Uykuya daldığımızda vücut ısımız düşer, nabzımız yavaşlar, beynimiz melatonin salgılar. Vücudumuz kendini yeniler, bilinçaltımız gün içinde yaşadıklarımızı düzenlemeye ve depolamaya başlar. En azından olması gereken budur. Peki, ya uykusuzluk çekiyorsak?

Uykuya dalmak her zaman düşündüğümüz kadar kolay olmuyor. Üstelik uykusuzluk, son yıllarda iyiden iyiye artmış durumda. Sağlıklı bir yaşam için günde 7-9 saat arası uyumamız gerekirken, yoğun yaşantılarımızda 5-6 saat uyuduğumuza şükreder duruma geldik. Ne yazık ki, bu kısa uykuyu bile kesintisiz olarak sürdüremiyoruz. Peki, neden uyuyamıyoruz? Daha iyi uyumak için ne yapmalıyız? Uykusuzluk nedenlerini ve daha iyi uyumak için uygulanabilecek bazı yöntemleri sizin için derledik.

Uyku öncesi yediklerimiz

Uykuya yakın saatlerde yediklerimiz ya da yemediklerimiz, kaliteyi bir uyku düzeninin üzerinde önemli etkilere sahip. Pek çoğumuz kilomuzu koruyabilmek adına yatma saatinden birkaç saat önce yemek yemeyi bırakıyoruz. Ancak bu durum vücudumuzun çok fazla açlık sinyali vermesine neden oluyor ve bu durum uykuya kolay dalamamamıza yol açıyor.

Bir diğer yandan, uykudan önce ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek, şekerli ve uyarıcı gıdalar yemek ya da protein açısından zengin bir öğün de ilk etapta üstümüze çöken ağırlık hissinden dolayı kolay uyumamıza yol açmış gibi görünse de, rahatsızlık nedeniyle sık uyanmamıza ve kesintisiz bir uyku uyuyamamamıza neden oluyor.

Çözüm

Yatmadan önceki iki saatlik dilimde ağır yiyecekler tüketmekten kaçının. Kilo vermeye çalışıyorsanız ve vücudunuzun gece yağ yakmasını istiyorsanız, gün içinde küçük öğünler yiyin. Uyku saati yaklaştığında kendinizi çok aç hissediyorsanız, “Gece Yarısı Acıktığınızda Pişmanlık Duymadan Yiyebileceğiniz 7 Sağlıklı Atıştırmalık” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Teknoloji ile ilişkimiz

Uykudan önce sosyal medyada geçirilen saatler ya da televizyonda bizi uyaran, gerginleştiren programlar izlememiz uykuya dalmamızı zorlaştırıyor. Bununla birlikte yatak odamızda elektronik cihazlardan yayılan ışığın varlığı da beynimizin uyanma saatinin geldiğini düşünmesine yol açıyor. Melatonin hormonunun salgılanmasının azalması ise uykusuzluk problemine yol açıyor.

Çözüm

Kulağa zor gibi gelse de, yatmadan önce sosyal medya hesaplarımızı kontrol etme alışkanlığımıza son vermemiz gerekiyor. Bununla birlikte yatak odamızda olabildiğince elektronik alet bulundurmamamız, bulundurmak zorundaysak da uyumadan önce tamamen kapatmamız veya fişlerini çekmemiz gerekiyor.

Egzersiz saatimiz

Uyumadan önceki üç saat içerisinde egzersiz yaptığımız zaman, yatağa yattığımızda metabolizmamız hala hızlı çalışır, nabzımız yükselir ve bu da gece boyunca huzursuz olmamıza ve sık uyanmamıza neden olur.

Çözüm

Uykusuzluk probleminize son vermeye çalışıyorsanız, egzersiz rutininizi sabah saatlerine çekin. Eğer sabah saatleri sizin için uygun değilse, en azından yatmadan önceki üç saat içerisinde egzersiz yapmamaya özen gösterin.

Kafein bağımlılığımız

Sabah bir bardak kahve içtiğinizi düşünün. Kahvenin içinde bulunan kafeinin dörtte biri, on saat sonra sisteminizde dolaşmaya devam eder. Çoğumuz gün içinde birden fazla kahve içiyoruz ve özellikle geç saatlerde kahve içtiğimizde uykusuzluk problemi çekiyoruz.

Çözüm

Kahveyi azaltmaya çalışmakla başlayın. Mutlaka kahve içecekseniz, tüketiminize akşamüzeri saatlerinden önce son verin. Kahveye alternatif içecekler arıyorsanız, “Kafein Bağımlılığı: Alternatif Sağlıklı Çaylar ile Üstesinden Gelebilirsiniz!” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yatmadan önce alkol almak

Alkol sizi yatıştırıyor, uykuya daha rahat dalmanızı sağlıyor gibi görünse de aslında REM uyku döngüsünü bozarak uykusuzluk problemi yaşamanıza neden oluyor. Ayrıca su kaybına neden olarak gece sık uyanmanıza yol açabiliyor.

Çözüm

Çözüm açıkça yatmadan önce alkol almamak. Ancak akşam yemeği ile birlikte şarap içmek istiyorsanız, bunu 1-2 bardakla sınırlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP