Zihnimiz sürekli çalışan, geçmiş ve gelecek arasında mekik dokuyan bir mekanizma. Geçmiş izlenimleri ve gelecek tahminleri bünyemizde birikerek, uzun vadede atılmadıkları zaman hastalıklara sebep oluyorlar. Tıpkı fotoğraf makinesiyle binlerce fotoğraf çekip, hafızasını hiç boşaltmamak gibi. Psikologların araştırmalarına göre günde 40.000 ila 70.000 düşünce üretiyor. Fakat zihinsel süreçlerimizin, duygu ve düşüncelerimizin üzerinde kontrolümüz yok denecek kadar az. Fakat bu kontrolü sağlamak ve zihni yavaşlatmak belli yöntemlerle mümkün. Peki bunu nasıl yapacağız?

Düzenli olarak nefes egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlayarak akciğer kapasitesini arttırır ve solunum sistemini güçlendirir. Doğru nefes alıp vermek, yaşam enerjisini yükseltir. Düzenli nefes egzersizleri sinir sistemini gevşetir ve uykularınızın kalitesini arttırır. Nefesin, duygu ve düşünceler üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Dünya çapında bir vakıf olan Art of Living vakfının kurucusu Sri Sri Ravi Shankar, tüm duyguların nefesimizde karşılık geldiği bir ritim olduğunu söylüyor. Zihni, zihin seviyesinden kontrol edemiyorsak, nefesle bu mümkün bir hale geliyor.

Her gün 20 dakika kadar yoga duruşları uygulayın

Yogada uygulanan esneme hareketleri ve nefesle senkronize duruşlar arınmak için en önemli yöntemlerdendir. Bu duruşlar, kas esnekliğini arttırır, kemikleri güçlendirir, iç organlara masaj yaparak hormonları dengeye sokar, ağrıları önler ve iyileştirir, duruşu düzeltirler.

Yoga, stres yönetiminde de etkili bir metottur. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 60 dakikalık yoga seansından sonra, bir görevi de anksiyete düzenleyici olan GABA sinir ileticisinin performansında %27 oranında artış görülmüştür.  GABA sinir ileticileri, endişe, anksiyete, depresyon ve Alzheimer’la bağlantılıdır. Yogada nefes ve kalp hızı yavaşlatılarak, strese daha dayanıklı bir hal sağlanır. 

Yoga, aynı zamanda vücuttaki kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürerek, kilo vermeye yardımcı olarak ve insülinin etkilerine karşı hassasiyeti arttırarak kan şekerini dengeye sokar. Şeker hastaları, yoga uygulamaları, düzenli bir beslenme ve sporla şeker seviyelerini kontrol altında tutabilirler.

Yoga, egzersizleri nefesle birleştirir. Nefes, vücuda yaşam enerjisi getirir ve vücudu yanlış beslenme, sağlıksız yaşam biçimi ve stresten kaynaklanan toksinlerden temizler.  Vücudu denge, sağlık ve hücre yeniliği kazandırır, tüm sistemi temizler.”

Böylece  sindirim, solunum, dolaşım, bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Kan dolaşımını arttırır. Kuvvetli bir sindirim sistemi, kasların güçlenmesi ve tüm sistemin dengeye girmesinin sonucu olarak metabolizma daha hızlı çalışır.

Düzenli olarak meditasyon yapın

Zihinsel arınma için en gerekli metot meditasyon. Meditasyon için çoğu zaman odaklanmak ve konsantre olmak gerektiği düşünülse de, meditasyon aslında tüm çabaları bırakma ve sadece olan bitenle birlikte olma sanatı meditasyon. Yoga öğretisinin en önemli tekniklerinden biri. Yoga engin bir okyanus. Yoga duruşları ise buz dağının sadece görünen kısmı. Aslında yoga duruşlarının esas gayesi, zihni ve bedeni meditasyona hazırlamak. Günümüzün hızlı ve koşturma dolu temposunda meditasyon, konsantrasyonu arttırmak, düşünce tufanından kurtulmak, duygu ve düşünceleri kısa bir süre için bile olsa gözlemleme fırsatı bulmak, gevşemek ve rahatlamak için eşsiz bir yol.

 Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP