Sinema, insanın hayatın içindeki kişisel yolculuğunu ve fikir dünyasını geliştirmeye yardımcı en önemli araçlardan bir tanesi. Çoğu film dünyaya, geçmişe ve geleceğe dair ufkumuzu genişletmekle kalmıyor, kendimize dair farkında olmadığımız birçok detayı keşfetmemize de yardımcı oluyor. Siz de bu keşif dünyasına katılmak istiyorsanız, iç dünyanıza yeni bir gözden bakmanıza yardımcı olacak 6 spiritüel film önerimize mutlaka göz atın!

İlginizi çekebilir: Spiritüel Derinliği Olan 6 Kitap Önerisi

1. Awake: The Life of Yogananda – Uyanış (2014)

2014 yapımlı “Uyanış” filmi, 1920’li yıllarda Hindu spiritüelizmini Batı dünyasıyla tanıştıran Yogananda’nın hayatını konu alıyor. Din ve bilim çerçevesinde birçok konuyu ele alan otobiyografi ve belgesel tarzındaki film, şu anda kabul gören yoga prensipleriyle birlikte yoganın geçmişine, doğu ve batı farklılıklarına odaklanıyor. Binlerce insanın kendi uyanışını, kişisel yolculuğunu ve hayat amacını destekleyen yoga, tüm dünyaya ilham verirken siz de bu filmle aradığınız ilhamı bulabilir, Yogananda’nın hayatıyla farklı kapıları aralayabilirsiniz.

2. The Kid – İçimdeki Çocuk (2000)

Bruce Willis, Spencer Breslin, Emily Mortimer gibi isimlerin başrolleri paylaştığı “İçimdeki Çocuk”, fantastik bir aile komedisi. Los Angeles’ta bir imaj danışmanı olarak hayatını sürdüren 40 yaşındaki Russ Duritz, günün birinde hiç hatırlamadığı çocukluğuna ve 8 yaşındaki haline geri dönüyor. Hayatı, sahip olduklarımızı, hafızamızdan sildiklerimizi yeniden hatırlatan film, geçmişle ve gelecekle ilgili birçok sorgulama anını beraberinde getiriyor. İkinci bir şansınız olsa ve çocukluğunuza geri dönseniz, sizce sizin karşınıza nasıl bir çocuk çıkardı?

3. Intersteller – Yıldızlararası (2014)

Son 10 yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan “Yıldızlararası”, görselliği, kurgusu ve sunduğu bilim kurgu öyküsüyle “En İyi Görsel Efekt” Oscar’ı başta olmak üzere birçok ödül topladı. Christopher Nolan’ın dikkat çeken bu filminde başrolleriyse Matthew McConaughey, Anne Hathaway , Jessica Chastain gibi isimler paylaşıyor. Dünya’daki yaşamın küresel değişimler nedeniyle tehlikeye girmesiyle, solucan deliğinde var olabilecek yeni yaşamı araştıran bilim insanları, zamana karşı yarışırken çok enteresan bir insanlık macerasının da içine atılıyor. Yıldızlararası görsel bir şölenle birlikte heyecanlı ve dramatik bir evrene yolculuk etmek istiyorsanız Yıldızlararası’nı kaçırmayın.

4. PK (2014)

Aamir Khan’la keyif ve ilham veren bir film yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin üstlendiği “PK”, fantezi ve komediyi birleştiren son derece renkli bir yapım. Eğlenceli olmasının yanı sıra şehre son derece yabancı olan PK’in sorduğu basit ve masum sorularla felsefi bir boyuta da ulaşıyor. PK hayatı farklı bir açıdan ele alıyor ve onunla tanışan insanlar da hayata onun gözünden bakıp kendi yolculukları üzerine düşünüyorlar. 17 farklı ödüle layık görülen film, en yüksek puanları alan film listelerinde de yerini koruyor. 

5. The Power of the Heart – Kalbin Gücü (2014)

Drew Heriot’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Kalbin Gücü”, Paulo Coelho, Maya Angelou, Deepak Chopra, Isabel Allende ve Eckhart Tolle gibi dönemin önemli isimlerini bir araya getiren, etkileyici bir yapım. Kalbimiz, bize hayat veren en önemli organlarımızdan biri olmakla birlikte, şu anki kimliğimizi oluşturan birçok yönelim ve fikre de yön veren karmaşık bir yapı. Bu yapının inceliklerini ele alan film, sizi kalbin gerçek gücüne doğru heyecanlı ve aydınlatıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Kendi vücudunuzdaki mucizeyi keşfetme deneyimi sizi bekliyor.

6. The Prophet – Ermiş (2014)

Lübnanlı yazar Halil Cibran’ın kitabından beyaz perdeye uyarlanan “Ermiş” hayatla ilgili çok kıymetli noktalara dokunan, içi varlık felsefesiyle dolu bir animasyon filmi. Aslan Kral‘ın senaryosunu kaleme alan Roger Allers’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı “Ermiş,” Liam Neeson, Salma Hayek, Quvenzhané Wallis gibi isimlerin sesleriyle hayat buluyor. Film, yıllar sonra doğduğu ve büyüdüğü şehre, evine dönen Mustafa’nın, evinin hizmetlisi Kamila ve kızı Almitra’yla bir araya gelişini ve şehirdeki otoritenin Mustafa’yla olan ilişkisini konu alıyor.

İlginizi çekebilir: Spiritüel Derinliği Olan 7 Film ÖnerisiLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP