Hayatın iniş çıkışlı dönemleri arasında hepimiz kendimizi zaman zaman umutsuz hissedebiliriz. İşler önümüzde yığılır, ailemiz bizden ilgi bekler, günlük hayatımızı bir şekilde sürdürmemiz gerekir ama biz yataktan bile çıkmak istemeyiz. Umutsuzluğun çevremize yayıldığı dönemlerde kontrolden çıkmak ve bir üzüntü çemberinin içinde yolumuzu kaybetmek oldukça kolaydır.

Böyle zamanlarda hayatımızın kontrolünü yeniden elimize almak için biraz gayret etmemiz gerekir. Eğer siz de son zamanlarda kendinizi umutsuz hissediyor, gelecekten korkuyor ve bir anlamsızlık hissiyle mücadele ediyorsanız, sizin için derlediğimiz bazı önerileri uygulayarak bu dönemi kendiniz için daha kolay hale getirebilirsiniz:

İçinde bulunduğunuz güne odaklanın, geleceği öngörmeye çalışmayın

Umutsuz olduğumuzda kendimizi sürekli gelecek hakkında endişelenirken buluruz. Doğru olan ise, sadece içinde bulunduğumuz güne odaklanmaktır. Uyandığınızda bugüne odaklanın ve kendinize iyileşmek için “bugün” ne yapabileceğinizi sorun. Yarın yeni bir gün olacak, bunu hiçbir zaman unutmayın.

Yalnız değilsiniz

Emin olun, şu an yaşadığınız tecrübe her ne ise, dışarıda bir yerlerde sizinle aynı şeyleri yaşayan birileri var. Dünyanın tüm problemlerini tek başınıza sırtlamak zorunda değilsiniz.

Yanınızda olmak isteyen insanlara izin verin

Arkadaşlarınıza, ailenize yanınızda olmaları için izin verin. Dayanışma, zor zamanlardan çıkmanın en önemli yoludur.

Düşünceleriniz gerçekliğinizdir

Eğer üzüntülerinizi, öfkenizi, hayatınızda ve çevrenizde yanlış gidenleri sürekli düşünürseniz, bunlar sizin gerçekliğiniz haline gelin. Zihninizden başlayın. Düşünceleriniz belki bir günde değişmeyecek, ancak onları bugün kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Farklı sonuçlar istiyorsanız, farklı şeyler yapmaya başlayın

Her şeyin aynı kaldığını, hiçbir şeyin değişmediğini düşünüyorsanız, değişime kendinizden başlayın. Gandhi’nin dediği gibi, görmek istediğiniz değişimin kendisi olun. Hiç içinizden gelmese de, bugün başlayın.

Bu durumdan daha güçlü çıkacağınızı unutmayın

Hayattaki her zorluk bizi geliştirir. Zor zamanlarda kendinize bunu hatırlatın. Şu an böyle hissetmeseniz de, ileride bir gün bu zorluktan çıkmanın size ne kadar yardımcı olduğunu hatırlayacaksınız.

Her şey değişir

Sürekli mutlu olamayacağımız gibi, sürekli mutsuz da olamayız. Hayat bir akıştır, her an her şey değişebilir. Kendinizi iyi ihtimallere açık tutun ve güzel anların tadını çıkarın. Yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP