Hava değişimi, stres, hormonlar, sağlıksız beslenme gibi birçok etken saçlarımızın sağlığını yitirmesine ve dökülmesine neden oluyor. Saçlarımıza kaybettiği sağlığı geri vermek ve tekrar canlı bir görünüme kavuşturmak için sağlık konusunu bütünsel olarak ele almak gerekir. Beslenme düzenimizi geliştirmek, stresle baş etme yöntemleri üzerinde çalışmak ve gıda takviyeleri kullanmak bize sağlığımızı iyileştirmek konusunda destek oluyor. 

Yanlış ürünler ve uygulamalar da saç sağlığımızın bozulmasına ve saçlarımızın dökülmesine neden olan diğer etkenler. Yani, kullandığımız saç bakım ürünleri konusunda bilgi sahibi olmak ve doğru ürünleri tercih edebilmek de sağlıklı saçlara sahip olmanın bir diğer anahtarı. 

Sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlamak için kullanmanız gereken 5 ürünü ve kullanım adımlarını sizler için listeledim.

1. Şampuan, saç kremi ve maskesi

Uzun ve sağlıklı saçların sırrı, doğru ürün ile temizlenen saç köklerinden gelir. Saç derisinin pH değerini bozmadan, saçın ihtiyaçlarına uygun ve temiz içerikli bir ürün ile saçları haftada 2-3 defa yıkamak gerekiyor. Sık yıkanan saçlar kendi salgıladığı yağ ile beslenemediği için daha fazla dökülür ve cansızlaşır. Bu nedenle saçlarınızı mümkün olduğunca az yıkamaya ve doğru şampuan kullanmaya özen göstermenizde fayda var.

Yıkama sonrası saç boylarına süreceğiniz saç kremi, hem tarama işlemini kolaylaştırır hem de saçların beslenmesine destek olur. Her yıkama sonrası saç kremi, haftada 1 defa da saç maskesi kullanarak saçlarınızı beslemeniz ve ipeksi bir görünüme kavuşturmanız mümkün.

Bu aşamada, vücudunuzda toksin birikmesini engellemeniz ve kimyasallar ile saçlarınızı yormamanız adına, mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler kullanmanızı tavsiye ediyorum.

2. Saç kurutma makinesi

Saçınızı kurutmak ve şekillendirmek için kullanacağınız makineler, saç sağlığınız açısından oldukça önemli bir rol oynuyor. Saçlarınızı krem, maske ve serum ile nemlendirip besledikten sonra, doğru bir kurutma makinesi ile ürünleri saçınıza sabitlemeniz, dolayısıyla da verimi arttırmanız mümkün.

Isıttığı havanın sıcaklığını saniyede 20 kez ölçen Dyson SupersonicTM Saç Kurutma Makinesi, saçınıza uyguladığınız sıcaklığı sürekli kontrol altında tutarak nem dengesini korumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, özellikle şehir hayatında yaşayıp önceliği kısa zamanda güzelleşmek olan bizlere, hızlı kurutma özelliği ile de avantaj sağlar. Doğru ürünler ve doğru saç kurutma makinesi beraber kullanıldığı zaman saçınızı daha nemli, parlak ve kuvvetli bir hale getirebilirsiniz.

3. Saç serumu

Nemi korunan ve vitaminlerle beslenen saçlar daha sağlıklı olur. Saçlarınızı her gün yıkamasanız dahi, sağlıklı olmaları için her gün mutlaka nemlendirmeniz gerekiyor. Argan yağı ise en besleyici saç serumlarından bir tanesi. İçeriğindeki yüksek oranda E vitamini sayesinde saçların yoğunlaşmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar. 

Saçlarınızı, özellikle yağ ile nemlendirirken ağırlaştırmamaya özen gösterin. Uygulanan fazla ürünler, saçlarda ağırlık yapıp dökülmeye yol açacağı için saç kremlerini, serumları ve yağları optimum miktarda kullanmaya dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

4. Saç şekillendirme cihazı

Şekillendirilmiş ve düzgün görünümlü saçların kişiye enerji ve daha fazla güzellik kattığına inanıyorum. Ancak, saçlarınızı şekillendirirken kullanacağınız cihazlar, tokalar ve tutucu bakım ürünleri oldukça büyük önem taşıyor. Yanlış şekillendirme cihazları saçların kuruyup yanmasına, çok sıkı ve sert tokalar saçların dökülmesine, sabitleyici spreyler ve kremler saç pH değerini bozulmasına yol açıyor. Bu nedenle, kaliteli ve doğru teknoloji ile üretilmiş ürünler kullanmaya özen göstermek gerekiyor. 

Özellikle saç şekillendirme konusunu fazlasıyla önemsediğim için, saç sağlığına duyarlı olan Dyson AirwrapTM Saç Şekillendiricisi kullanılmasını öneriyorum. Aşırı ısı olmadan, hava akımı ve özel teknolojisi ile saçları şekillendirmeyi ve kontrol altına almayı sağlıyor. Farklı başlıkları sayesinde de saçlarınızı dalgalı, bukleli veya düz yapmanız mümkün oluyor. 

Dyson AirwrapTM, saçı başlığa doğru çekip sardığı için daha az zahmet ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Aynı zamanda, akıllı ısı kontrolü sayesinde ısıyı saniyede 40 kez ölçerek sıcaklığı daima 150 derecenin altında tutuyor. Bu sayede saçların kurumasını ve yıpranmasını engelliyor. Elektriklenmeyi azaltarak, doğal, sağlıklı ve şekilli saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Kısa sürede kolaylıkla saçlarınızı şekillendirerek hem zamandan tasarruf edebilir hem de saçlarınızın kurumasını, kopmasını ve dökülmesini engelleyebilirsiniz. 

5. Saç vitamini

Kullandığınız bakım ürünleri ve rutinlerine ek olarak, saçlar için gerekli olan vitaminleri kompleks halinde içinde barındıran saç vitaminlerini de kullanmanızı öneririm. Vitaminler, saçların daha sıkı tutunmasına, daha sağlıklı uzamasına ve saç nemliliğinin artmasına destektir. Bu adımlar ile içten ve dıştan saçlarınıza ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamış olursunuz. 

Rutininizden yanlış ürünleri ve cihazları çıkararak kısa sürede daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün. Saç sağlığınız için hatalı bütün uygulamaları hayatınızdan çıkararak daha kaliteli ve temiz içerikli ürünleri kullanmaya bugünden başlayın.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP