Kilo vermek için pek çok diyet uyguladınız, farklı spor aktivitelerine başvurdunuz ya da alternatif yöntemler denediniz. Bu çabaların sonucunda hedefinize yakınlaşmış ya da henüz ideal kilo seviyenize erişememiş olabilirsiniz. Sonuç ne olursa olsun, tüm bu diyet ve egzersiz denemelerinizin yanında belki de gözden kaçırdığınız önemli bir gerçek var. Sizce her gün vücudunuza hak ettiği kadar dinlenme ve düzenli uyku imkanı sunuyor musunuz?

Uykunun yeme düzenine etkileri

Yapılan araştırmalara göre, düzenli uyku ve sağlıklı kilo verme arasında güçlü bir ilişki var. Amerika’da yürütülen bir araştırmanın verilerine göre, her insan günde yaklaşık olarak 7 ila 9 saat arası uyumalıdır ancak 2016 verilerine göre yetişkinlerin çoğunluğu bu saat aralığından epey uzak bir uyku düzenine göre hayatlarına devam etmektedir. Bunun sonucu olarak yetersiz uyku, aşağıdaki durumlara sebep olmaktadır.

1. İştahı artırma

Uyku eksikliği hormon düzenini olumsuz yönde etkileyerek sık acıkmaya sebep olur. Gece acıkması sorunuyla mücadele etmek isteyen insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, uyku eksikliğinin leptin adı verilen tokluk hormonunun düzgün çalışmamasına ortam hazırladığı tespit edilmiştir.

İlginizi çekebilir: İnatçı Kilolara Veda: 6 Adımda Nasıl Daha Kolay Kilo Verilir?

2. Yanlış yiyecek seçimlerine yönelme

Uyku eksikliği yemekleri algılayış biçiminizi değiştirebilir. Yapılan bir araştırmada, düzensiz uykunun kişileri sağlıksız yemek seçimlerine yönlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmaya göre çilek ve patates cipsi seçimleri arasından patates cipsine yönelen bireylerde yetersiz uyku durumu gözlemlenmiştir.

Uyku eksikliği beynin ön lobundaki bölgeye etki ederek düşünce sisteminizde farklılıklar yaratır, yüksek kalorili abur cuburlara daha yatkın olmanızı sağlar.

3. İnsülin dengesini bozma

Uyku, vücudunuzun insüline verdiği tepkimeleri düzenler. Bu nedenle uyku eksikliği insülin direncini etkileyerek vücudun insüline karşı daha hassas bir hale gelmesini sağlar. Bu nedenle yiyeceklerden alınan glikoz kalitesine, enerji üretimine ve doygunluk hissine olumsuz yönde etki eder.  

4. Kendini kontrol etme yetisini zayıflatma

Amerika’da bulunan Clemson Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, uykusuzluk bilinçli davranma ve karar verme konularında zayıflamaya yol açar. Yeterince uyuyamadığınız bir gecenin ardından sinirli ve tahammülsüz olabilir, günlük yeme rutininizin kolayca dışına çıkabilir, abur cubura yönelebilir, spor yapıyorsanız o günkü egzersizlerinizi yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Gece Yemek Yeme Alışkanlığı ile Mücadele Edin!

Beslenme düzeninize zarar veren uykusuzluk halinden korunmak için ne yapmalısınız?

  • Her gün aynı saatte uyanarak vücudunuzu düzene sokmaya özen gösterin.
  • Yatağa yatmak için çok yorgun olmayı beklemeyin.
  • Yatağa yatmadan önce telefonunuzu, tabletinizi ve televizyonunuzu kapatın.
  • Yatmadan önce ağır yiyecekler tüketmekten, özellikle öğleden sonra kahve içmekten kaçının.
  • Gün içerisinde egzersiz yaparak ve enerjinizi atarak kaliteli bir uyku için bedeninizi hazırlayın.
  • Uykunun önemini kavrayın ve uyku düzeninize titizlik gösterin. Rahat bir yatak, havalandırılmış bir oda, ışık ve sesten uzak bir ortam ideal uyku için doğru koşulları oluşturmaktadır.

Kaynak: GreatistLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP