Yaz mevsimi, çoğu kişinin dört gözle beklediği ve deniz tatilleri ile kendini yenilediği bir dönem. Ama aynı zamanda sağlığa da ekstra dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak havalarda bedeninize ve cildinize gerekli özeni göstererek güneşin zararlı etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Hem günlük yaşamınızda hem de egzersiz sırasında takip edeceğiniz birkaç adımla yaz mevsimi keyifli ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz mümkün. İşte sıcak havalarda dikkat etmeniz gerekenler!

Sıvı tüketimine dikkat edin

Günde yeterli miktarda su içmenin hayati önem taşıdığı artık herkes tarafından biliniyor. Ancak sıcak havalarda sıvı tüketimine daha fazla özen göstermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Özellikle yaz aylarında yaptığınız egzersizler sırasında daha fazla terlediğiniz için vücudunuz bol miktarda su kaybediyor. Dolayısıyla egzersiz yaparken ara ara az miktarlarda, ılık su içmenizde fayda var. Her ne kadar soğuk su içme isteğiniz baskın gelse de hasta olmamak için bu isteğinize kulak asmayın!

Eğer şeker hastalığınız yoksa yazın beslenme rutininize karpuz ekleyerek ihtiyacınız olan sıvının bir kısmını bu besinden karşılayabilirsiniz. Kas ağrılarının azalmasına yardımcı olan karpuzu özellikle egzersiz sonrasında yiyerek hem vücudunuza sıvı alabilir hem de kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Dehidrasyon ile Baş Etmenin 5 Yolu

Minerallerinizin eksilmesine izin vermeyin

Terlemek vücudunuzdaki minerallerin azalmasına sebep oluyor. Vücut, sağlıklı kalabilmek için ihtiyaç duyduğu minerali kendi başına üretemiyor ve bunu besinlerden karşılıyor. Hücre gelişimi ve hücre yenilenmesine destek vererek cildinize genç bir görünüm sunan mineraller, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendiriyor. Durum böyle olunca mineral eksikliğini önlemek için egzersiz yaptığınız ya da yalnızca sıcaktan çok terlediğiniz günlerde mutlaka bir şişe mineralli su için. Bunun yanı sıra süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, elma, avokado gibi mineral yönünden zengin besinler tercih edebilirsiniz. 

Doğru kıyafet seçimi yapın

Özellikle egzersiz sırasında doğru kıyafet seçimi yapmak çok önemli. Peki, nedir doğru kıyafet seçimi? Mesela vücut ısınızı düzenleyebilen, teri dışarı atabilen, vücudunuza nefes aldırabilecek gözenekli kıyafetler… Bu tarz kıyafetler ile egzersiz sırasında çok rahat edeceğiniz garanti! Dışarıda spor yapıyorsanız ayrıca renk seçimine de dikkat etmelisiniz. Güneş ışınlarını çekmeyen açık renk spor kıyafetleri kurtarıcınız olacak. Günlük hayatınızda da sizi sıkmayacak bol ve sentetik olmayan kumaşlardan kıyafet seçmenizi öneriyoruz.

Egzersizi doğru zamanda yapın

Öğle vakitlerinde spor yapmak yaz sıcaklarında çok daha yorucu. Sıcak havada egzersiz yapmak kalbinizi daha çok yoracak ve baş dönmesi gibi olumsuz etkilere ortam hazırlayacaktır. Bu yüzden egzersizinizi sabah erken saatlerde ya da akşam yapmanızda fayda var. Güneşin henüz tepede olduğu saatlerde, kapalı bir alanda klimayı açarak spor yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin, çünkü hastalığa büyük bir davetiye!

Yazın rutin olarak yaptığınız sporu yüzme ile değiştirebilirsiniz. Yüzmek için sadece tatile gitmeyi beklemeyin, şehirdeki havuzları da tercih edebilirsiniz. Tüm kaslarınızı aynı anda çalıştıran yüzme, omurganız dahil tüm vücudunuzu güçlendirir. Bunun yanı sıra suyun dinlendirici gücü ile gününüzün kalan kısmını daha iyi geçirebilirsiniz.

Güneşten koruyan aksesuarlar ve ürünler kullanın

Yazın cilt sağlığınızı tehdit eden zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmak son derece önemli. Ancak yüksek oranda koruma için bu kremler tek başına yeterli olmayabiliyor. Her iki saatte bir yenilediğiniz güneş kreminizin koruma gücünü destekleyecek aksesuarlar ile cildinizin erken yaşlanmasını engelleyebilirsiniz.

Güneş gözlüğünüzün yalnızca bir aksesuar değil, gözlerinizin kırışmasını engelleyen koruyucu bir kalkan olduğunu unutmayın! O yüzden gündüzleri güneş gözlüksüz dışarıda durmamaya özen gösterin. Sizi etkili şekilde koruyacak bir başka aksesuar ise şapkadır. Bu günlerde trend olan yuvarlak geniş şapkalar ile hem stil sahibi bir görünüme ulaşabilir hem de yüzünüzü güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP