YAZAN: EBRAR SENA EFE

Sağlıklı içecek denilince akla ilk olarak taze sebze suyu, meyve suyu veya smoothie gelir. Vücudumuzun su ihtiyacına katkı sağlayan sebze ve meyve suyu aynı zamanda bağışıklığımızı da destekler. Yapımı da oldukça kolay! Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz birkaç meyve veya sebzeyi bir araya getirip blender’a atmak. Ayrıca, taze meyve ve sebze suyu tüketmek normalde yemeyi tercih etmediğiniz meyve ve sebzelerin besin değerlerini vücudunuza almanın harika bir yolu olabilir. Sizler için taze meyve ve sebze suyu sıkımı için püf noktaları derledik!


Taze meyve ve sebze suyunu beslenme rutinimize iki şekilde ekleyebiliriz:

Arınma veya detoksifikasyon

Çeşitli meyveleri, yeşil sebzeleri detoks sürecimizde beslenme programımıza eklemek menülerimizi renklendirirken, içeriğindeki zengin besin değerleriyle beslenme programımızın en verimli ve eğlenceli ögesi haline getirebilir! Özellikle, yaban mersini, greyfurt, limon, yeşil yapraklı sebzeler ve domates gibi vücudumuzu detoksifiye etmemize yardımcı antioksidan bakımından zengin ve anti-inflamatuar besinleri bu süreçte beslenme rutinimize ekleyebiliriz.

Beslenme rutininin tamamlayıcısı olarak

Taze meyve ve sebze suyu, günlük beslenme rutinimize kullanışlı bir takviye olarak kullanılabilir. Normalde tüketmek istemediğimiz meyve ve sebzelerden besin almamızı sağlar. Birçok besini tek bardakta tüketmenin pratik bir yoludur. Ayrıca, pişirilen sebzelerin besin değerleri çiğ haline kıyasla daha az olduğu için renkli ve sağlıklı bir bardak sebze suyu herhangi bir sebzeden alacağımız faydayı bize optimum derecede sağlar.

Her biri kendi besin değerlerine ve faydalı bileşiklere sahip çok çeşitli sebzelerin suyu sıkılabilir. Bununla birlikte, meyve ve sebze suyu sıkma konusunda yeniyseniz, hangi sebzeleri seçeceğinizi belirlemekte zorlanabilirsiniz. İşte genel sağlığınızı iyileştirmek için suyunu sıkabileceğiniz en iyi sebzelerden bazıları:

 • Lahana
 • Havuç
 • Kırmızı pancar
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Maydanoz
 • Salatalık
 • Pazı
 • Buğday çimi
 • Kereviz
 • Domates

Meyve ve sebze suyu sıkım yöntemleri

Meyve ve sebze sıkım yöntemleri, meyveyi elle sıkmaktan elektrikli meyve sıkacaklarına kadar çeşitlilik gösterebilir. İki yaygın meyve sıkacağı türü bulunur:

Santrifüj

Meyve sıkacaklarının çoğu santrifüjlüdür. Santrifüjlü meyve sıkacakları yüksek hızda dönen bıçaklarla meyveyi parçalara ayırır, öğütür ve böylece içecek elde edilir. Ancak bu işlem sırasında meyve oksijene ve ısıya maruz kalabilir. Bu durum ise meyvedeki vitaminlerin ve vücut hücrelerimizi olası hasarlardan korumaya yardımcı olan fitokimyasalların yapısını bozabilir.

Soğuk pres

Soğuk pres meyve sıkacakları mümkün olduğunca fazla meyve suyu elde etmek için meyveyi çok daha yavaş ezer ve yüksek basınçta presler. İnsan çiğnemesini taklit eden bu meyve sıkacakları mikro besin maddelerinin çoğunu koruması nedeniyle besin kaybını en aza indirmek için ideal bir alternatiftir.

Hurom
H100 S Katı Meyve Sıkacağı
KEŞFET
Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP