“Çok kilo aldım”, “kendimi çok kötü hissediyorum”, “keşke 5 yıl önce olduğum gibi görünebilsem”…

Bu cümleler size de tanıdık geldi mi? Yaşla birlikte kilomuzun, vücudumuzun, cildimizin görünümünün değişmesi son derece doğal bir durumdur. Ancak gerek sosyal medyada gördüğümüz gerçek dışı fotoğraflar, gerek geleneksel medyanın önümüze getirdiği mükemmel kadın imajı, kendi vücudumuza sağlıklı bir gözle bakamamamıza neden olur.

Elbette sağlıklı ve fit kalmak için fiziksel aktiviteye devam etmeli, sağlıklı beslenmeli ve kendimizin daha iyi bir versiyonu için çalışmalıyız. Bununla birlikte yapmamız gereken bir diğer şey de, düşünme biçimimizi değiştirmemiz ve bedenimizi olduğu gibi görme ve kabullenme bilincini geliştirmemizdir. Bedeninizle ilgili bugüne kadar oluşturduğunuz algıları dikkatli bir şekilde gözlemleyerek, bakış açınızı ve tipik düşünce kalıplarınızı tamamen değiştirebilirsiniz.

Sağlıklı bir beden imajı için vücudunuzla derin bir bağlantı kurmalısınız.

Vücudun görünümü hakkında eleştirel bir bakış açısına sahip olmak; bir vücudun içinde sıkışıp kalma hissine ve bedenle gerçek bir bağlantı kuramamaya neden olur. Şöyle düşünün, bir başkasının vücuduna sahip olmayı hiç dilediniz mi?

İşte böyle bir düşünce, kendi vücudunuzla bağlantınızın zayıflamasına neden olur. Bu durum genellikle medyanın bize sunduğu mantık dışı güzellik standartlarından kaynaklanır ve zihin-beden bağlantımızın kopmasına neden olur.

Bu yazıda bedeninizle yeniden bağlantı kurmanız ve kendinizi nasıl gördüğünüzle ilgili algınızı olumlu yönde değiştirmeniz için 5 dakikalık, çok kolay yöntemleri derledik. Bu uygulamayı istediğiniz kadar kullanın ve bedeninizle derin bir bağlantı kurma yolculuğunu hiç bırakmayın!

Sağlıklı beden imajı uygulaması

  1. Şu an kendinizi halsiz ve ağır mı hissediyorsunuz? İçinde bulunduğunuz enerji durumunun farkına varın.
  2. Neye ihtiyaç duyduğunuzu kendinize sorun; bir yürüyüş yaparsanız kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  3. Düşüncelerinizi önyargısız biçimde gözlemleyin. Bedeninizle ilgili olumsuz düşünceleriniz olduğunda bunların farkında olmaya çalışın. Ardından enerji durumunuzun size ne anlatmaya çalıştığının farkına varın ve kendinizi daha iyi hissetmek için uygulamaya geçin. Yürüyüş yapın, dans edin ve davranışlarınızı vücudunuzla nasıl daha derinlemesine bağlantı kurmak için ayarlayabileceğinizi belirleyin.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP