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini kesecektir. 

5. A, C ve E vitaminleri

Saç hücreleri vücuttaki en hızlı bölünme yaşayan hücrelerden birisidir. Bu nedenle hücrelerin yeterince beslenebilmesi, sağlıklı saçların kaynağını oluşturur. Kafa derisi sebumunu kontrol altında tutan A vitamini, çok güçlü bir antioksidan olan, çinko ile demirin vücut tarafından emilimini güçlendiren C vitamini ve enflamasyon karşıtı E vitamini sağlıklı saç hücrelerinin yapı taşlarıdır. 

6. Çinko

Çinko vücudun kendini iyileştirebilme mekanizmasını destekleyerek zayıflayan saçları güçlendirmeyi sağlar. Aynı zamanda kafa derisindeki yağ bezlerini düzenleyerek sağlıklı bir kafa derisi mikrobiyotasının oluşturur. 

7. Biotin başta olmak üzere B vitamini grubu

Araştırmalar Biotin başta olmak üzere B vitamini takviyelerinin saç büyümesini arttırdığı göstermektedir. 

8. Doğru saç bakımı

Kafa derisine ve saçlara doğru ilgiyi göstermek sağlıklı büyüme ve uzama için çok önemlidir. Saç gözeneklerinin tıkanmasına bağlı yaşanan dökülme sorunu ancak saçların sıklıkla ve titizlikle yıkamasıyla sona erer. Kafa derisinde saç spreyleri, jeller, iyi durulanmamış kremler ve daha nicesi yüzünden oluşabilecek birikmeyi temizleyen ürünler kullanmak saç gözeneklerinin tıkanmasını önleyecektir. Aynı zamanda araştırmalar kafa derisinde oluşan sebum kaynaklı yağlanmanın içerisinde bulunan kortizol ve  dihidritestestoronun saç incelmesinde rol oynadığını göstermiştir. Bu nedenle, saçları fazla sebumdan arındırmak için haftada minimum 3 kere yıkamak olası saç incelmesinin önüne geçer. 

Ek olarak, temiz saç derisine duş alırken veya gün içerisinde masaj yapmak kan akışını hızlandırır ve kafa derisindeki stres hormonu kortizolün seviyelerini düşürür. Karşılığında saç gözeneklerinin küçülmesini engellenmiş ve sağlıklı uzama desteklenmiş olur. 

Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kafa derisini ve saçları aşırı kurutarak koparak dökülmeye, cansızlaşmaya yol açmamasına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle içerisinde sülfat, silikon, petrolyum ve mineral yağı olmayan ürünler seçmek olası saç dökülmelerin önüne geçecektir.

9. Kenevir tohumu yağı

İçerisinde yüksek seviyelerde A, C ve E vitaminleri bulunduran antioksidan deposu ve enflamasyon karşıtı kenevir tohumu yağı enflamasyona bağlı yaşanan egzama, seboreik dermatit gibi kafa derisi hastalıklarında yardımcı olabilir. Bu sorunlar iyileştirilmediği zaman koparak saç dökülmesine yol açtıkları için kenevir tohumu yağı dolaylı olarak doğal bir saç dökülmesi karşıtıdır. Aynı zamanda yüksek nemlendirici özellikleri sayesinde kafa derisine nemi hapsederek genel saç sağlığını destekler. İçerisinde kenevir tohumu yağı bulunan ürünler seçilerek bakım rutinine dahil edilebilirken, 6-8 damlanın seyreltilmesiyle direkt olarak saç derisine de uygulanabilir.

10. Zihinsel sağlığı desteklemek 

Stres, saç dökülmesi ve incelmesinin en büyük tetikleticisidir. Kortizol seviyelerini arttırarak saç derisi sağlığını bozan stresi kontrol altında tutmak meditasyon, yoga, nefes çalışması gibi pratiklerle başarılabilir. Mindfulness‘ın günlük rutine dahil edilmesi zihinsel sağlık için harikalar yaratacağı gibi güçlü, sağlıklı ve canlı saçların da mimarı olacaktır.

Medikal ve kozmetik tedaviler

Yaşanılan saç dökülmesi çevresel etmenlere bağlı olmadan, genetik yatkınlık sonucu yaşanıyorsa medikal ve kozmetik tedaviler daha kesin ve hızlı sonuç veren çözümler sunabilir. Uzmanların çoğunlukla Androgenetik Alopesi yani genetik saç kaybı durumunda önerdikleri bu tedaviler kalıcı bir biçimde hasar almış, küçülmüş veya pasifleşmiş saç gözeneklerini dokusal iyileşmeyi hızlandırarak eski haline döndürmeyi amaçlar. 

1. Minoksidil / Rogaine ilaç tedavisi

Genetik saç kaybı yani Androgenetik Alopesi uzmanlar tarafından teşhis edildiğinde ilk tedavi seçeneklerinden birisi Minoksidil (Rogaine)dir. Topikal olarak saç dökülmesinin yaşandığı bölgeye uygulanan bu ilaç kadınlarda saç kaybını klinik olarak önleyebilmiş ve etkisini tersine çevirmiştir.

2. PRP (Planet Rich Plasma Tedavisi) 

PRP tedavilerinin amacı vücudun kendi kendini iyileştirebilme özelliğini kullanarak saçların sağlıklı büyümesini ve çoğalmasını desteklemektir. Kişinin kendi kanından oluşturulan PRP solüsyonunun kafa derisinde saç kaybı yaşanan yere enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bu tedavi var olan saç tellerini güçlendirirken pasifleşen saç gözenekleri uyandırır. 

3. LPT (Thermadome Lazer tedavisi) 

Thermadome en az haftada iki kere, 20 dakika kadar başın üzerine bir kask gibi takılan ışık terapi cihazıdır. Düşük seviyeli lazer ışınları sayesinde kafa derisine oksijen terapisi yapan bu cihaz saç gözeneklerinin altında bulunan kök hücreleri harekete geçirerek yeni saç yollarının açılmasını sağlar. Aynı zamanda saçların sağlıklı uzamasını da destekler. 

4. B vitamini enjeksiyonları

B vitamini saç sağlığı için kilit oyuncudur. Çoğu zaman beslenme ile yeterince alınmayan veya takviyelerle emilimi sağlanamayan B vitaminini saç derisine enjeksiyon yardımıyla uygulamak ciddi farklar yaratabilir. Normal B vitamini seviyelerine sahip kişilerde bile bu tedavi yöntemi olası saç kaybını önleyici davranacaktır. 

5. Akupunktur/ Micro-needling 

Saç gözeneklerinde yaşanan probleme bağlı dökülmelerde kan akışını hızlandıran, lokalize enflamasyonu önleyen akupunktur bir tedavi seçeneği olabilir. Minik iğnelerin bir uzman tarafından kafa derisinin doğru noktalarına batırılması tıkalı veya pasif hale geçmiş saç gözeneklerini açarak saç büyümesini destekler. Genetik yatkınlık, başka bir hastalık sonucu yaşanan saç kaybı veya kırılmaya bağlı dökülmelerde, akupunktur sadece saç gözeneklerini hedef alan bir uygulama olduğu için yardımcı olmayacaktır. Micro-needling uygulaması da akupunktur ile aynı felsefede çalışır. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP