YAZAN: ECE ÖZEL

Sah D’Simone, moda kariyerini oldukça keskin bir şekilde bırakarak insanın kendini sevme arayışından, kendi değerini bulmaya gidecek bir yolculuğa, Hindistan’a gidiyor. Bu yolculukta beslenme rutinini, düşünce biçimini ve aslında hayatı yaşayış şeklini tamamıyla değiştirerek kendine yeni bir dünya yaratıyor. Tibet meditasyonu yapmaya, dans etmeye, nefes çalışmalarına adıyor kendini. Sah D’Simone’un TikTok hesabından, ilham verici hikayesine kadar uzanan ilginç dünyasını keşfettik! 


Sah D’Simone, Brezilya doğumlu bir meditasyon uzmanı, dönüşüm koçu, konuşmacı, spiritüel rehber ve yazar… Kendisini aynı zamanda bir sanatçı, yogi, mistik bir ruh ve spiritüel bir devrimci olarak tanımlıyor. Tüm bu kimlikleri ise aslında moda sektörünü bırakarak hayatında keskin bir viraj yakaladıktan sonra edinmiş.

Hareketli bir iş hayatından sessiz meditasyon inzivalarına uzanan bir yolculuk

Sah D’Simone, 20’li yaşlarının başında bir moda dergisinin kurucu ortağı ve kreatif direktörü olarak moda dünyasında başarıdan başarıya koşarken kendisini endişeli, depresif ve oldukça kaygılı hissettiğini fark ediyor. Bu düşünceler onu fiziksel ve zihinsel bir iyileşme umudu ile dergiden ayrılmaya doğru itiyor. Böylece her şeyi geride bırakıyor Sah D’Simone… İyileşme yolunda attığı bu adımdan sonra Nepal, Hindistan, Tayland ve Endonezya’ya doğru bir yolculuğa çıkıyor, buradaki ruhsal ekspertlerle, şifacılarla çalışıyor, sessiz meditasyon inzivalarına çekiliyor ve manastırlarda, aşramlarda yaşamaya başlıyor. İlk önce bu spiritüel deneyimler sırasında, spiritüelliğe inanmaya çalışıyor gibi yaptığını ve genelde spiritüel deneyimlerle ilişkilendirilen mütevazı ve gösterişsiz bir personayı taklit etmeye çalıştığını fark ediyor. Ancak öğretilerden daha derinlemesine yararlanmanın ve aydınlanmanın peşine gerçekten düştüğünde kendisinde bulduğu yanlış anlaşılmaları çözüyor ve kendisini tanımaya başlıyor. Zamanla bu deneyimlerin aslında kahkahalarla, neşe dolu geçtiğine tanık oluyor ve özgürleştiğini hissediyor. Yaşadığı deneyimlerden ve özellikle Nepal’deki otuz günlük bir meditasyon inzivasından sonra birçok travmasıyla karşı karşıya kalıyor ve gerçekten dönüştüğünü hissediyor.

Kendisini, eski ve modern teknikleri birleştirerek neşeyle dolu, devrim niteliğinde bir şifa ve aydınlanma yaklaşımı oluşturmaya adıyor. Spiritüelliğin ciddi bir deneyim olduğu yanılgısını ortadan kaldırmak istiyor ve kalbini, öğrendiklerini, bilgeliğini otantik ve şımarık doğasıyla birleştiriyor. İzini sürdüğü yolda, “Spiritually Sassy dediği şımarık bir spirütellik ile aydınlanma sağlamayı amaçlıyor. The Spiritually Sassy Show adında bir podcast’i, Spiritually Sassy: 8 Radical Steps to Activate Your Innate Superpowers, 5-Minute Daily Meditations adında kitapları ve Spiritually Sassy School adında bir okulu bulunuyor.

Sah metodu

Sah Metodu zihninizi, bedeninizi, kalbinizi bütünleştiriyor ve sizi serbest bırakıyor. Sah, kendi rehberliğinde yürüttüğü bu metot ile sizi kendinizden geçmiş gibi dans ettiriyor, ritmik hareketlerle bastırılmış yanlarınızı özgürleştiriyor ve en özgün halinize dokunuyor. Meditasyon pratikleri ile zihninizi yoğunlaştırıyor, vücudunuza enerji verebilmek için nefes çalışmaları yaptırıyor ve dua olarak mantralara yer veriyor. Sah D’Simone’un birlikte çalışmış olduğu kişiler ve kurumlar arasında Kanye West, Cardi B, Google, MoMa, Unicef, American Express ve daha fazlası var.

İşiyle ilgili şöyle diyor: “İşimle ilgili en sevdiğim şey, kendi iç dünyamı ne kadar çok değiştirirsem, başkalarına o kadar çok yardımcı olabiliyorum. Ve başkalarına ne kadar çok yardım edersem, iç dünyamı o kadar çok değiştiriyorum. Bu çok güzel, sürdürülebilir bir döngü!

Sah D’Simone ve TikTok

Sah D’Simone’un, 585.2K takipçisinin bulunduğu eğlenceli ve renkli bir TikTok hesabı var. TikTok hesabında; çıktığı televizyon programlarına, ünlü isimlerle yaptığı çalışmalara, günlük hayatından komik anlarına, yaptığı düetlere yer veriyor ve bazı sorulara cevap bulurken eğlenceli pratikleri takipçileriyle paylaşıyor.

@sahdsimone

Being in your body is the greatest gift to yourself and the world. BTW are you subscribed to and loving The Spiritually Sassy Show? Link in my bio to find my podcast available everywhere. Love you madaly, Sah

♬ original sound – Sah D’Simone

Sah D’Simone’un bitkisel bazlı beslenme rutini

Sah D’Simone, danışanlarına ve öğrencilerine ruhsal yolculukta ilerleme kaydedebilmek için beslenme şeklinin çok önemli bir rol oynadığını söylüyor. Ona göre beslenme rutinimiz, içsel yapımızla oldukça ilgili. İltihaplı bir bağırsağın depresyon ya da anksiyete ile olan ilişkisindeki bilimsel araştırmalara değinerek aslında bağırsaklarımızın beyne mesaj gönderdiğini söylüyor ve içgüdülerimizin gerçekliğini vurguluyor. Kendisi, hayatını iyileştirme kararını vermesinin ardından, beş yıldır, bitkisel bazlı bir beslenme rutinine sahip. Hiçbir canlıya zarar vermek istemiyor. Bunun yanı sıra bitkisel bazlı beslenmeye başlamasının ardından, sisli bir zihinden arınarak daha net bir zihin ve daha enerjik bir yapıya sahip olduğunu söylüyor.

Sah D’Simone,hayatın içinde uyguladığı pratiklerin ve üzerinde çalıştığı konuların her zaman değiştiğini söylüyor. İlişkilerde sağlıklı sınırlar geliştirmek, geçmiş hikayelerin hislerini ve izlerini geride bırakabilmek ve daha nicesi…

Sah D’Simone ile geçmişin izlerinden kurtulmak

Belki de birçoğumuzun takılıp kaldığı ve sıyrılmakta zorluk çektiği bazı hikayeler var. Sah D’Simone bu durumları geride bırakarak mutluluğa ulaşmak için kalbimizi açmayı ve bağışlayıcı olmayı öneriyor. Bağışlama pratiğinde, kalbinizi her açtığınızda sizi geçmişe bağlayan zincirlerden kurtuluyorsunuz. Bu pratikte, önce başkalarında sebep olduğumuz hisler için af diliyoruz. Sonrasında başkaları tarafından bizde oluşmuş hislerin üstesinden gelmek için savaşıyor ve onları affediyoruz. Sonunda kendimizi ihmal ettiğimizi görüyor, kendimizi affediyoruz.Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP