YAZAN: DYT. SENA TUVANÇ

Tarçın kokusunu daha çok aldığımız bir mevsim sonbahar! Sizin için de öyle midir bilmiyorum ancak ben sonbaharı tarçın kokusuyla eşleştiriyorum. Yavaş yavaş ceketleri giymeye başladığımız bugünlere sanki tarçınlı çaylar eşlik ediyor. Bugünkü yazımda kışa kendimizi ve bağışıklığımızı hazırlamanın ipuçlarından bahsedeceğim. Hastalıklardan uzak bir kış geçirmenin anahtarı olan güçlü bir bağışıklık için neler yapabileceğimizi ve sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirmenin 4 yolunu derledim!


Mevsimlere göre besin tercih edin

Mevsim sebze ve meyveleri tüketmek o mevsim boyunca bedeninizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olur. Havalar soğuyunca vücut, ısısını korumak için daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyar. Sonbahar ve kış sebzeleri ise karbonhidrat açısından daha zengindir. Mevsime uygun beslenmek sindirim sistemimizi de güçlendirecek ve adaptasyonunu kolaylaştıracaktır.

Beslenmenizi çeşitlendirin

Mutfağınıza ne kadar geniş çeşitli sebze-meyve alırsanız bağırsak floranızı o kadar güçlendirirsiniz. Güçlü bağırsaklar ise güçlü bağışıklık sistemi demek. Sağlıklı tercihleriniz olsa bile tek yönlü beslenmek uzun vadede bağırsak floranızın güçlenmesini engelleyecektir.

Bağışıklığınızı güçlendirecek takviyeler alın

Mevsim geçişlerinde, beslenmemizde bazı vitamin ve minerallere daha fazla yer vermeniz bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Magnezyum, çinko, omega-3, C vitamini gibi vitamin ve mineralleri besin yoluyla alabileceğiniz gibi dönemsel olarak, hekim kontrolünde takviye şeklinde de alabilirsiniz.

Düzenli ve verimli uyku uyuyun

Düzenli bir uyku alışkanlığı bedenin en önemli ihtiyaçlarındandır. Uykuda olduğunuz zamanlarda vücut, hormon dengesini sağlar. Düzenli uyku kortizol hormon salgısını düzenlemenin yanı sıra T-hücre salgısını da düzenler. Bu da bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. Bu sebeple hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden benzer saatlerde uykuda olmanın önemlidir.

İnsan tek yönlü bir varlık değildir. Beden, zihin ve ruh bir bütündür. Her birinin dengede olması gerekir ki sağlıklı bir sindirime ve güçlü bir bağışıklığa sahip olabilesiniz. Beslenmenizde ya da yaşam şeklinizde yapacağınız küçük değişiklikler büyük ve faydalı sonuçlar doğurur. Kışın hasta olmamak için şimdiden bir adım atmaya ne dersiniz?Dyt. Sena Tuvanç

1989 yılında Erzurum’da doğan Sena, 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından farklı sağlık kuruluşlarında obezite, diyabet ve yeni doğan beslenmesi üzerine çalıştı. 2014 yılında Amerika’da “American Diabetes Association” tarafından düzenlenen kongrelere katıldı. Burada kendini diyabet ve obezite alanında geliştirdi. Türkiye’ye döndükten...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP