RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Çağdaş bir yaşam simyacısı Dimitrios, müziğin iyileştirici etkilerini inceleyen, uygulayan, hem bireysel hem de grup müzik terapi seansları sağlayan ama her şeyden önce müziği bir tedavi yöntemi olarak tanıtanThe Music Medicine” projesi ile sanatını geliştiriyor. Bestelediği müziği; yaratıcı, uyarlanabilir ve gezegenimizin ritmik ve melodik mirasının çeşitliliğini kucaklayan, çok çeşitli müzikal ifadeler yaratıyor. Dimitrios ile müzik terapisi, müziğin derinlikleri ve sesle şifa yöntemleri hakkında konuştuk.


“Ruh doktoru, Ekstatik Dans DJ’i, Müzik Terapisti” hakkınızda söylenecek çok şey var ama önce sizden duymak isteriz. Kimsiniz, mesleğiniz nedir, ne tür ve ne için müzik besteliyorsunuz?

Öncelikle, kendimi ve çalışmalarımı kısaca tanıtabileceğim bu fırsatı bana sağladığınız için minnettarım! İlk sorunuz kim olduğuma dair cevabım “Titreşimli bir varlık, kaşif ve araştırmacıyım.” olurdu. Benim mesleğim, müzikte ve anın akışında yaşamak. Yeniden keşfettiğim, değiştiğim ve hayatın mümkün olduğu kadar çok yönünü deneyimlememe izin verdiğim bir tür doğaçlama içinde yaşamak. Hayatım boyunca müzikle uğraştığım ve çalıştığım için ürettiğim müzik türleri çeşitlilik gösteriyor. Ambiyanstan dansa, enstrümantaldan elektroniğe yeni olanaklar yaratmak için dilleri karıştırmaktan ve eşleştirmekten hoşlanıyorum. Niyetim düşüncelerimi, hislerimi ve duygularımı ifade etmek için mevcut tüm araçları kalbime hitap eden bir şekilde kullanmak. Tarz veya türden bağımsız olarak, kendimi iyi hissettirecek şekilde ifade etmek, sonunda başkalarında da aynı “iyi hissetme” dürtüsünü yaratıyor.


Müzikle terapi nedir, kökleri nereye dayanır? Sesle şifadan farkı nedir?

Tarihsel olarak müzik terapisi stres azaltma, ruh halini iyileştirme ve kendini ifade etme gibi özelleştirilmiş hedeflere ulaşmak için müziğin klinik uygulaması olarak tanımlanmıştır. Deneyimlerime göre müzik terapisi, enstrümanlar, insan vücudu ve sesi veya elektronik cihazlar tarafından oluşturulabilen ve alıcıların zihinsel, duygusal, psikolojik ve fiziksel sağlığına uyum ve dengeyi sağlayabilen bir dizi yapılandırılmış ses, melodi ve ritmin kullanılmasıdır.

Ses iyileştirme pratiğinde bunlara benzer efektler üretmek için Tibet Kaseleri, Gonglar veya Ayar Çatalları gibi bazı aletler kullanılır. Müzik terapisinin alıcıların sağlığını, dengesini etkilemek ve manipüle etmek için daha kapsamlı yollara sahip olduğunu düşünüyorum.


Müzik terapisinin zihnimiz, ruhumuz, bedenimiz ve enerjik halimiz üzerindeki faydaları nelerdir?

Bu soruya biraz daha ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Dünyadaki tüm eski gelenekler; Çinliler müzik terapisinde 12.000 yıllık kayıtlı tarihe sahip öncüler olmakla birlikte, modern bilim ve kuantum fiziği bir gerçek üzerinde hemfikirdi. Dalga formları biçiminde olan ve frekans biçiminde bilgi ileten elektrik sinyalleri veya hareket halindeki enerji, hem fiziksel hem de fiziksel olmayan tüm varoluşun yapı taşlarıdır.

Bu varlık, hem mikro-kozmosdaki; protonlar, atomlar ve elektronlar, hem de makro-kozmosdaki; güneş ve gezegen sistemi, harmonikler yasasına uygun olarak yapılandırılmıştır. Aynı yasa, temel bir nota ile onun harmonikleri arasındaki müzik için de geçerlidir.

Vücudumuz hem elektrik sinyallerinin alıcıları hem de vericileri olarak işlev gören aletlerdir. Tıpkı bir enstrümanın hoş sesler; sinyaller üretmesi için ayarlanması gerektiği gibi vücudumuz canlılığı, sağlığı ve dengeyi korumak için uyum içinde, doğal ve uyumlu durumda olmaya çalışır.

Müzik terapisi gezegensel, dünyevi döngüler ve hareketlerin yanı sıra uyumlu duruma uyum sağlama sanatıdır. Bu nedenle insan varlığının tüm yönlerine fayda sağlar.


Bu nasıl oluyor, müzik terapi seanslarınızdan konuşabilir misiniz? Hangi enstrümanları kullanıyorsunuz?

Geçmişte bir gruba müzik terapisi uyguladığımda; mekanı açmak ve enerjisini nötralize etmek için tütsü yakmak, ilahi söylemek, dua etmek, niyetleri onaylamak, davul çalmak ve tıngırdatmak, rehberleri ve ataları çağırmak, bir sunak inşa etmek ve hatta bir ateşleme mekanizmasına sahip olmak, katılımcılar için sakin ve güvenli bir ortam oluşturmak gibi törensel bir yapının birçok unsurunu ve unsurlarını birleştirirdim. Ayrıca terapi; ne yapacağımı, oturumun nasıl ilerleyeceğini, katılımcılara ne olabileceğini ve nasıl tepki verebileceklerini özetleyen bir tür giriş içermeliydi.

Bugün hala aynı açılış hazırlığını yapıyorum, ancak tanıtımı atlıyorum çünkü çoğu katılımcının bilgilerle aşırı yüklendiğini farkettim. Daha fazlasını eklemek onları daha fazla bunaltıyor. Bu durum, katılımcıları daha bilinçli hale getiriyor ve seans sırasında neler olabileceği konusunda endişelenmelerine neden oluyor ve böylece gevşemeleri ve duyguları deneyimlemeleri normalden daha uzun sürebiliyor.

Bunun yerine sessiz kalmaya, yerimde oturmaya, seanstan önce ruh halimi ayarlamak için huzurlu müzik çalmaya ve herkese sadece fiziksel hareketler yaparak oturmasını, gözlerini kapatmasını ve rahatlamasını söylemeye karar verdim! Bunu bu şekilde yapmanın seanslarımda önemli bir fark ve harikalar yarattığını söyleyebilirim.

Kullandığım aletler; anın ve insanların bulunduğu yere, zamana, enerjiye ve talebe göre değişir. Mekanı, insanları ve onların ihtiyaçlarını hissediyorum ve sadece çalıyorum. Bu, bir davul ve perküsyon eşliğinde bir ilahi olabilir. Bir gitar, farklı dillerde şarkı söylemek ve dua etmek, binaural ritimler ve elektronik sesler çalmak ya da şu an için uygun olduğunu düşündüğüm başka bir sanatçının müzik parçası için kullanılabilir. Sıklıkla farklı müzisyenler bana katılır ve seansa katkıda bulunur ve ben de buna yer açmaktan gerçekten zevk alıyorum. Ve her zaman doğanın seslerini kullanıyorum!


Katılımcılar oturum sırasında dinleme dışında başka faaliyetlerde bulunuyorlar mı? Başka bir deyişle, müzik terapi pratiği pasif mi yoksa aktif mi?

Müzik bana bir şey öğrettiyse, o da dinlemektir. Söylenenlere çok dikkat edin ve dikkatle dinleyin. Bu nedenle seanslarım hep aynı formatı takip ediyor. Müzik terapi seanslarım dinleme seansları şeklinde, ancak dinleme kulaklara ek olarak tüm bedeni, zihni, ruhu ve kalbi içeriyor.


İçinde bulunduğumuz çevre önemli mi? Müzik terapisi için gereken belirli bir yer veya ortam var mı?

Tabii ki çevre önemli. İyi dinlemek için göreceli bir sessizlik olması gerekir. Müziğin kendisi sessizlikten gelir. Bir konsere veya performansa gittiğinizi ve müziği duyamayacak kadar çok gürültü olduğunu hayal edin! Bu performansı eğlenceli bulur muydunuz?

Seanslarımı yürüttüğüm alanda sessizlik olmalı ve hiçbir kesinti olmamalıdır. Bugün, en sessiz ortam olmasa da, doğanın sesleri doğal olarak huzurlu ve rahatlatıcı olduğu için seanslarımı açık havada yapmayı tercih ediyorum. Bu, sadece işime çok şey katmakla kalmıyor ve daha fazla ilham almamı sağlıyor.


Müzik terapisinden en çok kimler yararlanabilir?

Herhangi bir rahatsızlık veya zorlukla uğraşan herkes fayda sağlayabilir ve ne tür olduğu önemli değil. Fiziksel, duygusal, psikolojik veya zihinsel olabilir. Günlük yaşamla ilgili bir soruna veya yaratıcılığa yardımcı olabilir.

Sekiz yıllık müzik terapi uygulamam sırasında, insanlar bir amaç belirlediklerinde ve kendilerini deneyime daldırıp akmalarına izin verdiklerinde müziğin onları taşıdığını keşfettim. İmgeler, semboller, vizyonlar ve rüyalar aracılığıyla bir şeyleri görebilir ve hissedebilir, anıları ve duyguları yeniden uyandırabilir ve sorunlara kendi cevaplarını bulabilirler.

Yani müziğin fiziksel sistemde sağladığı gerçek uyum ve armonizasyona ek olarak müzik; tüm endişelerimize, kısıtlamalarımıza, yargılarımıza ve gerçekleşmemiş arzularımıza ev sahipliği yapan bilinçaltına da bir kanal sunar. Bize olasılığın, yaratıcılığın ve ruhun gerçek çağrısının yaşadığı bir yer sunar.


Müzik kendimize, mutluluğumuza ve hayatımıza bakış açımızı nasıl şekillendirebilir ve bizi bir topluluk olarak daha da yakınlaştırabilir?

İnsanlar arasındaki en eski iletişim biçimleri, yaşamın kutsanması, ifade, onaylama/dua ve topluluk oluşturmanın tümü müzik, dans ve ilahi içeriyordu. Bugün “parti” veya kutlama dediğimiz şey aslında eski Yunanca “apartia” kelimesinden gelir, bu da “birliğin tamamlanması, tüm birlik, hiç kimse eksik olmadan, hepsi mevcut” ve aynı zamanda “bir organın minimum sayıda üyesinin bir araya gelip karar almalarını sağlayan varlığı” anlamlarına gelir. Ve bilin bakalım bu birleşmeler nerede yapılıyordu? Doğada, ateşin etrafında, ilahilerle, hikayelerle, müzikle, davullarla… Bunu bir düşünün!

Bütün varoluş müzik yapmaktır. Gezegenlerin kendi sesleri vardır ve hayvanlar ve böcekler her gün bir ses senfonisi yaratarak iletişim kurarlar. Elementler de ses çıkarır ve tüm yaşamımız, iletişimimiz ses ve müziğe dayanır. Müzik hayatımızın her alanında mevcuttur.

Büyük patlamadan doğuma, düğün ve cenaze törenleri, doğum günü partileri, süpermarketler, radyolar, TV’ler, filmler, toplu taşıma, restoranlar, kulüpler, barlar ve liste uzayıp gidiyor. Biz kelimeleri icat etmeden önce insan türü olarak iletişim kurmanın ilk yolu ses ve müzikti.

Şunu da belirtmek isterim ki her biri belirli bir duyguyu benzersiz bir şekilde ifade eden çok sayıda müzik türü vardır. Hepimizin, ne tür bir müzik ve sesin üzerimizde ne tür bir etki yarattığına dair içsel bir farkındalığı ve duygusu bulunur. Maruz kaldığımız müzik türü nihayetinde durumumuzu ve tüm varlığımızı etkiler, karakterimizi şekillendirir ve ethosumuzu şekillendirir. Vücudumuz sadece hissettiklerimize tepki verir.

Bu yüzden – benim açımdan – müzik eğitimi tüm insanlar için bir zorunluluk olmalı, çünkü hayatımızın çok büyük bir parçası! Ve diyebilirim ki, sessizlikten sonra geriye kalan tek şey müziktir.


Müzik terapisini günlük hayatımıza dahil etmenin bir yolu var mı?

Müzik terapisi bir uygulama olarak çalışılmalıdır. Benim tecrübeme göre bunun sonsuz bir derinliği vardır, ayrıca uygulamalar geleneğe ve kültüre göre değişir. Ancak müziğin faydalarından yararlanmak için kişinin müzik terapi eğitimi almasına gerek yoktur çünkü müziğe maruz kalmak -başlı başına- faydalı ve çok doğaldır. Müziğin terapötik yani iyileştirici yönlerini birleştirmenin en iyi yolu, kişinin müzikle ilgili olmasına izin vermektir!

Şarkı söylemek, dans etmek, dinlemek ve çalmak başlı başına şifa biçimleridir. Bunlar bizim doğuştan gelen müzikal olma ve sesle iletişim kurma yeteneğimizdir. Neşeli, eğlenceli ve tatmin edici ve keyifli. Bu yüzden bir tavsiyem varsa, o da kendinizi müzikal bir şekilde ifade etmeye ve müziğe maruz kalmanıza izin vermeniz olur.

  • Şarkı söyleyin, çünkü içinizde sözsüz bir şekilde ifade edilmeye çalışan tonlar ve melodiler var.
  • Dans edin, çünkü dans etmek ruha kanat verir ve bedendeki sıkışmış enerjiyi sallar.
  • Dinleyin, çünkü daha dikkatli, daha hazır ve daha şefkatli olmanızı destekleyecektir.
  • Çalın, çünkü çok eğlenceli ve her zaman muazzam bir memnuniyet ve neşe verir!

En sevdiğiniz müzik listelerini bizimle paylaşır mısınız?

Keyifle! Ben buna “Müzik Tıbbının En İyisi” diyorum, buradan erişebilirsiniz.


Okurlarımızdan biri bir müzik terapi seansında size katılmak isterse nasıl bir yol izlemeliler?

Şu anda Türkiye’nin güneybatısında, diğer şifa ve yaratıcı ifade uygulamalarının yanı sıra ses ve müzik terapisinin araştırılması, incelenmesi ve uygulanmasına ayrılmış bir fiziksel alan inşa etme sürecindeyim.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde insani ve manevi gelişimin hastaneleri ve okulları olarak adlandırılan şifahane, modern bir şifahane gibi. Hayatımın bu döneminde, dışarıda seans vermiyorum. Gelecek hizmet başvuruları ile ilgili bilgi almak isteyenler, web sitemden bültenime abone olabilir veya beni Instagram’dan takip edebilir ve bir hizmete başvurmak isteyenler bu bağlantıdan kayıt olabilirler.


“Soul Doctor, Ecstatic Dance DJ, Music Therapist” There are many things to say about you but we would like to hear from you first? Who are you, what is your profession, what kind of music are you composing, and for what?

First, I want to express my gratitude for the opportunity to be offered space to share a little bit about myself and my work!

Answering your first question “who are you”, I would respond with “I am a vibrational being, an explorer, and a researcher.” My profession is living in music and the flow of the moment. A sort of living in improvisation, rediscovering, transforming, and allowing myself to experience as much as possible the different tones of life.

The kind of music I compose varies because of my lifelong exposure and study of music. From ambient to dance, from instrumental to electronic, I like to mix and match languages and create new possibilities.

My intention is to express my feelings, thoughts, and emotions in every possible way and in a way that appeals to my heart. Independently of the style or genre, expressing in a way that makes me feel good, eventually generates the same “feel good” impulse in others.


What is music therapy, and where are its roots? How is it different than sound healing? 

According to recorder history Music therapy is the clinical use of music to accomplish individualized goals such as reducing stress, improving mood and self-expression”. 

In my experience, music therapy is the use of a variety of organized sounds, melodies, and rhythms that can be produced through instruments, the human body, and voice, or electronic devices and that can restore balance and harmony in the mental, emotional, psychological and physical health of the receivers.

Sound healing is a practice that uses the vibrational quality of particular instruments, such as Tibetan Bowls, Gongs, or Tuning Forks to cause similar effects. In music therapy, I find a broader spectrum of influencing and manipulating the health and balance of the receivers.


What are the benefits of music therapy on our mind, soul, body, and energetic state? 

I’d like to elaborate a bit on this question if I may! All ancient traditions around the world, with the Chinese being pioneers with 12.000 years of recorded history in music therapy, as well modern science and quantum physics agree on one fact. All existence; material and nonmaterial is made out of electric signals; energy in motion that appear in waveforms and carry information in the form of frequency. 

This existence both in the microcosm (protons, atoms, and electrons) and in the macrocosm (sun and planetary system) is organized according to the law of harmonics. The same law of organization applies to music between a fundamental note and its harmonics.

Our bodies are instruments that are functioning both as receivers and transmitters of electric signals. Just like an instrument needs to be tuned in order to produce sounds (signals) that are pleasing, our body seeks to be in tune and in its natural and harmonious state to maintain vitality, health, and balance.

Music therapy is the art of attuning oneself to its natural – harmonious state as well as with the planetary and Earthly cycles and movements and so it benefits all aspects of human existence.


How does it work, could you talk through one of your music therapy sessions? What instruments do you use? 

In the past the way that I have been applying music therapy in a group would contain a lot of elements of a ceremonial structure and its components; opening space and neutralizing the energy of the space with burning incense, chanting, praying, affirming intentions, drumming and rattling, calling guides and ancestors, creating an altar or even having a firing mechanism and creating a safe and calm environment for the participants as well as a sort of introductory guidance of what I will perform, how’s the sequence of the session, what might occur to the participants and how they could react to it.

Today I follow the same opening preparation but I skip the introduction part because I have noticed that the majority of the people that join the sessions are so overwhelmed with information and structures that adding more to it makes them be more in their heads and question what might happen to them during the session and it takes them extra time to just relax and let themselves go through the experience.

Instead, I choose to sit in my place, stay silent, play introductory calming music before the actual session and direct them to sit, close their eyes and relax just by using bodily gestures. And I can say that this way works miracles and makes a big difference in my sessions!

The instruments I use vary according to the place, time, energy, and demand of the moment and people. I feel the space, the people, and their needs and I just play. It can be drums and percussion with chanting. It can be guitar and singing and praying in different languages, playing binaural beats and electronic sounds, or a music track of another artist that I feel is appropriate to the moment. Many times I have guest musicians that accompany me and add their input to the session and I really enjoy opening space to that! And I always use sounds of nature.


Is there anything that the participants do during the session other than listening? In other words, is music therapy a passive or an active practice? 

If there is one thing that music taught me is to listen. Listen very well and pay attention to what is being said. So my sessions are following the same recipe.

They are listening sessions, although listening is not just happening through the ears, but through the whole body, the mind, the soul, and the heart…


Does the environment we are in the matter? Is there any specific place, or setting that is required for music therapy? 

Of course, the environment matters. In order to listen well, there has to be relative silence.

The music itself comes from silence! Imagine going to a concert or performance and there is so much noise that you cannot hear the music! Are you going to enjoy that performance?

For me, it is a must that the environment I perform my sessions provides silence and noninterruption. Today I prefer to perform my sessions in nature simply because the sounds of nature are naturally calming and soothing and even though it is not the most silent setup, it adds so much to my work and it always has a beneficial effect on the state of the participants.


Who can benefit the most from music therapy? 

Anyone that is dealing with any sort of dis-ease or challenge can benefit and it really does not matter what kind it is. It might be physical, emotional, psychological, or mental. It might be a creativity blockage or an everyday challenge.

Throughout my 8 years of applying music therapy, I found out that as soon as people set an intention and they let themselves sink and flow within the experience, music takes them to places. They see and feel things, awaken memories and emotions, and are able to find their own solutions to their challenges through images, symbols, visions, and dreams.

So besides the actual attunement and harmonization that music provides in the physical system, it also provides a vehicle to the subconscious where all our fears, limitations, judgments, unfulfilled dreams, as well as the true calling of the soul, creativity, imagination, and potential, reside.


How can music shape our perspective on ourselves, our happiness, and our life and bring us closer as a community? 

Music, dancing, and chanting have been the oldest ways for people to come together, celebrate life itself, express, affirm/pray and build community.

What we call a “party”, or a celebration, today actually comes from the ancient Greek word “apartia” which means “the presence of a minimum number of members of a body, that allows them to meet and take decisions” as well “completion of company, the whole company without missing anyone, all present”.

And guess where those meetings were taking place? In nature, around a fire, with chanting, storytelling, music, drumming…

Think of that! The whole existence is making music. The planets have their own sound, and the animals and insects communicate every day by creating a symphony of sounds. The elements (water, fire, air, earth) as well make sound and all our life and communication are based on sound and music.

Music is present in every aspect of our life.

From the big bang to birth, wedding and funeral ceremonies, birthday parties, supermarkets, radios, TVs, movies, public transportation, restaurants, clubs, bars, and the list goes on…The very first way of communicating as the human species before we invented words, was through sound and music.

Saying that, there are types and types of music that cause different effects and that are all expressions of emotions. The type of music we are exposed to, eventually affects our state and our whole being, creates our character and our ethos and we all have an innate understanding and sense of what type of music and sound generates what type of effect on us. We simply feel it and our body responds to it.

So – in my perspective – musical education should be a must for all humans, simply because it is such a big part of our lives! I may say… after silence, music is all there is.


Is there a way that we can incorporate music therapy into our daily lives? 

Music therapy as a practice needs to be studied. And in my experience, there is an endless depth to it and practices vary according to tradition and culture. But one does not need to study music therapy to receive the benefits of music because exposure to music is – by itself – beneficial and so… natural! The best way to incorporate the therapeutic aspects of music is to allow oneself to be musical and in relation to music!

Singing, dancing, listening, and playing are therapy by themselves. It is our natural state to be musical and to express through sound. It is joyful, it is fun and it is satisfying and pleasant. So if I have one piece of advice to give, it is to allow oneself to express in a musical way and to be exposed to music.

  • Sing, because there are tones and melodies inside you that seek to be expressed in a nonverbal way.
  • Dance, because dancing gives wings to the soul and shakes away the stuck energy in the body.
  • Listen, because it will support you in being more attentive, more present, and more compassionate.
  • Play, because it is so much fun and it always gives back immense satisfaction and joy!

Could you share with us your favorite music lists? 

With joy! I call it “The Best of The Music Medicine” and you can access it here.


If one of our readers would like to join you in a music therapy session, how should they proceed? 

I am currently in the process of constructing a physical space in Southwest Turkey, devoted to the research, study, and application of sound and music therapy, alongside other practices of healing and creative expression.

A modern Şifahane as the hospitals and schools of human and spiritual development was called, during the Ottoman Empire. At this moment in my life, I am not out there giving sessions.

Anyone that seeks to receive information regarding forthcoming service applications, can either subscribe to my newsletter at my website or follow me on Instagram and anyone that seeks to apply for a service, can register on this link.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP