YAZAN: Astrolog Meral Erduran

10 Temmuz’da Yengeç burcunda gerçekleşecek Yeniay’da, aşk ve güzellik gezegeni Venüs’le mücadele ve motivasyon gezegeni Mars’ın dansına şahit olacağız. Venüs, Mars birleşimi tutku ibresini arttırırken ilişki beklentilerini de yükseltiyor. Yeniay öncesi yeni tohumlar ekmeden önce, bazı konularda temizlik ve yüzleşmeler yaşayabileceğimiz bir hafta var: 1 Temmuz’da Mars, Satürn’ün karşısından geçerken, kural ve yaptırımlar nedeniyle elimiz kolumuz bağlı hissedebiliriz. Fakat 4 Temmuz’da Mars’ın Uranüs’e kareye ilerlemesiyle yükselen enerji fazlaca ileri gidip, köprüleri yakarak gitmemize sebep olabilir. 22 Temmuz’da Güneş’in Aslan burcuna girmesiyle Aslan dönemi başlıyor! Bunun hemen ardından 24 Temmuz’da Kova burcunda Dolunay fazı gerçekleşecek. Böylece kendi ihtiyaçlarımıza odaklı olarak geçirdiğimiz dönemin ardından, çevremizde ve içinde yaşadığımız toplumda olan bitene bakma şansı elde edebiliriz. Aynı zamanda Dolunay’ın tam olarak Satürn Plüton ara noktasında oluşu, öyle ya da böyle bizleri büyümeye zorluyor. Ayı tamamlarken 28 Temmuz’da ise şans ve bolluk gezegeni Jüpiter Kova burcuna geri dönüyor. Bu etkilerin detaylarını ve diğer gökyüzü hareketlerinin etkilerini Temmuz 2021 astroloji yorumlarından okuyabilirsiniz.


10 Temmuz saat 4:16’da

18⁰ Yengeç burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. 

Yeni başlangıçları sembolize eden Yeniay, önümüzdeki dönem için sevgi, ilgi ve bağlılık tohumları ekmemize vesile oluyor. Unutmamamız gerekir ki Yeniay’da nasıl tohumlar ekersek, Dolunay zamanı yani hasat zamanı geldiğinde ona göre meyveler toplarız. Dolayısıyla bu Yeniay’da kırgınlık, küskünlük ve içerleme yerine sevgi, sahiplenme ve koruma tohumları ekmeyi deneyelim. Bu dönemde güvenliğimiz ve duygusal rahatlığımız için yeni girişimler yapmak isteyebiliriz. Çünkü beslenme, gözetilme ve korunma ihtiyacımız her zamankinden daha yüksek olabilir. 

Yeniay derecesinin Neptün’le yaptığı destekleyici açı empati kurabilmeyi kolaylaştırırken, bizleri maneviyata yönlendiriyor. Böylece güvenlik isteği ve sevgi arayışını kendi içimizde bulabilmenin yollarını daha rahat görebileceğiz. Aynı zamanda, daima kendimizden ve çevremizden daha büyük bir bütünün parçası olarak korunduğumuzu ve güvende olduğumuzu da idrak edebiliriz.

Her ne olursa olsun, hayata güvenebilirsek, hayatın da bize bereketiyle geleceğini unutmamalıyız. 

Plüton’un Yeniay’ın karşısında yer alışı, derece olarak yakın olmasa da, bizleri dönüşüme davet ediyor. Sınır ve kalıplarımızı aşmak için güzel bir fırsat olabilir. Bu etki bağımlılıklara izin vermeyecektir. Bir şeylere tutunma ya da bağımlı olarak kalma durumlarında sert sınavlar gelebilir. Benzer şekilde Kiron’un Yeniay derecesine yaptığı sert açı hem iyileştirici, hem de mevcut yaraları deşici nitelikte geçebilir. Geçmiş dönem güvensizliklerimiz varsa veya adım atmaktan çekinen bir yanımız mevcutsa, bu dönem olaylar bizi bu konuyla yüzleştirebilir. 

Yeniay haritasında aynı zamanda aşk ve cinselliği temsil eden Venüs/Mars birleşimi de bulunuyor. Venüs ve Mars birleşimi tutku ibresini arttırırken, ilişkilerdeki beklentileri de yükseltiyor. Diğer taraftan bu ayın en zorlayıcı etkisi Mars’ın Satürn/Uranüs etkileşimiyle yaptığı sert açı ile bazı kırılmalara sebep olabilir.

Bu sebeple ay başında çatırdayan temalar Yeniay’la birlikte geride kalmış olacaktır. 1 Temmuz’da Mars, Satürn’ün karşısından geçerken, yaratıcı kişisel ifadeye karşın kural ve yaptırımlar elimizi kolumuzu bağlayabilir. Adım atmak zorlaşacaktır fakat çok geçmeden, 4 Temmuz’da Mars’ın Uranüs’e kareye ilerlemesiyle, yükselen enerji tozu dumana katabilir. Bu da kontrolü kaybedip fazla ileri gitmeye sebep olabilir. Köprüleri yakarak gitmemeye dikkat.

11 Temmuz saat 23:35’te

Merkür Yengeç Burcuna giriyor. 

İletişim gezegeni Merkür, Yengeç burcuna girdiğinde iletişim daha sübjektif çalışacaktır. Bu dönemde duygular ve sezgiler, mantığın önüne geçebilir. Pek çok şey içimize doğabilir ve ilham almak her zamankinden daha kolay olabilir. Dolayısıyla günlük iletişimimizde hassas, kırılgan ve alıngan enerjiler etkisini gösterebilir. Söylenen sözleri fazlasıyla kişisel algılayabiliriz. 

Bu dönemde başta Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler kendilerini daha rahat ifade edebildiklerini fark edebilirler. Yengeçler duygularını rahatlıkla ifade ederken duygusal derinliklerini keşfetme imkanı bulabilecekler. Benzer şekilde Akrep ve Balık burçları da kişisel ifadede zorlanmayacaklar.

22 Temmuz saat 3:37’de

Venüs Başak burcuna giriyor. 

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs, Başak burcunda güçlü bir konumda değildir. Bu sebeple aşkını ve sevgisini göstermekte ya da kalbini açmakta çekingen davranacaktır. Detaycı oluşu ilişkilerde yolunda giden şeylerden çok yürümeyen noktaları daha fazla görmesine sebep olabilir. Fazlaca eleştirel ve kritik edici oluşu aşkta hiçbir şeyi ve hiç kimseyi beğenmemesine sebep olacaktır. Huzurlu ve dingin olmakta güçlük çeker. Yaratıcılık isteyen konularda ise, detaylara takılarak üretim sürecini uzatabilir. 

Diğer taraftan Venüs’ün bu konumu genel olarak sağlığımızla ve günlük işlerimizle daha detaylı bir şekilde ilgilenmemize neden olacaktır. İlişkilerde yürümeyen şartları analiz ederek bir çıkış noktası bulmaya odaklanabiliriz. 17 Ağustos’a kadar devam edecek bu etki başta Başak Burçları ve yükselen burcu Başak olan kişilerin ilişkilerini gözden geçirerek düzenleyebilmelerine ve ilişkilerindeki pürüzleri gidermelerine yardımcı olabilir.

“İlişkilerinde neler yürümüyor?, Nasıl davranmak gerekiyor?” gibi soruların cevaplarını bulmaları kolay olacaktır. Pürüzler varsa eşleriyle bunları konuşarak çözmenin yollarını bulabilirler. Benzer şekilde Boğa ve Oğlak burçları da bu süre boyunca ilişkilerini düzenleyebilir, mevcut sorunlar varsa bunları çözmek üzerine odaklanabilirler. 

22 Temmuz saat 17:26’da

Güneş Aslan burcuna giriyor. 

Güneş, Aslan burcunda yönetici durumundadır ve burada bütün gücüyle parlar. Dolayısıyla önümüzdeki bir ay boyunca kendimizi daha coşkulu, enerjik ve güçlü hissedebiliriz. Hayattan daha fazla zevk almak, eğlenmek, gezmek, sevdiklerimizle beraber daha fazla vakit geçirmek, kendimizi göstermek ve aşık olmak bu dönemin enerjisini vurgulayabilir. Bununla birlikte bir ay boyunca  kendimize özel zaman ayırmak isteyebilir, dış görünüşümüze her zamankinden daha fazla özen gösterebiliriz. 

Diğer taraftan yazın kavurucu sıcağının iyice hissedildiği bu dönem gevşemek ve tembellik etmek için de uygun olacaktır. İşlerin peşinden koşmaktansa her şeyin ayağımıza gelmesini bekleyeceğiz. Dolayısıyla bu dönem günlük işleri halletmektense yaratıcı konularla ilgilenmek için daha uygun olacaktır. 

Bu dönemden en çok Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olan kişiler etkileniyor. Aslanlar bu dönemde parladıklarını ve enerjilerinin arttığını hissedebilirler. Güneş Aslanların yaşam enerjileriyle birlikte fiziksel enerjilerini de arttırıyor. Aslanlar her zamankinden daha fazla parladıklarını ve ilgi odağı olduklarını fark edebilirler. İyimserlikleri artarken etraflarında hayranları belirebilir.

Benzer şekilde 23 Ağustos’a kadar olan dönem boyunca Koç ve Yay burçları da iyimserleştiklerine ve enerjilerinin arttığına şahit olabilirler. 

24 Temmuz saat 5:37’de

Ay 1⁰ Kova burcunda, Dolunay Fazı gerçekleşiyor. 

Böylece her şeyin olgunlaştığı bir döneme giriyoruz. Ay başında başlattığımız girişimlerin sonuçlarını görmeye başladığımız bir döneme giriyoruz. İçinde bulunduğumuz ay boyunca ilgi, sevgi ve şefkat alma konusu ajandamızda ilk sıralarda yerini almış olabilir. Yine ay boyunca tutku ve ilişkiler tüm ilgimizi talep etmiş olabilir. Bu Dolunay’la birlikte ise, farklı bir bilinç düzeyine geçerek olaylara daha makro bir düzeyde bakmaya başlayabiliriz. 

Rasyonel bakış açısı, mantık ve toplumsal konular ön plana çıkarak sadece kendi ihtiyaçlarımıza değil, çevremizde ve içinde yaşadığımız toplumda olanlara da bakmamız gerektiği gerçeğini fark edeceğiz. 

Dolunay’ın tam olarak Satürn Plüton ara noktasında oluşu, öyle ya da böyle bizleri büyümeye zorluyor. Kuralları ve yaptırımları, hatta süper egonun baskısını kırarak sorumluluk almak anlamına geliyor. Bu yeni sorumluluk herhangi birinin dayattığı değil; gerçek ve kendi bireysel irademizle aldığımız bir sorumluluk olursa, bizi bir basamak yukarı taşıyacaktır. 

28 Temmuz saat 15:42’de

Jüpiter ters hareketinde Kova burcuna geri dönüyor. 

Jüpiter 20 Haziran’da 1⁰ Balık burcunda ters hareketine dönmüştü. Şimdi ise ters hareketinde Kova burcuna geri dönüyor. Jüpiter ilk defa 19 Aralık 2020’de Kova nurcuna girmişti. Bu dönem birleşme ve bütünleşmeyle ilgili konuları gündeme getirmiş, insanlar arasında farklılık gözetmeksizin herkesi kabul edebilmeyi hatırlatmış ve gerekirse bunun için isyan bayraklarını çektirmişti.

Kova burcu toplum ve toplumun içinde bireylerin haklarını gözeten, bunu sağlamak adına isyan edip başkaldıran bir burçtur. Jüpiter ise, doğası gereği tüm bu konuları büyüterek abartır. Şimdi Jüpiter’in Kova burcundaki kısa seyahatinde tüm bu konular gündeme gelebilir. Jüpiter bu yıl Aralık sonuna kadar Kova burcunda kalacak ve bizden toplumsal konularla ilgilenmemizi talep edecektir. 

Bireysel olarak ise, Jüpiter 22⁰ Kova nurcuna kadar geri gideceği için, 11 Şubat – 18 Şubat doğumlu Kovalar bundan direkt olarak etkileneceklerdir. Jüpiter onlara iyimserlik, güç ve enerji verirken, kendilerini ifade etmek ve toplumdaki yerlerini anlama açısından yüksek bir farkındalık verebilir.

Bu dönem doğumlu Kovalar, hayatlarında yapmak istedikleriyle ilgili olarak yeni bir vizyon ve içgörü elde edebilecekler. 

28 Temmuz saat 4:11’de

Merkür Aslan burcuna giriyor. 

Merkür Aslan burcuna girdiğinde günlük konuşmalarımız daha neşeli ve eğlenceli bir hale gelebilir. Daha dışadönük, sevecen ve coşkulu bir iletişim söz konusu olacaktır. Diğer taraftan fikirler sabit ve sübjektiftir. Pratik ama aynı zamanda yaratıcı bir düşünce tarzını ortaya çıkar. 12 Ağustos’a kadar devam edecek dönemde, öğreneceğimiz yeni şeylerden keyif alabiliriz. Bilmek ve öğrenmek bir tutku haline gelebilir. Böylece bizlerde bilgimizle kendimizi göstermek isteyeceğiz.

Özellikle Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olan kişiler bu dönemde kendilerini her zamankinden çok daha rahat ifade edebileceklerini fark edecekler. Aslanlar hem yaratıcılıklarını, hem de zekalarını ortaya koyabilirler. Kendileriyle ilgili bilmek ve öğrenmek için çok doğru bir zamandalar. Benzer şekilde Koç ve Yay burçları da bu dönemde kendileriyle ilgili keşfetmek istedikleri noktalara odaklanabilir ve ifade konusunda desteklendiklerini hissedebilirler.

29 Temmuz saat 23:32’de

Mars Başak burcuna giriyor. 

Mücadele ve motivasyon gezegeni Mars’ın Başak burcuna girmesiyle günlük hayatın içindeki detaylar her zamankinden daha fazla ilgimizi çekecektir. Hatta detaylara takılmak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir, çünkü tüm enerjimizi kusurları bulmaya harcayabiliriz. Bu, işleri mükemmelleştirme açısından olumlu olacaktır fakat zihinsel ve fiziksel olarak yorucu olabilir.

Her zamankinden daha eleştirel ve kritik edici olabileceğimiz gibi aynı zamanda sabırsız ve tez canlı da davranabiliriz.15 Eylül’e kadar devam edecek bu süreçte konuşmalar kritik edici ve iğneleyici olabilir; tartışmalar zorlayıcı boyuta ulaşabilir.

Başak burçları ve yükselen burcu Başak olan kişiler kendilerini fiziksel olarak daha güçlü ve enerjik hissedebilirler. Çalışma azmi ve motivasyonları artarken, aynı zamanda her zamankinden daha fazla hareket etme ihtiyacı içinde olabilirler. Başaklar için sağlık konuları da gündemde olacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşama odaklanmak, beslenme, diyet ve spor gibi, dikkatlerini vücutlarına yöneltecekleri faaliyetlerle ilgilenebilirler. 

Değişken burçlar; İkizler, Yay ve Balık, Mars Başak’ın enerjisini zorlayıcı bulabilirler. Mars’ın Başak burcundaki hareketi bu burçlar için harekete geçirici fakat aynı zamanda fazlasıyla enerji tüketici olabilir. Özellikle Balık burçları bu süreçte karşılarına çıkacak talepkar ve eleştirel kişiler sebebiyle zorlanabilir. İkizler ve Yay burçları ise, dönem boyunca günlük hayatı zorlayıcı bulabilirler. Dolayısıyla enerjilerini fazla tüketmemeye dikkat etmeleri faydalı olacaktır. 

Boğalar ve Oğlaklar ise; Mars’ın enerjisini iş konusunda olumlu olarak kullanabilir, fiziksel olarak enerjilerinin arttığını fark edebilirler. Boğa ve Oğlaklar dönem boyunca motivasyonlarının da arttığını fark edebilirler.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP