YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: MARTINA MATENCİO

Birçoğumuzun cinselliğe dair bilgileri; öğrendikleri, araştırdıkları ve uyguladıkları çoğu zaman seks esnasıyla sınırlı kalıyor. Bu güvenli ve keyifli bir deneyim için yeterli olsa da cinsellik sadece iyi seks ile sınırlı kalmıyor. İyi bir partner olmak aynı zamanda karşımızdaki kişilerin kendilerini güvende ve rahat hissetmesi, saygı gördüğünü anlaması ile başarılıyor. Özellikle seks sonrası nasıl davrandığımız cinselliğimiz kadar nasıl bir insan olduğumuzu da şekillendiriyor. Bu nedenle en az cinsel ilişkinin kendisi konuştuğumuz kadar seks sonrasında nasıl davranmamız gerektiğini de masaya yatırmalı ve herkes için geçerli olacak yeni nesil görgü kuralları benimsemeliyiz!


Seks sonrası nasıl davranmamız gerektiğini gerçekten biliyor muyuz?

Seks, her kişi ve partnerle değişen oldukça kişisel bir deneyim. Kimi zaman müthiş bir sinerjiyle kendiliğinden akıp giderken kimi zaman her iki tarafın da gergin hissedebildiği, garip bir atmosferde geçebiliyor. Özellikle ikincisinin yaşandığı durumlarda seksin kendisi kadar sonrası da benzer bir huzursuzluğa, belirsizliğe, ne yapacağını bilememeye sebep olabiliyor. Sıradan sekslerden sonra her iki tarafında aklından “Şimdi ne?” soruları geçebiliyor.

Aslında her birimizin, ilişki içi veya dışı, bu sorunun cevabını yani nasıl davranılması gerektiğini bir noktaya kadar bilmesi gerekiyor. İnsanlar arası iletişim belki de en samimi formu olan cinsel ilişkinin sonrası da fiziksel ve psikolojik olarak interaktif kalmamız gerektiren bir süreci başlatıyor.

Herkes için geçerli seks sonrası görgü kuralları

Görgü kuralları herkes için geçerli olsa da uzun dönem ilişki içinde seks yapmanın bir avantajı zaman içinde tarafların davranış biçimlerinin aynı paydada buluşabilmesi oluyor. Birbirini yakından tanıyan ve belirli bir sevgi düzeyine sahip olan kişiler, cinsel yaşamları hakkında detaylı ve rahat şekilde konuşabilecek alana ve zamana sahip olabiliyor. Öte yandan sıradan sekslerde veya yeni bir birlikteliğin başlarında nasıl davranacağını bilmek daha zorlayıcı olabiliyor. Böylesi anlarda bazı temel görgü kuralları, her iki tarafında kendilerini çok daha iyi hissedeceği bir atmosfer yaratıyor.

Partnerinizin durumunu kontrol etmek

Cinsel ilişki biter bitmez ayağa kalkmak, odadan çıkmak, tuvalete gitmek, giyinmek, telefona sarılmak asla yapılmaması gereken ilk şeylerden biridir. Karşıdaki kişinin kendini direkt olarak kötü hissetmesine yol açan bu fazlasıyla bireysel davranış yerine ilk yapılması gereken partnere kendini nasıl hissettiğini sormak olmalıdır. Eğer karşınızdaki kişi kendini iyi hissettiğini, hiç bir sorunun olmadığını belirtiyorsa onun yanından, ne yapacağınızı da kibarca belirterek, ayrılabilirsiniz.

Temizleme

Cinsel ilişki doğal olarak biraz toparlanma ve temizlenme gerektirebilir. Özellikle vulvaya sahip kişilerin penetrasyon sonrası idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltması için tuvalete gitmesi önem taşır. Aynı şekilde penise sahip kişilerin de kullanılan kondomu doğru şekilde; tuvalete değil çöpe (!) atması, irritasyona sebep olabilecek fazla sıvıları temizlemesi gerekebilir.

Cinsel ilişki sonrası tarafların birbirlerine “Herhangi bir şeye ihtiyacın var mı?” “Sana …. getirmemi ister misin?” gibi sorular sorması da temizlenme kısmının daha rahat geçmesini sağlar.

Kendine dönme

Kimi insan için cinsel ilişki ve orgazm çok yoğun duygular; ağlama veya gülme isteğine, fiziksel sansasyonlar; cildin aşırı duyarlı hale gelmesine veya ani yorgunluklara neden olabilir. Bu da kişiye kendi kendine kalma ihtiyacı hissettirebilir. Böylesi anlarda partnerinize ihtiyaç duyduğu alanı ve zamanı sağlamanız; izni olmadan dokunmamanız, duygusal boşalımlarını saygı ile karşılamanız gerekir.

Eğer siz kendinizi böyle yoğun bir anda buluyorsanız duygu durumunuzu regüle etmenin en güzel yolu derin nefesler almaktır. Bir elinizi göğsünüze koyarak nefesinizin doğal akışına odaklanabilir veya kare nefes denilen 4 saniye al, 4 saniye tut, 4 saniye ver, 4 saniye tut nefesini sakinleşene kadar yapabilirsiniz. Bu pratikler bedeninizle bağlanarak dengelenmenize yardımcı olacak.

Geri bildirim sunma

İyi bir cinsel yaşama sahip olmak için partnerler ile açık iletişim kurmak çok önemlidir. Seksin sizin için nasıl geçtiği, sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleri, size nasıl hissettirdiği üzerine durup düşünmek ve kibar ve düşünceli bir tonda partnerinizle paylaşmak her taraf için oldukça anlamlı ve faydalı olacaktır. Konuşmayı hoşunuza giden bir yönü belirterek başlatabilir, karşı tarafa onun için de iyi hissettirip hissettirmediğini sorabilirsiniz.

Deneyim için teşekkür etme

Teşekkür etme faslı aslında sadece deneyimi paylaştığınız partneriniz için değil, tüm güzel hisleri yaşamanıza, hareket etmenize izin veren bedeniniz için de geçerli! Bedeninize sevgi dolu bir yerden yaklaşmak, ona şükretmek öz saygınızı ve sevginizi yükselterek cinsel yaşamınızda daha özgüvenli davranmanızı ve güvende kalmanızı sağlar.

Yukarıda bahsi geçen adımlardan sonra partnerinizden ayrılmak, yalnız kalmak, evinize dönmek istiyorsanız deneyim için teşekkür etmek ayrılış konuşmasını başlatmanın en güzel yoludur. Neden aranızda yaşananların sizin için “hiç bir anlam ifade etmediği” veya tam aksine “sadece seksten daha fazlası” olduğunu belirtmek içinse yaşadığınız yoğun duyguların geçmesini, zihninizin durulmasını yani ertesi günü beklemeyi düşünebilirsiniz!

Geceyi geçirme veya geçirmeme

Eğer cinsel ilişki geç saatlerde gerçekleştiyse, geceyi partnerinizle geçirip geçirmeme opsiyonu tamamen sizin vereceğiniz kişisel bir karar olacaktır. Bu noktada ev sahibiyseniz ve partnerinizin kalmasını istiyorsanız: “Bu gece bende kalmak ister misin?” sorusunu yöneltebilirsiniz. Eğer evde yalnız kalmak istiyorsanız partnerinize kibar bir şekilde: “Her şey için çok teşekkür ederim. Bu gece tek başına kalmak istiyorum. Senin için de zor olmayacaksa sana bir taksi çağırabilir / seni eve bırakabilir / en yakın ulaşım aracına eşlik edebilirim.” diyebilirsiniz.

Eğer misafir olan sizseniz ve herhangi bir nedenden ötürü seks yapacağınız kişide kalmayı planlamıyorsanız bunu önceden o kişiye belirtmenizde fayda var. “Seninle evine gelmeyi çok isterim ama şu nedenden ötürü uyumak için kendi evime döneceğim. Senin için bir mahsuru var mı?” gibi bir açıklama yeterli olacaktır. Eğer kalmak istiyorsanız da tek yapmanız gereken açıkça “Geceyi sende geçirebilir miyim?” diye sormak!

Ertesi gün iletişime geçme

Geceyi beraber geçirmeseniz de, ilişkiniz tamamen cinsellik odaklı veya ciddi olmayan bir dinamiğe sahip olsa da ertesi gün iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü seks, arkasında hiç bir romantik bağlam içermese de, duygu ve düşüncelere sahip iki kişinin beraber paylaştığı oldukça samimi bir aktivitedir. Bu nedenle ertesi gün telefonla arayarak veya mesaj atarak karşısınızdaki kişinin nasıl olduğunu sormak, yeniden teşekkür etmek, bir daha randevulaşmak veya neden görüşmeye istekli olmadığını kibar bir dille belirtmek yapılacak sonuncu doğru adımdır.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP