Yoga, modern formlarda gelişmiş eski bir Hindu pratiği olarak tanımlanabilir. Bu zihin-beden pratiği pek çok potansiyel sağlık faydasını içinde barındırıyor. Amerika’da yapılan çalışmalar yoganın kan basıncını düşürmeye ve bel ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, artrit hastalığı (eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durum) olan kişilerde ağrıları hafifletiyor. Yoga bedenin esnekliğini ve gücünü de artırıyor. Peki sizin için en uygun yoga stili hangisi? Gelin birlikte bakalım.

Hatha yoga

Hatha, kelime anlamı olarak “güçlü” demek. Ashtanga, Vinyasa, Iyengar ve Power yoga gibi yoga stilleri, Hatha yoganın prensiplerinden gelişmiş. Fiziksel egzersizler ve nefes çalışmalarıyla birlikte uygulanıyor, bedenin ve zihnin dengelenmesini amaçlıyor. Bu stil, çok güç gerektiren veya terleten bir stil değil. Hatha, en az zorlayan yoga pratikleri arasında bulunuyor.

Ashtanga yoga

Dinamik ve fiziksel olarak zorlayıcı bu yoga stili, vücudu arındırmak amaçlı iç ısı üretmek için nefes ve hareketi senkronize ediyor. Belirgin bir sırayla hızlıca hareket ederken terlemeye hazır olun!

Bikram yoga

“Sıcak yoga” olarak da bilinen bu yoga stili, 40 derecelik bir odada art arda yapılan 26 duruş ve nefes egzersizlerinden oluşur. Bikram Choudhury tarafından geliştirilen 26 duruş dizisi, teknik olarak Hatha yoganın bir dalı olsa da, ısı ve zor duruşlar sayesinde geleneksel yoga pratiğine göre daha zor. Sıcaklıktan dolayı, yoga sırasında susuz kalmamak çok önemli. Bu stil, skleroz veya kalp rahatsızlıkları gibi kronik sağlık sorunları olanlar için öneriliyor.

Vinyasa yoga

Vinyasa en yaygın ve popüler olan yoga stilidir, anlamı ise “nefes ile senkronize edilen hareket”tir. Yoga eğitmeni tarafından koreografisi yapılan stil, nefes ile bir pozdan diğerine geçilen akışkan bir stildir. Genellikle, iyi bir vinyasa sınıfında, ısınma güneşi selamlama ile başlar, onu eğitmenin koreografi dizisi izler. Bu koreografi kolay da olabilir, zor da. Bazı vinyasa yoga sınıflarında şarkı söylenebilir ve meditasyon yapılabilir. Sınıflar yoga eğitmeninin yaratıcılığına bağlı olarak farklılık gösterir, bu nedenle yeni başlayanlar sevebilecekleri stili bulmak için birkaç farklı eğitmen denemek isteyebilirler.

Iyengar yoga

Tüm yoga stilleri içerisinde en az terleten ve en hassas şekilde detaylandırılmış olan pratiktir. B.K.S. Iyengar tarafından Hatha yoganın temel prensiplerinden geliştirilen bu stil, anatomik ayrıntılara ve her bir duruşun hizalamasına dikkat ederek, tam bir hassasiyet uygulamasıdır. Pozlarda birkaç dakika ya da daha uzun süre kalınır ve öğrencilerin duruşları doğru bir şekilde yapmalarına yardımcı olmak için yastık, kayış ve battaniyeler kullanılır. Bu yöntem, sistematik olarak güç, esneklik, istikrar ve farkındalığı artırmak için tasarlanmıştır.

Power yoga

Power yoga fitness temelli bir vinyasa uygulamasıdır. Ashtanga Yoga’nın bir dalı olarak, iç ısıyı oluşturmak, kuvvet ve esneklik kazandırmanın yanı sıra stres azaltımı da dahil olmak üzere pek çok avantaja sahiptir. Eğitmenler kendi koreografilerini tasarlarken öğrenciler nefeslerini hareketleriyle senkronize eder. Power yoga, en az spiritüelliğe sahip olan yoga stili olarak tanımlanır.

İyi bir yoga eğitmeni ve sevebileceğiniz yoga stiline yönlendirmeye yardımcı olacak 5 ipucu

  1. Başlangıç düzeyinde bir yoga sınıfı bulun ve birkaç kere derse katılın. Pratiğin size uygun olup olmadığına karar vermek için birkaç seans görmek gereklidir.
  2. Yoga stüdyosunun web sitesinden eğitmeninizin biyografisini okuyun. Eğitmenin, 200 ya da 500 saatlik uluslararası Yoga Alliance sertifikasına sahip olduğundan emin olun.
  3. Ders öncesinde herhangi bir yaralanma veya sağlık durumunuz hakkında eğitmeninize bilgi verin. Böylece sizin için pozlarda alternatif sağlayabilir.
  4. Yogaya başlarken sakin olun. Aşırı gerilme, yaralanmaya ve rahatsızlığa neden olup, motivasyonunuzu düşürebilir.
  5. Sınıf içerisinde rahatsızlığınızı dile getirmekten çekinmeyin. Duruşlar üzerinde rahat değilseniz, ders esnasında mutlaka eğitmeninize sorular sorun. Eğitmen, size yardım edecektir.

Kaynak: yogajournal.com, berkeleywellness.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP