İlişkileri enerji alanında ele alacak olursak sağlam temelli bir ilişki oluşturabilmenin ilk kuralı, iki uçta bulunan dişil ve eril enerji arasında akışkan bir enerjiye sahip olmaktır. Dişil ve eril enerji dengesi eşitse yani iki taraf da aynı enerjiye sahipse, iki kişi arasındaki çekim gücü azalabilmekte ilişkide yabancılaşma durumu gözlemlenebilmektedir.

Peki, ilişkilerde eril ve dişil enerji dengesi nasıl olmalı? Gelin, sağlıklı ilişkilerin enerji dengesini birlikte inceleyelim.

Dişil ve eril enerji

Enerji kavramı adına ilişkide kutuplaşma oluşturabilmek için öncelikle hangi enerji türünün sizde daha baskın olduğunu keşfetmeniz gerekir.

Eril enerji; baskın, hareketli, azimli, hedefe odaklı bir enerji türünü temsil ederken dişil enerji; sakin, duygusal, dengeli ve toparlayıcı bir enerji türüne işaret eder. Dişil enerji eril enerjisiz, eril enerji ise dişil enerjisiz var olamaz.

Toplum içerisinde erkek eril enerjiyle, dişi ise dişil enerjiyle bağdaştırılır ancak bu doğru bir bakış açısı değildir. Çünkü eril ve dişil enerjinin cinsiyetle ilgisi yoktur. Yapılan araştırmalar, insan vücudunda hem eril, hem de dişil enerjinin değişken oranlarla da olsa zaman zaman birlikte yer aldıklarını ortaya koymaktadır.

İlişkide dişil ve eril enerjinin yeri

İlişkide, eril enerjinin hareketli, karar odaklı, fevri ve baskın özelliğini dişil enerjinin sakin, huzur veren, duygusal tutumu desteklemelidir. Bu destekleme sayesinde ilişkide tamamlanmış bir beraberlik duygusu ortaya çıkar ve taraflar arasında anlaşmazlıklar azalır.

Eril ve dişil enerjinin de kendi içinde kategorileri bulunmaktadır. Örneğin eril enerjinin bir baskın eril bir de hafif eril enerji hali vardır. Baskın eril enerji, daha agresif ve yarışmacı özellikler sergilerken hafif eril enerji, daha centilmen ve uyumlu tavırlar takınır.

Aynı şekilde dişil enerji de kendi içerisinde baskın ve hafif olarak iki kategoriye ayrılır. Baskın dişil enerji; çılgın, nevrotik ve sabırsız enerjiyi simgelerken hafif dişil enerji; keyifli ve sessiz enerjiyi temsil eder.

Bir ilişkide bu enerji türlerinin ikisinden olması gerektiği gibi kendi içinde ayrılan kategorilerinin ikisinden de zaman zaman yer alması gerekir.

Çünkü partner olarak ilginizi çekecek bir kadın veya erkeğin genel olarak sakin, uyumlu ve huzur veren biri olmasını tercih edebilirsiniz ancak bazı durumlarda karşı tarafın kararlı, keskin, sert, hatta fevri olmasını bekleyebilirsiniz. Çünkü çiftler arasındaki tutku, zaman zaman yükselen adrenalin ve beklenmeyen tepkilerle artış göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı bir ilişkinin en önemli sırlarından biri eril ve dişil enerji alanında kutuplaşma sağlanabilmesidir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP