Türkiye’nin vitamin ve mineral markası Voonka, tüm tüketicileri için sağlıklı çözümler sunmayı hedeflerken gelecek kuşaklar adına da hissettiği sorumluluk duygusuyla Voonka Next grubuyla bir mutluluk hareketi başlatıyor. Projeye katılan tüketicilerinin adına kaybettikleri kilonun 5 katı değerinde TL tutarını tercih ettikleri 3 sivil kuruluşundan birine bağışa dönüştürüyor. Projenin gönüllü danışmanlığını yöneten Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Baş’a sağlıklı kilo vermenin önemini ve yollarını sorduk.


Kilo vermek, çok az oranlarda olsa bile, beden üzerinde nasıl bir etki bırakır? 

Toplam vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10’u kadar mütevazı bir kilo kaybının bile kan basıncında, kan kolesterolünde ve kan şekerinde iyileşme gibi sağlık yararları sağlaması muhtemeldir. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanıza yardımcı olacak yeni yeme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını öğrenin. Bu alışkanlıklar zamanla kilo kaybınızı korumanıza da yardımcı olacaktır. 

Peki, kilo alıp verme süreci cildimiz üzerinde de bir etki bırakır mı? 

Cildin elastikiyetinin ve renginin beslenme sorunları nedeniyle değiştiği biliniyor ve karbonhidrat ve şekerden zengin diyetler ciltte solgunluğa ve cilt lekelerine neden olabilir. Göz çevresindeki koyuluk, demir eksikliği anemisi, protein yetersizliği, şeker hastalığı veya çeşitli kaynaklardan gelen stresin bir işareti olabilir. 

Kilo kaybı neden artrit gibi kronik ağrılı rahatsızlıkların tedavisinin bir parçasıdır?

Kilo kaybı ve artrit, vücuttaki iltihaplanmaya bağlı güçlü bir bağlantıya sahiptir. Kilo kaybı artrit ağrısını iyileştirebilir. Diz artriti olanlarda yakın zamanda yapılan bir araştırma, kilo verme grubundakilerin, kilo vermeyen bir kontrol grubuna göre ağrılarını azalttığını ve hareket kabiliyetlerinin önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur. 

Sağlıklı kilo vermek bedensel sağlığın dışında zihinsel sağlığı da destekler mi, eğer öyle ise bu nasıl gerçekleşir? 

Fazla kilolu olduğunuzda, tüm sisteminizin dengesi bozulur ve buna ruh halinizi etkileyen hormonlar da dahildir. Sonuç olarak, kilo vermek genel refahınızı artırabilir ve depresyonun şiddetini azaltabilir. Yağ dokusunun kaybı hormonal denge üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Kilo vermenin zihinsel açıdan diğer bir faydası hafızayı güçlendirebilmesidir. Bir çalışma, obezite cerrahisi geçiren kişilerde, kilo vermenin, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, hafızayı önemli ölçüde iyileştirdiğini keşfettiler. 

Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyen kişilerin zaman zaman motivasyon kaybı yaşamaları oldukça normal. Bu anlarda ihtiyaç duydukları fiziksel ve duygusal desteği nerede bulabilirler? 

İyi bir gece uykusu alma olasılığı, güçlü bir kilo verme motivasyonudur. Uyku apnesi ve şeker hastalığı olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırma , en fazla kilo verenlerin uyku apnesi semptomlarında önemli bir azalma gösterdiğini keşfetti.  

Aynı zamanda vitamin ve mineral markası Voonka, Voonka Next grubuyla başlattığı “Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kilonu Bağışla” projesi ile katılımcılara hem sağlıkla kilo kaybı sağlayacağını hem de kaybettiği kilo oranında bağış fırsatı sunuyor. Projeye katılan tüketicilerinin adına kaybettikleri kilonun 5 katı değerinde TL tutarını tercih ettikleri 3 sivil kuruluşundan birine bağışa dönüştürüyor. Kilo yönetiminize destek olacak ürünler ve diyetisyen danışmanlığından faydalanarak kendi hayatınıza dokunurken, bir iyilik hareketi olan Kilonu Bağışla projesine katılıp; sağlıklı yaşam için çıktığınız yolculukta çocuklarımızın, hayvanlarımızın ve doğamızın yanında olabilirsiniz.

BLOOM SHOP