RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Astroloji, Kabala ve psikolojiyi bir araya getirdiği kitapları birçok dile çevrilmiş olan Gahl Sasson dünyaca ünlü bir astrolog ve bir eğitmen. İnsanlık tarihini, mitleri, dinleri ve felsefeleri harmanlayarak ortaya çıkardığı astroloji yorumu şimdiye kadar duyduğunuz yorumların çok ötesinde. Her yıl çıkardığı kitaplarına bir yenisi 2022 Astrolojisi: Sevgi Adına Fedakarlık eklenen Gahl ile astrolojinin ortaya çıkışı, doğum haritası okumanın yolları, burç uyumları ve 2022 astroloji yorumları hakkında konuştuk. Burcunuzu gelecek sene nelerin beklediğini öğrenmek için okumaya devam edin!


Astrolojinin tarihi ve ardındaki anlamı nedir?

Astrolojinin çok eski olduğunu düşünüyorum ve muhtemelen kadınların adet döngüsü ile ay arasındaki bağlantıyı fark etmesiyle başladı. Yani, muhtemelen yüzlerce ve binlerce yıl önce, biz daha homo sapiens olmadan bile önce, insanların hamile kalmadan seks yapabilecekleri güvenli zamanların olduğunu fark eden kadınlar vardı. Çünkü o dönemde hamilelik çoğu zaman kadınların hayatı için bir ölüm ve risk demekti. Kimi kadınlar ayın döngüleri ile kendi kan döngüleri arasında bir bağlantı kurmayı başardılar ve böylece hangi zamanlarda seks yapmanın güvenli olduğunu öğrendiler. Sonra diğer kadınlara söylediler. Bu da astrolojinin başlangıcıydı; yeryüzünde meydana gelen olayları gök cisimleriyle ilişkilendirme yeteneğinin doğuşu.

Sonra büyük hamle, bugün Irak’ın bulunduğu yerde kurulu harika bir uygarlık olan Miriam ile geldi. Orada haritalar, tekerlek, matematiği icat ettikleri gibi astrolojiyi de keşfettiler. Nasıl hayatta kalacaklarını öğrenmek için astrolojiyi kullandılar. O bölgede yaşamak çok zor olduğu için nehirlerin akışını anlamak, hava tahminlerinde bulunmak için yıldızların hareketini takip ettiler. Bu gözlemler de astrolojinin temelini oluşturdu.

Daha sonra astroloji Babilliler tarafından benimsendi. Büyük İskender’in fethi sırasında veya ondan biraz önce Yunanlılar astrolojiyi ele geçirdi ve kitlelere ulaştırdı. Kendilerinden önce sadece krallar ve büyük olayları anlamlandırmak için kullanılan astrolojiyi tüm insanlar için kullanılabilir hale getirdiler ve zaman periyoduna bağlı burç yorumlarını icat ettiler. O dönemde diğer her konuda yaptıkları gibi astrolojiyi de demokratikleştirdiler.

Astroloji, Büyük İskender’in fethileri ile birlikte seyahat etmeye başladı ve Hindistan‘a ulaştı. Bu nedenle Vedik astrolojisinde kullanılan birçok gezegen ve burç ismi Yunanca’dan gelmektedir.

Astroloji, aşağısı ve yukarısı arasında bağlantı kurma girişimidir, burada bize ne oluyorsa yukarıda, gökyüzünde de bir yansıması vardır.

Neden herkes astrolojiyle bu kadar ilgileniyor? 

Genel olarak, başımıza gelen şeyler için açıklamalar arıyoruz. Astrolojinin kendine has özelliği ise sadece geleceğe odaklanmakla kalmayıp, gerçekten geçmişin bir hikayesi olmasıdır. Çünkü astroloji bu şekilde oluşturuldu. Bu yüzden tarihe ilgi duymadan astroloji üzerine çalışamazsınız. Temel olarak astrolojinin yaptığı, geçmişteki kalıpları bulmaya çalışmak ve onlar sayesinde gelecekte ne olacağını tahmin etmek, ortaya koymaktır. Geleceğe bir bakış atmamıza ya da onu kontrol etmemize yardımcı olan her şey de insanlık için yararlıdır. 

Aynı zamanda astroloji binlerce yıl önce tüm gezegen çapında yaşamış birçok bilge kadın ve erkeğin tüm hayat deneyimleri ve öğretileri ile şekillendi. Bence modern psikolojinin yaratılmasından önce geçmişte psikoloji ile ilgili olan herkes birer astrologdu. Ünlü psikolog Carl Jung, “Astroloji, antik çağların psikolojik bilgilerinin bir özetini temsil eder. Astrolojinin psikolojidense, psikolojinin büyük ablası astrolojiden öğreneceği çok şey vardır.” der. Yani geçmişte insan ruhuyla ilgilenen herkes muhtemelen astrolojiye ilgi duymuştur.

Astrolojiyi günlük hayatımda aksiyon almak için nasıl kullanabilirim?

Her yıl yayımladığım, Türkçesi de bulunan kitaplarımda, ilk bölüm her ayın önemli tarihlerini açıklar. Bu tarihlerle çalışmanın da 2 yolu vardır; ya takviminize gidersiniz ve kişisel önemli etkinliklerinizi işaretlersiniz; seyahat, iş yeri açma, evlilik vb. ve hangi tarihlerin o olaylar için daha uygun, hangilerinin daha zorlayıcı olduğunu görmek için o ayın önemli astrolojik tarihleriyle karşılaştırırsın. Örneğin 2022’de 7 Şubat’tan 16’sına kadar, Venüs ve Mars, Sevgililer Günü’nü de kapsayan bir zaman aralığında, bir araya geliyor. Yani aşk gezegeni ile tutku gezegeni Sevgililer Günü’nde bir araya geliyor. Romantik bir şeyler planlamak için harika bir zaman! Bugünlerde ise 19 Aralık’tan Ocak ayının sonuna kadar Venüs geriliyor, bu nedenle aksine yeni ilişkiler veya ortaklık kurmak için iyi bir zaman değil.

Tarihleri ​​bilerek ilerideki yılı planlayabilirsiniz. Hava durumuna göre bir gezi planlamakla aynı mantıkta çalışıyor. Yıla bakıp gelecek yılın “kış”ının veya “yaz”ının nerede olduğunu görebilirsiniz.

Güneş burcumuzu bilmek Zodyak içerisindeki kimliğimizi anlamak için yeterli mi?

Web sitemde; Cosmic Navigator, kendi doğum haritanızı çıkarabileceğiniz bir bağlantı var. Güneş burcunuz kabileniz gibidir. Bazılarının sizin kim olduğunuz hakkında belirli bir fikre sahip olması için örneğin Türk olduğunuzu bilmesi yeterlidir. Belki yanılıyorlar ama nerede yaşadığınızı biliyorlar, sizinle ilgili birçok şeyi tahmin edebilirler. Basmakalıp olabilir ama aynı zamanda doğru da olabilir. Psikologlar bile klişelerin insanları tanımlamanın mümkün olan en iyi yollarından biri olduğunu söyler.  

Astrolojide 12 stereotipimiz var. Güneş burcu sizin ruhsal kabilenizdir, sizi tanımlayan bir özelliktir. Bu mutlaka bir Koç’sanız aynı zamanda agresif olduğunuz anlamına gelmez, ancak bu özelliklerin bir nedenden dolayı orada olduğundan, kendi özünüzde nasıl gelişebileceğinizden ve burcunuzun daha iyi bir versiyonu haline gelebilmenizin yollarından bahseder. 

Haftalık burç yorumları gibi kısa vadeli astrolojik tahminlerde güneş, yükselen veya ay burcundan hangisini önce okumalıyız, neden?

Tahmine dayalı astroloji için kullandığımız teknikte, diğer tüm gezegenlerin nerede olduğunu görmek için 12 Zodyak’ı ilk yükselen burca koyarız. Bu yüzden hem güneş hem de yükselen burcunuz için astrolojik yorumları okumalısınız. Her ikisinin de yapılması eşit derece önem taşır. 

Doğum haritamızdaki evler ne anlama geliyor?

Kitabım Cosmic Navigator’da tarif ettiğim şekilde gezegenler olup bitenlerdir, öz, motor güçtür ve burçlar onun nasıl gerçekleştiğidir. Örneğin kendimizi ifade ediş biçimimiz anlamını taşıyan Güneş burcu Başak’da ise bu ifade ediş kendini detaylarda gösterir. Kova burcundaysa insanlar aracılığıyla karşımıza çıkar.

Evler, o enerjinin hayatınızda olduğu yerdir. Belki Kova Güneş burcunuz kariyer evinizdedir, bu yüzden birçok insanla çalışmanız gerekir. Belki de ilişkiler evinizdedir ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, dışa dönük bir partnere ihtiyacınız vardır. 

Yani gezegenler nedir sorusunun, burçlar bu gezegenlerin nasıl tezahür ettiğini ve evler de hayatınızın neresinde veya hangi alanında bu gezegenin o burçtan etkilendiğini gösterir. Evler, belirli gezegenlerin sizi hangi alanlarda etkilediğini, hayatınızın hangi yönünü şekillendirdiğini görmenin bir yoludur; sağlık, kimlik, aile, ölüm, cinsellik, kısacası hayata dair her şeyi 12 alanda özetler. 

Birçoğumuz ilişkilerimizin uyumluluğunu esas olarak Güneş burçlarımız aracılığıyla kontrol ediyoruz. Peki bu method 2 kişi arasındaki astrolojik uyumluluğu konuşmanın doğru bir yolu mu?

En iyisi tüm gezegenleri karşılaştırmaktır. Ancak örneğin bir Terazi iseniz, ikiniz de hava burcu olduğunuz için İkizler ile her zaman iyi geçineceksiniz. Örneğin John Lennon ve Paul McCartney; 10 yıl boyunca en iyi arkadaşlardı ve birlikte The Beatles’ı yarattılar. Ancak Ay burçları farklıydı, bu yüzden çok kavga etmişler. Yükselen burçları da birlikte pek iyi çalışmadıkları için hayat yolları aynı hizada ilerlemedi.

İnsanların, özellikle yeni çıkmaya başlamışlarsa, ilişki içi uyumlarını kontrol etmeye gelmelerine izin vermiyorum. Kendileri bunu keşfetmeleri gerekiyor, neler olduğunu görmeleri gerekiyor. Ancak bir süre sonra, ilişkilerindeki bazı zorlukları aşmaları için astrolojiyi kullanabiliriz.

Merkür gerilemesi, tutulmalar, dolunay gibi zorlu astrolojik dönemleri rahatlıkla geçirmek için önerileriniz nelerdir?

Gerçekten ne olduğuna bağlı. 2022’de yaşayacağımız Merkür Retroları; 13 Ocak – 4 Şubat, 10 Mayıs – 3 Haziran, 9 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında yaşanacak ve iletişimle ilgili sıkıntılar deneyimleyeceğiz. Yani yeni bir işe başlamak için iyi bir zaman değil. Temel olarak Merkür gezegeni ile ilgisi olan her şeyden kaçınmak gerekir. 

2022’de yaşayacağımız tutulmalar; 13 Nisan, 16 Mayıs, 25 Ekim, 8 Kasım günleri ise çok hızlı süreçlerdir. O zamanlarda tüm olaylar çok hızlı ilerler. Yeni işlere başlamak için iyi bir zaman değildir ama var olan işleri akışına koymak, süreçleri hızlandırmak istiyorsanız bu tarihleri ​​kullanabilirsiniz.

Önümüzdeki yılı konuşalım! Tek bir cümle ile özetler misiniz, 2022’de her burç ne yaşayacak?

 • Koç topluluklara, insanlara ve gruplara odaklanmalı.
 • Boğa kariyere odaklanmalı.
 • İkizler seyahat etmeye, yabancı ülkelere, geleneklere odaklanmalı. Öğrenmek onlar için gerçekten iyidir.
 • Yengeç tutku ve yakınlık kurmaya odaklanmalı.
 • Aslan ilişkilere odaklanmalı. 
 • Başak işine odaklanmalı.
 • Terazi aşka ve çocuklara odaklanmalı.
 • Akrep daha çok ev ve aileye odaklanmalı.
 • Yay iletişime, yazmaya, işlere odaklanmalı.
 • Oğlak paraya odaklanmalı.
 • Kova, Jüpiter Kova’da olduğu için öz kimliklerine, öz değerlerine odaklanmalı.
 • Balık maneviyat, mistisizm ve hayal gücü gibi sevdikleri konulara odaklanmalı.

2022’nin ana kavramları nelerdir? Kolektif olarak neler deneyimleyeceğiz?

Yılın numerolojisi 6 olduğu için herkes aşkla herhangi bir bağlantı kurmak için fedakarlık yapmak zorunda kalacak. 


What is the meaning behind astrology?  

I think astrology is very ancient and it probably started with women recognizing the connection between the menstrual cycle and the moon. Meaning that there was a women, probably hundreds and thousands years ago even before we were even homo sapiens, that recognized there are safe times where people can have sex without getting pregnant. Because at that time pregnancy meant most of the time a risk for women’s lives. Some women managed to make a connection between the cycles of the moon and her own blood cycles and therefore found out which times are safe to engage in sex. Then she told other women. That was the beginning of astrology; the ability to connect the events that are happening on the earth with celestial bodies. 

Then the big push came with Miriam, a marvelous civilization set where Iraq is today. In that place they came up with maps, wheel, time, math and also with astrology. They used astrology in order to learn how to survive. Because that area was very difficult to live in they figured out a technique to understand the flows of the rivers, the weather forecast. This formulations became the basics for astrology too. 

Than astrology was adopted by the Babylonians. During the conquest of Alexander the Great or a little bit before that, the Greek got a hold of astrology and brought into masses. They used it for horoscopes and they used it for all people. Before them, astrology was only used for kings and events. Greek democratized astrology like every other thing during that time. 

Astrology started to travel alongside Alexander the Great and his conquest and reached India. That is why in Verdic astrology a lot of the names of planets and signs are coming from Greek.

Astrology is the attempt the connection between as about and so below, whatever is happening to us here has a reflection above.  

Why is everyone so interested in astrology?

In general, we are looking for explanations for things that are happening to us. The thing about astrology is that it is not only concentrated on the future, it really is a story of the past. That is how astrology was developed and that is why you can’t study astrology without an interest in history. Basically what astrology does is it tries to find patterns in the past and thanks to them, predicts or lays out what will happen in the future. Anything that helps us get a glimpse of the future or get a control of it, is helpful. Astrology works in that sense.

Astrology was developed thousands of years ago all over the planet with very wise women and men putting a lot of their knowledge into it. Anybody that was a psychologist in the past, before the creation of modern psychology, was also an astrologer. Jung said that “Psychology has to learn much more from her older sister astrology than astrology from psychology.” Anyone that was interested in the human psyche probably was into astrology in the past. 

How can I use astrology within my daily life, to take practical action?  

In the books that I publish every year which are also available in Turkish, there is this first part that explains the major dates of every month. There is 2 ways to work with it; either you go to your calendar and mark your personal major events such as; travel, business opening, marriage etc. and compare with the major astrological dates of that month to see which dates are more suited, which days are more challenging. For example in 2022 we have February 7th until about the 16th, Venus and Mars are meeting together, during Valentine’s Day. So the planet of love and the planet of passion are coming together on that time; it is a great time to plan something romantic! Nowadays from the December 19thuntil the end of the January, Venus is retrograding so it is not a good time for relationships or starting a partnership. 

You can plan the year ahead knowing the dates. It is the same as planning a trip according to weather forecast. You can look at the year and see where is the “winter”, “summer” of next year. 

There is also a chapter in every book for each sing for people to understand their signs better and see where the planets hold in their sing. 

Is knowing our sun sign enough to get a sense of our zodiac identity? 

In my website; Cosmic Navigator, there is a link to get your own birth chart. Your sun sign is like your tribe. It is enough for some people to know that you’re for example Turkish to have a certain idea of who you are. Maybe they are wrong but they know where you live, they can detach many things about you. It can be stereotypical but also it can be true. Even psychologists discovered that the stereotypes are one of the best possible ways to describe people. 

In astrology we have 12 stereotypes. The sun sign is your spiritual tribe, it is something that defines you. It is not necessarily means that if you are an Aries you are also aggressive but it talks about how these characteristics are there for a reason and how you can evolve and become a better version of your sign. In the same way that you can become a better version of a Turkish person. 

In short term horoscopes like weekly readings, which one should we read first; our sun, ascendant or moon sign and why? 

In the technique we use for predictive astrology, we put the 12 Zodiac first in the rising sign to see where all the other planets are. So that’s why you can read every type of astrology reading both for your sun and your rising sign. Both of them are important to do.  

What does the houses in our birth chart mean?

In astrology the way I describe it my book Cosmic Navigator, the planets are what is happening, the essence, the engine and the signs are how it is happening. For example if the Sun sign meaning our self-expression is in Virgo, it comes across in details. If it is in Aquarius it comes across through people. 

The houses are where that energy is in your life. Maybe your Aquarius Sun is in your house of careers so you need to work with a lot of people. Maybe it is in your house of relationships so you need a partner who is also a people person. 

So the planets are what and the signs are how these planets are manifested and the houses are where or what area in your life is affected by this planet in that sign. The houses are a way to see where specific planets are affecting you, what aspect of your life; health, identity, family, death, sexuality, basically anything. They are diving your chart throughout your life in 12 aspects. 

A lot of us check the combability of our relationships mainly through our sun signs. Is this an accurate way to talk about astrological combability between 2 person? 

The best is to compare all of the planets. But for example if you are a Libra you will always going to get along with Gemini because you are both air signs. For example John Lennon and Paul McCartney; they created The Beatles together and best friends for 10 years. That makes sense. But their Moon signs are different that is why they had a lot of fights. Their rising signs are not working very well together, that means their path are not aligned. 

I don’t allow people to come to be to check their combability with a person especially they just started dating. They need to discover it for themselves, they need to see what is happening. After a while, we can use astrology in order for them to overcome some of their difficulties within their relationship. 

What are your tips for navigating challenging astrological periods such as Mercury retrogrades, eclipses, full moons? 

It really depends on what it is. If it is Mercury Retrograde which in 2022 we are going to have during; January 13th to February 4th, May 10th to June 3rd, September 9th to October 2nd, those dates are more difficult in a sense that there will be a communication struggle. So not a good time to start a new business. Basically avoid everything that has anything to with Mercury. 

Eclipses which we will have in 2022; April 13th, May 16th, October 25th, November 8th are quick processes. In those times things are moving really fast. Not a good time to start new things but if you want to facilitate things to flow you can use these dates. 

Let’s talk about the year ahead! Could you sum up with a single sentence, what each sign will experience in 2022?

 • Aries have to focus on communities, people and groups.
 • Taurus have to focus on career.
 • Gemini have to focus on travelling, foreign countries, traditions, learning is really good for them. 
 • Cancer have to focus on passion and intimacy. 
 • Leo have to focus on relationships. 
 • Virgo have to focus on work.
 • Libra have to focus on love and children.
 • Scorpio have to focus more on home and family.
 • Sagittarius have to focus on communication, writing, businesses. 
 • Capricorn have to focus on money.
 • Aquarius have to focus on their self-identity, their self- worth because the Jupiter is in Aquarius. 
 • Pisces have to focus on the things they love like spirituality, mysticism and imagination.

What are the main concepts of 2022? What we will experience collectively? 

Everybody has to make a sacrifice in order to achieve some kind of connection to love because the numerology of the year is 6Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP