Kimi beslenme uzmanlarının bitki kökenli beslenme anlayışını oldukça desteklediği kimi uzmanlarınsa sakıncalı olduğuna inandığı vegan beslenme hakkında neler biliyoruz? Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan vegan beslenme hakkında doğru ve yanlış bilinen detayları sizler için derledik!

Veganizm nedir?

Beslenme, giyim, kozmetik gibi bilinen alanların yanı sıra hangi alanda olursa olsun her türlü hayvan istismarına karşı olma ve bu duyarlılıkta hayata yön verme modeline “veganizm” deniyor. Veganizmin alt kümesi olan, her türlü hayvansal gıdayı tüketmeyi reddeden beslenme anlayışına da vegan beslenme adı veriliyor.

İnsanlar pek çok sebepten ötürü vegan yaşam tarzını tercih edebilir. Hem kişisel sebepler hem çevresel faktörler sizi yalnızca bitkisel ürünlerle beslenme, hayvansal ürünlerin yer almadığı giyim sektörüne yönelme, hayatınızda kullandığınız her üründe dikkatli ve saygılı davranmaya özen gösterme tercihine yönlendirebilir. İşte veganizmin en temel taşlarından biri olan vegan beslenme hakkında merak edilen detaylar!

Vegan beslenme ile ilgili doğru ve yanlış bilinenler

1. Vegan beslenme ile ilgili kesinlikle söylenmesi gereken ilk şey kesin yargılara varmaya çalışmanın yanlış olduğudur.

Yapılan araştırmalar sonucu, et veya işlenmiş etten uzak kalındığında kronik hastalıkların daha aza indirgendiği saptanmıştır. Bu nedenle bitki kökenli beslenmenin sağlıklı olduğu ispatlanmıştır.

Ama bu, veganizmin her koşulda sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Beslenmenizi çeşitli hale getirmezseniz, farklı sebzeler ve meyveler tüketmezseniz, bol bol abur cubur tüketir ve düzenli egzersiz yapmazsanız karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olmanız gerekiyor. Vegan beslenme sizi her türlü rahatsızlık ve hastalıktan koruyacaktır gibi bir yargıya varmak son derece hatalı bir bakış açısı.

2. Kırılması gereken bir önyargı da et, yumurta ve süt gibi ürünler olmadan beslenme sonucunda kesinlikle protein, vitamin ve mineral eksikliği yaşanacağıdır.

Elbette vücudumuz dönem dönem bu eksikliklerle karşılaşabilir ancak bitki kökenli beslenmede düzenli tükettiğiniz takdirde bakliyat, tahıl, çeşitli sebze ve meyvelerin bol miktarda protein, vitamin ve mineral sağlamak için yeterli olduklarını unutmamalısınız.

Yeşillikler bol miktarda kalsiyum, bakliyatlar yüksek oranda folik asit, tohum ceviz ve her gün iki yemek kaşığı keten tohumu da bolca Omega 3 içerir. Mantar ve bitkisel sütler D vitamini bakımından zenginken gerekli miktarda demir ihtiyacı ıspanak, mercimek, tofu, ay çekirdeği gibi gıdalardan karşılanabilir.

Vegan beslenmede özellikle dikkat edilmesi gerekilen tek şey B12 vitamini. Eksik olması durumunda unutkanlığa, yorgunluğa ve hatta depresyona sebep olan B12 vitamini badem, kuşkonmaz, fındık, yer fıstığı, kuru fasulye ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunuyor.

3. Türkiye’de vegan olmak zordur.

Başlangıçta alışkın olmadığınız bir değişim olduğu için bütçenizi ve sizi zorlayabilir ancak uzun vadede ve zaman geçtikçe aldığınız ürünlerin piyasasını öğrenerek kendinize uygun olan yerlerden alışveriş yapabilir, evde kolayca pratik tarifler hazırlayabilir ve gitgide bu durumu kolaylıkla benimsediğinizi fark edebilirsiniz.

Veganizm sadece bir düşünce değil, bir hayat tarzıdır. Gerçekten içinizden gelerek aldığınız bir karar neticesinde onu uygulamada yaşadığınız haz, kafanızdaki bütün ikilemlerin yok olmasına yetecektir. 

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP