YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: JUDIANNE GRACE

Dark Feminine Energy terimi şu anda TikTok’da 1.1 milyar görüntülenmeye sahip. En az dans videoları, astroloji ve Tarot kadar büyük bir TikTok akımı haline gelmiş dark feminine energy, kendini kadın olarak tanımlayan herkesi “pişmanlık duymayacakları” başarı ve mutluluk dolu yeni bir yaşama davet ediyor. Görünürde amacı kadınları güçlendirmek, ataerkil sisteme karşı çıkmak olan dark feminine energy derinlerinde problematik dayanaklara sahip; Erkek onayı. Kadın eşitliği mücadelesinde suları bulandırma riski olan dark feminine energy nedir ve nasıl değerlendirilmeli?


Sosyal medyada sürekli önümüze çıkan Dark Feminine Energy nasıl bir akım?

Sosyal medya; özellikle TikTok ve Reels’da karşınıza koyu göz makyajı yapmış veya kırmızı ruj süren, baştan çıkarıcı bir havada ya erkekleri “manipüle etmekten” ya da insanlara karşı çok daha sert sınırlar çizmekten bahseden kadınlar görüyorsanız, dark feminine energy ile tanışmışsınız! Giderek daha fazla kadının “dark feminine energy”leri ile iletişime geçtiklerini söyledikleri videolar paylaşması, modern yaşamda sürekli kalıplara sokulmaya çalışan “kadın” imajına bir yenisini daha ekliyor.

Karanlık dişil enerjisi yüksek kadınlar yapılan paylaşımlara göre “aydınlık dişil enerjisi yüksek” kadınlardan çok daha farklı. Aydınlık dişil enerji ile eşleştirilen tatlı, ağırbaşlı, iyi huylu, “anaç” ama hala seksi kadınlar, örneğin Marilyn Monroe, günümüz şartlarında; ataerkil düzende fazlasıyla “konformist” bulunuyor. Çevresindeki herkesi mutlu etmeye çalışan, fazla “verici” davranan aydınlık dişil kadınlar, kendi hayallerini, isteklerini yaşayamadıkları hayatlar sürüyor. Sonucunda da kendi zihin ve ruh sağlıkları zarar görüyor. Aynı Marilyn Monroe gibi.

Dark feminine energy yani karanlık dişil enerji de burada devreye giriyor. Kendini “dominant, iddialı, ne istediğini bilen ve almaktan korkmayan” seksi ve özgüvenli kadın profili olarak konumlayarak kadınlara hayallerini, başarıyı, aşkı hayatlarına çekmenin çok daha mümkün olduğunu söylüyor.

Aynı efsanelere konu olan Adem’in ilk karısı, özgür ve dik başlı Lilith gibi kendini toplumun dışında konumlandıran dark feminine energy, kadınların ataerkil sistemden tek çıkışı olarak görülüyor. Gerçekten karanlık dişil enerjisi ile bağ kurabilmiş bir kadının günümüz toplumunda “fazla duygusal”, “çok keskin”, “öfkeli”, “cadaloz” olarak tanımlanacağını ama bunun status-quo’yu yıkmak için önem taşıdığı savunuluyor. Bir kadının kendi ihtiyaç ve isteklerini önceliği haline getirmesinin, kendi duyguları ve sınırlarına göre yaşamasının “sevimsiz” değil, gücünü geri kazanması olduğunu söylüyor.

Dark Feminine Energy neden problematik olabilir?

Dark feminine energy’nin bu savları her ne kadar doğru olsa da akımın en ünlü videoları kadınların nasıl istedikleri erkekleri dominant ve iddialı olarak elde edebildiğini anlatan editlerden oluşuyor. Erkekleri, “onların kadınlara yaptığı gibi” manipüle etmenin, kalplerini kırmanın, daha çekici görünmenin, intikam almanın yolu karanlık dişil enerjiyi benimsemekten geçiyor. Akım bu haliyle sinemanın “femme fatale”lerine göz kırpıyor. Erkek onayı aramaksa ataerkillikten çıkış yolumuz olmaktan çok uzakta. Akımın ekstrem uçlarında “Nasıl aşık olduğunuzu kişiyi elde etmek için daha feminen olursunuz?” gibi kadınların dış görünüşü ve davranışlarını değiştirmeye iten, aydınlık dişil olarak tanımlanan kadınları “güçsüz” gören tavsiyeler kadınların her anlamda eşit olduğu bir toplumdan çok, var olan düzeni besliyor.

https://www.tiktok.com/@athenascrystals/video/7114738561290636549?_t=8UTKGpAom6T&_r=1

Gerçek dişil enerji neleri kapsar?

Karanlık dişil enerjinin öne çıkarmak istediği birçok pozitif tutum ve düşünce yapısı tabi ki bulunuyor. Sağlıklı sınırlar çizip buna göre yaşamak, duygularını öncelik haline getirmek, özgüvenli olmak, cinselliği özgürce yaşamak her kadının sahip olmak isteyip, benimseyebileceği kaliteler.

Tamamen verici olmakla suçlanan dişil enerji de aslında cinsel kimliklerden çok uzakta, herkesin içinde bulunan ve eril enerji ile dengelenen bir olgu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de hiç bir ayrılıkçı, dışlayıcı yönü bulunmuyor. Dişil enerji ilgili, sevecen, besleyici olduğu kadar özgür, güçlü, kural bozucu ve onurlu olarak tanımlanıyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP