Vegan beslenme, bitkisel yiyecek ve içeceklere odaklanan ve bu sırada tüm hayvansal gıdaların tüketimini eleyen bir beslenme biçimidir.

Vegan beslenme nedir?

Vegan beslenmenin temel amacı; besin maddesi olarak kullanılan canlı varlıklara verilen zararın ortadan kaldırılmasıdır. Vejetaryenler süt, süt ürünleri ve yumurta tüketmeye devam ederken, veganlar tüm hayvansal gıdaları beslenme planlarından çıkarırlar. Vegan beslenmede kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt ürünleri kesinlikle tüketilmezken sebzeler, meyveler, bakliyatlar, kuruyemişler ve tahıllar tüketilir.

Veganlık aslında bir yaşam biçimidir. Vegan yaşam tarzını benimsemiş insanların bir kısmı besinlerinin yanı sıra kıyafetleri, makyaj malzemeleri, kişisel bakım ürünleri, ilaçları ve hatta eğlence seçenekleri konusunda bile hayvanlara zarar vermeyen ürünlere ve markalara yönelir.

İnsanlar pek çok sebepten ötürü vegan yaşam tarzını tercih edebilir. Hem kişisel sebepler hem çevresel faktörler sizi yalnızca bitkisel ürünlerle beslenme, hayvansal ürünlerin yer almadığı giyim sektörüne yönelme, hayatınızda kullandığınız her üründe dikkatli ve saygılı davranmaya özen gösterme tercihine yönlendirebilir.

İşte veganizmin en temel taşlarından biri olan vegan beslenme hakkında merak edilen detaylar!

Veganlığa adım atarken dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

1. Öğünlerinize bitki bazlı mükemmel protein bileşimini katın

Bir çeşit tahıl (tercihen tam tahıl; tam buğday, esmer pirinç gibi) ve bir çeşit bakliyat. Örneğin, kuru fasulye ve pilav, mercimekli bulgur pilavı, fıstık ezmesi ve tam tahıllı ekmek, nohut ve pilav gibi.

Bu kombinasyonun yanına bir çorba, sebze yemeği ve çiğ koyu yeşil salatası eklediğinizde mükemmel bir öğün olur. Hepsinden azar azar.

Vegan protein kaynakları: Tofu, tempe, mercimek, nohut, fasulyeler, kinoa, karabuğday, fıstık, badem, ceviz, tohumlar ve çekirdekler (ay çekirdeği, kabak çekirdeği), chia ve mantarlar.

2. Çok çeşitli beslenin, rengarenk tabaklar oluşturun

Tüm mevsim sebze ve meyvelerini diyetinize katın, tam tahıl ve baklagillerden faydalanın. Çeşitlilik, besin dengesini (vitamin, mineral, lif, protein, karbonhidrat…) sağlamakta size yardımcı olur.

3. Abur cuburdan medet ummayın

Veganlığa adım atan pek çoğumuz başlarda tam bir doygunluk hissetmediğimiz için ‘vegan’ abur cuburlara saldırıyoruz. Buna dikkat etmek gerek. Sizi doyuracak, besin değeri yüksek ve lezzetli yiyeceklerle beslenmelisiniz.

4. Mutfağa girin

Vegan mutfağı o kadar zengin ki, biraz araştırdınız mı her gün yeni ve yapması son derece kolay bir tarif keşfedebilirsiniz. Mutfakta vakit geçirmek aynı zamanda yaratıcılığınızı kullanmanızı da sağlayarak eğlenceli bir hale dönüşebilir. Lokantalardan medet ummak yerine her zaman içinde ne olduğunu bildiğiniz ve kendi pişirdiğiniz yemekleri afiyetle yiyebilirsiniz.

5. Lif kaynağı, vitamin ve mineral zengini koyu yeşil yapraklı sebzeleri es geçmeyin

Marul değil; özellikle roka, karalahana, pancar ve turp yapraklarını (karalahana, pancar ve turp yaprakları) 5 dakikadan fazla pişirmeyin.

6. Paketli atıştırmalıklara dikkat

Paketli vegan yiyecekler de (vegan peynirler, fıstık ezmeleri, çikolatalar) birçok kimyasal işlemden geçebiliyor. Vegan oldukları için sağlıklılar anlamına gelmiyor. Olabildiğince paketli yiyeceklerden uzak durun.

Vegan beslenmeye geçiş nasıl olmalıdır?

Arzu Özev vegan nedir, vegan olmaya karar verdiğiniz zaman bu geçiş nasıl olmalıdır hakkındaki deneyimlerini paylaşarak bu süreci daha kolay geçirmek isteyenler için harika bir rehber hazırladı!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP