YAZAN: ECE ÖZEL
FOTOĞRAF: GOOP

Sevdiğiniz insanla aranıza kilometreler girdiğinde karşı karşıya kalınan uzun mesafe ilişkileri, her iki tarafı da etkiliyor. İlişkilerin kendi dinamiği zaman zaman bazı durumları zorlaştırırken özellikle uzun mesafeli ilişkilerin dinamiğini nasıl korumak gerekiyor? İlişkinizde samimiyeti kaybetmeden mesafelere karşı gelebileceğiniz ipuçlarını sizin için araştırdık!


Sanal date’lere şans verin

Hepimizin iletişim kurma biçimi ve sıklığı birbirinden farklı. Kimimiz saatlerce görüntülü konuşmayı, kimimiz mesajlaşmayı tercih ediyoruz. Bunları önceden konuşarak her iki tarafın da kendisini en rahat hissedeceği saatler için date’ler planlayabilirsiniz! Bu date günlerinde aynı filmi izlerken mesajlaşabilir, görüntülü konuşarak yemek yapabilir ya da gününüzü birbirinize anlatacağınız uzun sohbetler edebilirsiniz. Gün içinde zaten konuşuyor olsanız da belirleyeceğiniz date planları sizi ilişkinize bağlı hissettirecek.

Sohbetlerinizde derin konulara yer verin

Her gün belirli aralıklarda mesajlaşıyor ya da konuşuyor olmanız birbirinizden haberdar olmanızı sağlıyor olabilir. Fakat bu bazen gerçekten bağlantı kurduğunuz anlamına gelmeyebiliyor. Günlük rutinlerinizi, yaşadıklarınızı konuşurken önünüzdeki hedefleriniz, engelleriniz, hisleriniz gibi zorlu olabilecek konuları da paylaşın. Çift danışmanı Jessa Zimmerman şöyle diyor, “Gerçekten paylaşmayı, birbirinize danışmayı, birbirinizi teselli etmeyi ve sohbeti derinlemesine sürdürmeyi unutmayın.”

Planlar yapın

Önünüzde buluşacağınız kesin bir tarih olsun ya da olmasın planlar yapın. Buluştuğunuzda ilk tatile gitmek isteyeceğiniz yer, ikinizin de gitmek istediği bir konser ya da etkinlik için planlar yaparak üzerine konuşmak, aranızda mesafeler olsa bile samimiyetinizi korur ve birlikte heyecanlanmanızı sağlar.

İlişkinizin gidişatı hakkında konuşun

Birbirinizi her an göremiyorsunuz, yüz ifadelerinden ya da beden dilinden çıkarımlar yapamıyorsunuz. İlişkinizde yolunda gitmediğini hissettiğiniz şeyler hakkında konuşarak birbirinize açık olmayı deneyin. Kötü giden hiçbir şey yokmuş gibi davranmaktansa, varsa sebeplerini ya da ikinizin gözünden durumların nasıl gözüktüğüne bir bakın. Olumlu olduğu kadar olumsuz şeyleri de paylaşmak samimiyetinizi artıracak.

Uzun mesafe ilişkileri de romantizmi hak eder

Birbirinizi görmüyor olmak, temas kuramamak ve özlemek iki taraf için de zor bir süreç. Aranızda bir sürü mesafe de olsa romantik ruhunuzu kaybetmediğinizi partnerinize gösterin. İlişkiye heyecan katmak istediğiniz zamanlarda mesajlarınızda ya da konuşmalarınızda bazen sadece ikinizi güldüren şakalara yer verin, fotoğraflarınızla ya da seksi kelimelerle heyecanınızı ve özleminizi partnerinize gösterin. İlişki Uzmanı Jordon Gray şöyle diyor,  “Öncelikle kelimeleri, fotoğrafları veya emojileri kullanıp kullanmıyor olmanız, onunla ilgilenmek kadar önemli değil. Mesele, eşinizle eylemlerinizle ‘Seni hala sevgilim olarak görüyorum ve ayrı olsak bile ilişkimizin erotik unsuru benim için önemli.’ diyerek iletişim kurmaktır. ”

Sanal yollarla sosyalleşin

Aranızda ne kadar mesafe olursa olsun oyun oynarken ki rekabeti, hırsı ve eğlenceyi yan yanaymışcasına hissedeceğiniz birbirinden farklı online oyunlar size iyi gelecek. Sanal puzzle’lar, kelime oyunları ya da birbirinize sorabileceğiniz değişik soruları bulabileceğiniz Paired uygulaması gibi birbirinden farklı oyunlara ve uygulamalara bir bakın.

Günlük tutmak her zaman bireysel değildir

Birlikte paylaşabileceğiniz bir Google dokümanında günlük ya da adına ne demek isterseniz, yazılarınızı, düşüncelerinizi, hislerinizi tutmaya başlayın. O an anlatmak istediğiniz şeyi ya da ona gün içinde söylemek istediklerinizi burada tutabilir, birbirinizin hayatlarını dinlemeye farklılık katabilirsiniz.

Pozitiflikten yana olun

Aslında uzun mesafe ilişkisinin de her ilişkinin olduğu kadar zorlukları var. Aynı zamanda pek çok olumlu yanları da var, siz de bu olumlu yönlere bakın. Psikoterapist ve yazar Lori Gottlieb şöyle diyor, “Kendi arkadaşlıklarınızı ve ilgi alanlarınızı geliştirmenizin yararı var. Böylece daha ilginç insanlar olabilirsiniz ve ilişkiye katacak daha çok şeyiniz olabilir. Aynı şehirde yaşayan insanlardan daha fazla yalnız zamanınız var. Bu nedenle birbirinizi göreceğiniz için çok heyecanlı oluyor ve birlikte geçirdiğiniz zamana gerçekten değer veriyorsunuz.’’Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP