Fotoğraf: Toa Heftiba

Kabul edelim! Ne kadar hazırlanmış olursak olalım hayatımızı paylaştığımız kişiye veda etmek zordur. Aşkın beyinde bıraktığı izleri araştıran nörologlar, ayrılık acısı ve romantik reddedilmenin, beyinde fiziksel bir acıya maruz kaldığımız yer ile aynı alanı uyardığını ifade ediyor. Bu yüzden ayrılma sürecinde stres reaksiyonu gösterdiğimizi belirtiyor.

Bu süreç ne kadar zor olursa olsun partnerlerin birbirine karşı saygılı, merhametli ve anlayışlı olması, barışçıl bir ayrılığı mümkün kılabilir. Bu yüzden ilişki terapisti Michelle Crosby, ayrılık sürecindeki anahtar kelimenin iletişim olduğunu vurguluyor.

“Konuşmamız gerek” ile başlayan bir cümlenin zamanı geldiyse, derin bir nefes alıp bu durumu en makul kılabilecek 3 adımı izleyin.

1. Size rehber olabilecek birkaç kelime seçin

Konuşmanın gidişatını yönlendirmesi açısından en az 3 kelime seçilmesini tavsiye ediyor. Bu süreçte en çok seçilen kelimelerin “hızlı” (çünkü bu zor durumda kimse kalmak istemiyor), “saygılı” ve “nazik” olduklarını belirtiyor. Seçtiğiniz kelimeler ideal senaryoyu gerçekleştirebilmek için davranışlarınızı yönlendirmenize yardımcı olur.

2. Kendi bakış açınızdan ilişkinizi düşünün

Ayrılmaya karar veren taraf mı yoksa ayrılığa tepki gösteren taraf mısınız? Çünkü iletişim kurma şekliniz, hangi tarafta olduğunuza bağlı olarak değişecektir. Ayrılmaya karar veren taraf sizseniz, büyük ihtimalle bir süredir bunu düşünüyor ve acısını yaşıyorsunuzdur. Ayrılma kararı veren taraf siz değilseniz, özellikle de bu sizin için sürpriz olmuşsa, beyninizdeki acı alanı devreye girecektir (fiziksel acıya maruz kaldığınızdaki alan).

Ayrılma fikrinin ne kadar yeni bir durum olduğuna bağlı olarak, her iki tarafta farklı şekillerde tepki verir. Crosby, bu süreçte partnerlerin birbirine karşı sabırlı olması ve yeni durumu karşı tarafın sindirmesi için zaman tanıması gerektiği konusunda uyarıyor.

3. Ortak yaşamınızı gözden geçirin

Artık günlük yaşantınızda birbirinizi görmemeye başlamış olsanız bile, tamamen ayrılmadan önce vakit geçirmeniz gereken bir takım konular olacaktır. Hayatlarınızın nasıl iç içe geçtiğini, nasıl birlikte olmaya başladığınızı ve bu ilişkiye ne kadar uzak olduğunuzu bir düşünün. Duygusal, finansal ve sosyal (paylaştığınız arkadaş çevresi gibi) konuların yanında evliyseniz hukuki konuların da olacağını bilin. Bu süreçte ayırmanız gereken birçok şey olacağı için anahtar kelime iyi bir iletişim ile dostça bitirebilmektir.

Ayrılıklar asla kolay değil ama pozitif ve saygılı bir yaklaşım ile sorunsuz bir şekilde ilerlemesi mümkün.


BLOOM SHOP