Nefes egzersizleri ile stresinizi azaltabilir, bedeninizi ve zihninizi sakinleştirebilir ve uyku düzenininizi iyileştirebilirsiniz. Nefes aldığınızda enerji ve yaşama bağlanma hissini bünyenize kabul eder, nefes verirken ise tüm olumsuzlukları, zihninize, duygularınıza yük olan fazlalıkları ve kaygılarınızı dışarıya gönderebilirsiniz.

Stres ve uykusuzluk için son derece etkili bir yöntem olan dönüşümlü burun nefesini (Nadi shodana) Chopra Center Üniversitesi Meditasyon ve Ayurveda Eğitmeni Ebru Şinik Bloom TV’de anlattı.

Nefes egzersizlerinin faydaları

Yapılan araştırmalar, derin nefes almanın ve düzenli yapılan nefes egzersizlerinin aşağıdaki bedensel iyileştirmelere yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır:

 • Stres seviyelerinde azalma
 • Depresyonla mücadele
 • Enerji düzeyinde artış
 • Kaslarda rahatlama
 • Ana odaklanma bilincinin gelişmesi
 • Kaygı probleminin kontrol altına alınması

Düzenli olarak uygulandığında nefes egzersizleri psikolojik ve fizyolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Yaşam Enerjinizi Yükselten 3 Nefes Egzersizi

Dönüşümlü burun nefesi tekniği nedir?

Herhangi bir durum karşısında stres altına girdiğinizde dönüşümlü burun nefesi tekniğiyle tekrar sakinliğe ve kendi merkezinize dönmeniz kolaylaşacaktır. Eğer stresli anlarınızda nefes egzersizine vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız yalnızca ilk birkaç adımını uygulamaya çalışarak aradaki farkı gözlemleyin.

Dönüşümlü burun nefesi tekniği özellikle uykusuzluk, stres, anksiyete ve depresyona karşı etkili bir doğal rahatlama yöntemidir. Zihninizi berraklaştırırken odaklanmanızı artırmaya yardımcı olur. Uyumadan önce yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. İlk denemelerinizde yön duygunuzu kaybedebilirsiniz ancak pes etmemelisiniz. Unutmayın, bu mücadelede yalnız değilsiniz.

Dönüşümlü burun nefesi tekniği nasıl uygulanır?

 • Rahat ve dik bir pozisyonda oturun.
 • Sağ elinizin işaret ve orta parmağını alnınıza yerleştirin.
 • Sağ baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapatarak sol burun deliğinizden derin bir nefes verin.
 • Burun tıkanıklığınız varsa egzersiz öncesi hava kanallarınızı tamamen temizlemeye özen gösterin.
 • Nefes verdikten sonra derin bir nefes alıp bu sefer nefesi sağ burun deliğinizden verin.
 • Daha sonra sağ burun deliğinden nefes alarak bu sefer sol burun deliğinden nefesinizi boşaltın.

Sağ ve sol burun deliği kapatılarak her ikisinde de dönüşümlü nefes tekniği gerçekleştirildiğinde bir döngü tamamlanmış olur. Bu döngü, yaklaşık olarak 30-40 saniyenizi alacaktır. 5-10 döngülük nefes egzersizini gerçekleştirdiğinizde ise kendinizi stres ve anksiyeteden arınmış ve hafiflemiş hissedebilirsiniz.

Dönüşümlü burun nefesi tekniği sağ beyin lobu ve sol beyin lobu aktif hale getirilerek beynin stresle mücadelesi kolaylaştırılır. Bu nefes tekniğini size strese sokan durumlardan önce, örneğin toplantı arasında veya sunuma başlarken istediğiniz her yerde, kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Ebru Şinik’in uygulamalı tavsiyelerini video üzerinden izlemeyi unutmayın!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP