YAZAN: ALEYNA TEPE
FOTOĞRAF: BUSTLE.COM

Güneş, ay ve yükselen burcunuzu biliyor olabilirsiniz. Ancak haritanızdaki gezegenlerin konumları ve etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak da kendinizi daha yakından tanımanıza yardımcı olabilir. Satürn’ün sistemdeki en bilge gezegen olarak bilinmesinin elbette bir sebebi var. Satürn hayatın üç döneminde, üç önemli dönüm noktasını yönetiyor. Ortalama 29.5 yılda bir döngüsünü tamamlayan Satürn, ilk etkilerini 27-30 yaş aralığında hissettiriyor. Satürn döngüsü hayatınızı nasıl etkiliyor, takip edebilmek ve yönetebilmek için Satürn hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için araştırdık.


Üzerimizde oldukça güçlü etkilere sahip Satürn, hayatın bize sunmak istediği bir öğretiyi temsil eder. 20’li yaşların sonu çoğu zaman zorlayıcı, yenileyici ve değişime açık bir dönem olabiliyor. Bu yaşlarda hayat amacını sorgulamak, varoluşsal düşüncelere dalmak, hayata yeniden yön vermeye çalışmak ya da önemli değişimler yaşamak söz konusu olabiliyor. Bunun sebebi ise Satürn döngüsü ile evrenin bize bir öğreti sunmasıdır. Siz de 27-30 yaşlarındaysanız ve kendinizi kaybolmuş, zorlanmış ya da değişmiş hissediyorsanız ilk Satürn döngünüzü yaşıyor olabilirsiniz.   

Satürn döngüsü nedir?

Satürn gezegeni tam anlamıyla doğduğunuz zamanki konumuna, yani bulunduğu burç, derece ve eve geri döndüğünde bir Satürn döngüsü tamamlanmış olur. Döngünün tamamlandığı bu dönem, Satürn’ün hangi burçta ya da hangi evinizde olduğuna bağlı olarak hayatta birtakım öğretilerle karşı karşıya kalırız. Satürn, olgunluk, sıkı çalışma, hesaplaşma ve yetişkinlik gibi konuları yönetir. Her bir döngü tamamlandığında bu konular gündeme gelir, büyüme, gelişme ve olgunlaşma için fırsatlar oluşur. Satürn bu döngüyü insan ömrü boyunca tam 3 kez tamamlar ve birkaç yıl boyunca aynı konumda kalır. İlk döngü ortalama 29 yaşlarındayken, ikincisi 50’li yaşların ortasından sonuna kadar ve sonuncusu 80’lerin sonlarında gerçekleşir.

Satürn döngüsünün bu kadar etkili olması kulağa biraz korkutucu geliyor olabilir, ancak hayatın yoğun bir dönemini temsil etse de kötü bir dönem değildir. Satürn, hayatınızı bir araya getirmenizi ve gerçek bir yetişkin olmanızı söyleyen bir gezegen gibidir, değişim ve gelişim ile büyümenizi destekler. Doğum haritanızı inceleyerek ya da linke tıklayarak Satürn döngünüzün tam olarak hayatınız hangi zamanlarında tamamlanacağına bakabilirsiniz. Satürn gezegeninin hangi burçta ya da hangi evinizde olduğunu bilmek, döngüsünün ne zaman tamamlanacağına bakmak; hazırlıklı olmanız, yaşadığınız süreçte kendinize çok yüklenmemeniz ve yaşadıklarınızı biraz olsun anlamlandırmanız için yardımcı olacaktır.

Doğduğunuz gün Satürn’ün hangi burçta olduğunu, döngülerinin ne zaman tamamlanacağını linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Satürn hangi burçta?

Satürn’ün enerjisi kendimizi nasıl sınırladığımızla ilgilidir. Satürn’ün enerjisini ve öğretmeye çalıştığı dersi anladığınızda hayatınızda olumlu değişimler ve büyüme yaşayabilirsiniz. Satürn’ün doğum haritanızda hangi burçta olduğu, döngünüzün temasını belirler.

Ateş elementinde Satürn: Koç – Aslan – Yay

Satürn doğum haritanızda Koç, Aslan veya Yay burcundaysa, Satürn döngünüz muhtemelen yavaşlamanız gerektiğini vurgulayacaktır. Döngünüz amacı size, her şeyi aceleye getirmemenizin ve işleri her zaman istediğiniz gibi yapmak yerine akışa bırakmanızın önemini vurgulayacaktır. Satürn’ün ateş burcunda olduğu insanlar genelde çok bağımsız ve eylem odaklıdırlar. Ancak zaman zaman bu durum zorlanmalarına, bencil veya aceleci davranmalarına sebep olabilir. Satürn döngüsü, kararlarınızda başkalarını nasıl göz önünde bulunduracağınızı ve nasıl yavaşlayabileceğinizi öğretmeyi amaçlar.

Toprak elementinde Satürn: Boğa – Başak – Oğlak

Satürn’ünüz Boğa, Başak veya Oğlak burcundaysa, Satürn döngünüz sizi konfor alanınızdan çıkmaya ve yeni bir şey denemeye cesaretlendirmeyi amaçlıyor olabilir. Satürn’ü toprak elementine ait bir burç olan insanlar sağlamcı, korunaklı, risk almayı sevmeyen ve kural dışına çıkamayan insanlar olarak tanımlanır. Ancak hayat zaman zaman kendi kurallarınızı yazmayı, esnemeyi ve spontane olmayı gerektireceğinden Satürn döngüsü bu insanlara kendi iç otoritelerini bulmayı öğretmek ister.

Hava elementinde Satürn: İkizler – Terazi – Kova

Satürn’ü İkizler, Terazi veya Kova’da olanlar hayatı hızlı ve dağınık yaşama eğiliminde olabilir. Birçok konuya odaklanmak, birçok alanda olmak ve birçok insanla iletişim halinde olmak isteyebilirler. Dolayısıyla, Satürn döngüleri, bu konuda çalışmalarına yardımcı olabilir. Satürn bu kişilere, eyleme geçmeden önce plan yapma, düşünme ve odaklanma becerisi kazandırarak bilgelik kazandırmayı hedefler.

Su elementinde Satürn: Yengeç – Akrep – Balık

Satürn’ünüz Yengeç, Akrep veya Balık burcundaysa, Satürn döngünüzün tamamlanması sizin için tamamen duygusal olgunlukla ilgili olacaktır. Bu dönemde kendinizi ağır ve derin duygularla sarmalanmış hissedebilirsiniz. Satürn’ü su burcunda olan insanlar bu döngü sayesinde, duyguları yalnızca hissetmeyi değil onları kontrol etmeyi de öğrenirler. Satürn döngüsü bu kişilere duygusal disiplini nasıl elde edeceklerini öğretmeyi amaçlar.

Kısacası, Satürn döngüsünün amacı büyümenizi desteklemektir. Satürn döngünüz konusunda biraz gergin hissetmiş olabilirsiniz, ancak bunun öğretici bir süreç olduğunu unutmayın. Satürn döngünüzün size sunduğu öğretiyi alarak ve kendiniz için en iyi şekilde değerlendirerek yeni bir anlayış ve olgunluk kazanabilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP