YAZAN: YASEMİN ÇAĞLA ÇERKEŞ
FOTOĞRAF: SAKARA LIFE

Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılan tıbbi mantarlar enerji seviyesini yükseltici etkisi ile kafeine alternatifi oluşturuyor. Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Andrew Weil, tıbbi mantarların bütünsel sağlığımızı destekleyici etkileri olduğunu belirtiyor. Yüzyıllardır geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılan bu şifalı mantarların stres yönetimine yardımcı olduğu, enerji seviyesini yükselttiği ve içindeki Psilosibin ile T hücrelerinin üretimini artırarak kansere karşı koruma sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Ayrıca Dr. Weil tıbbi mantarların zengin D vitamini ve antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemimizi güçlendirici etkileri olduğunu da vurguluyor.


Tıbbi mantarlar nasıl tüketilebiliyor?

Reishi, Chaga, Cordyceps gibi çoğu tıbbi mantar çiğ veya doğrudan pişirilip yemek için uygun değiller. Bu nedenle, mantarları kurutulmuş, sıvı ekstrat, toz ekstrat veya kapsül formunda tüketmek gerekiyor. Bu mantarları beslenme rutinine dahil etmenin en kolay yollarından biri ise toz ekstratı sıcak içeceğinize karıştırarak tüketmek olabilir.

Tıbbi mantar türleri

Reishi mantarı

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan bakımından zengindir. Adaptojen özelliği ile adrenal bezlerini destekler. Stres yönetimini destekler. Aynı zamanda daha kaliteli bir uykuya yardımcı olur. Solunum sağlığını da destekleyici etkileri mevcuttur.

Chaga mantarı

Adaptojenik bir mantar olan Chaga’nın güçlü bir anti-enflamatuar fonksiyonu vardır. Kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra vücuttaki yaşlanma etkilerine karşı savaşır. Cilt hastalıklarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. 

Aslan Yelesi mantarı

Beyin sağlığını ve hafızayı destekler. Zihinsel performansı arttırmaya yardımcı olur. Stres yönetimine yardımcı olurken anksiyete semptomlarının azalmasını sağlar. Journal of Restorative Medicine’da yayınlanan bir araştırma Aslan Yelesi mantarı tüketenlerin daha iyi beyin fonksiyonları olduğunu vurguluyor.

Kordiseps mantarı

Enerji seviyesini ve solunum kapasitesini yükseltmeye yardımcı olur. The Journal of Alternative and Complementary Medicine’ın çalışmaları bu mantarın yetişkinlerde atletik performansı desteklediğini göstermiştir. Ayrıca antioksidan bakımından zengindir.

Hindi Kuyruğu mantarı

İçeriğindeki prebiyotik lif sayesinde bağırsak mikrobiyomunu destekler ve çeşitliliği arttırmaya yardımcı olur. Vücutta hücrelerin birbiriyle iletişimini sağlayan bir protein olan sitokinin üretimini destekleyerek enflamasyonu azaltır.

Mantarlar kafein alternatifi olarak beslenmeye dahil edilebilir mi?

Özellikle Cordyceps mantarının enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı etkisi, Aslan Yelesi mantarının ise zihinsel performansı destekleyen fonksiyonu sayesinde tıbbi mantarlar kafein alternatifi olarak sabah rutinine dahil edilebilir.

Toz formda temin edilen mantar ekstralarını kafeinsiz kahve, çay veya diğer sıcak içeceklere karıştırarak tüketmek, bu mantarları günlük beslenmeye dahil etmenin en kolay yöntemlerinden biri. Mantar ekstratlarını sıcak içeceklere karıştırarak ısıtmak içindeki vitamin ve minerallerin serbest bırakılmasını ve toksik bileşenlerin kaybolmasını da sağladığı için en doğru yöntemlerden biri sayılıyor.  

Kafeini bırakmaya henüz hazır olmayanlar için kafein içeren hazır mantar kahveleri de mevcut. Bu hazır mantar kahvelerinin içeriğinde kahve çekirdeklerinin yanı sıra tıbbi mantarların toz formundaki ekstratı bulunuyor. Tıbbi mantarlar kafeinin zararlı etkileriyle savaşarak kahve içtikten sonra görülen anksiyete gibi yan etkileri azaltıyor.

Tıbbi mantarları ne zaman ve ne sıklıkla tüketmek gerekir?

Şifalı mantarların bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle özellikle seyahat öncesi, mevsim geçişlerinde ve soğuk kış günlerinde tüketilmesi tavsiye ediliyor. Dr. Weil, sıvı ekstrat, toz ekstrat, kurutulmuş veya kapsül formundaki tıbbi mantarların her gün tüketiminde bir sorun olmadığını belirtiyor. Günlük alınması gereken dozu öğrenmek için temin edilen ürünün kullanım önerilerini okumak önemli!

Mantar ekstratlı sıcak içecek tarifleri

Mantarlı Sıcak Çikolata Latte

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karışık toz mantar ekstratı
 • 1 tatlı kaşığı akçaağaç şurubu veya bal
 • 1 tatlı kaşığı badem ezmesi veya (opsiyonel)
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 tutam tarçın
 • 1 tutam tuz
 • 1 bardak bitkisel süt (badem sütü veya hindistan cevizi sütü olabilir)

Yapılışı:

 1. Süt dışındaki tüm malzemeleri bir blender yardımı ile karıştırın
 2. Sütü bir kapta ısıtın
 3. Isınan sütü, blenderdaki karışıma ekleyin ve 1 dakika kadar blenderda tüm malzemeler karıştırın

Afiyet olsun!


Mantarlı Latte

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karışık toz mantar ekstratı
 • 1 tatlı kaşığı akçaağaç şurubu veya bal
 • 1 tatlı kaşığı kakao
 • 1 tutam tarçın
 • 1 tutam tuz
 • 1 bardak bitkisel süt (badem sütü veya hindistan cevizi sütü olabilir.)
 • 1 ölçü espresso veya 1/3 bardak filtre kahve

Yapılışı:

 1. Süt ve kahve dışındaki tüm malzemeleri bir blenderda karıştırın
 2. Sütü bir kapta ısıtın aynı zamanda kahvenizi hazırlayın
 3. Isınmış sütü ve kahveyi blenderdaki karışıma dahil edin ve tüm malzemeleri 1 dakika kadar karıştırın

Afiyet olsun!Yasemin Çağla Çerkeş

1999 yılında İstanbul’da doğan Çağla, Robert Koleji’nde eğitim gördü. 2022 yılında lisans eğitimini University of Southern California’da Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi üzerine tamamladı. İyi yaşam ve sağlıklı yaşama olan merakını, öğrendiklerini ve bilgilerini Live to Bloom’da paylaşıyor....BLOOM SHOP