YAZAN: ALEYNA TEPE
FOTOĞRAF: alexnoiret.com

Hayal panosu olarak da bildiğimiz vision board ile hayallerinize adım adım yaklaşabilirsiniz. Hayal panosu nasıl oluşturulmalı, nelere dikkat edilmeli sizin için araştırdık.


Vision board nedir?

Vision board hayal ve hedefleri yazarak ve resmederek oluşturulan bir kolaj olarak tanımlanıyor. Konu manifestation olunca vision board en güçlü tekniklerden biri olarak gösteriliyor. Araştırmalar hayal etmenin ve zihinde görselleştirmenin, beyinde gerçeklik ile benzer aktivasyonlara sebep olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, vision board ile hayal ettiklerimizi bir nevi şimdiden gerçekmiş gibi algılıyor ve kendimizi o frekansa taşıyoruz.

Hayallerimizi sürekli göz önünde tutarak farkında olmadan onları gerçekleştirmek için de daha fazla çaba sarf ediyoruz. Bu sayede vision board hem çekim yasasının gücünü hem de içsel motivasyonumuzu arttırarak hayallerimizi gerçek kılmamıza aracılık ediyor.  

Vision board nasıl oluşturulur?

Adım 1: Hayal ve hedeflerinizi belirleyin.

Vision board’ınızı oluşturmak için görsel aramasına başlamadan önce neler hedeflediğinizi ve hayal ettiğinizi belirlemeniz gerekiyor. Finans, ilişkiler, sağlık gibi birçok alandan hayal ve hedefi bir araya toplayabilirsiniz. Bu adımda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri spesifik olmak. Hayal ettiğiniz şeyle ilgili net olun, spesifik bir şekilde hayalinizi belirleyin. Örneğin daha başarılı olmak gibi genel bir hedefiniz olduğunu düşünelim. Vision board hazırlarken bu hedefi mezun olmak ya da iş bulmak gibi daha spesifik bir hale getirebilirsiniz.  

Adım 2: Hayallerinizi temsil eden görselleri toplayın.

Vision board hazırlamanın belki de en eğlenceli adımı hayallerinizi temsil eden fotoğraf ve yazıların toparlanması olabilir. Bu adımda ister eski dergilerden, isterseniz de online platformlar üzerinden hayallerinizi temsil eden görseller bulabilirsiniz. Eğer online platformları tercih ederseniz Pexels, Pinterest, Unsplash ya da Weheartit gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu platformlardan ya da dergilerden hem hayallerinizi anlatan görselleri hem de sizi motive edecek alıntıları toplayabilirsiniz.

Adım 3: Kolajınızı oluşturun.

Hayallerinizi anlatan resimleri ve sizi motive edecek alıntıları bulduktan sonra sıra onları birleştirmekte. Kolajınızı dergilerden topladığınız görselleri ve yazıları bir kartonun üzerine yapıştırarak hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında, isterseniz telefonunuzdan ya da bilgisayarınızda kolaj yapmanıza yardımcı olacak Piccollage gibi uygulamalar kullanarak hazırlayabilirsiniz.  

Adım 4: Panonuzu konumlandırın.

Panonuzu hazırladıktan sonra onu her gün görebileceğiniz bir yere koyun. Örneğin yatak başınıza asabilir ya da telefonunuzun ekran görüntüsü yapabilirsiniz. Bu sayede hayallerinizi kendinize hatırlatabilir ve motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Vision board oluşturup çekim yasasının çalışmasını beklemek elbette yeterli olmayacaktır. Bu süreçte sizin de motive kalmanız ve hayalleriniz için çabalamanız oldukça önemli. Hazırladığınız panonuzu zaman zaman yenileyebilir, yeni hayal ve hedefler ekleyebilirsiniz. Astrolojik hareketlerin de hayallerinizi desteklediği bu dönemde siz de hayal panonuzu hazırlayarak hem eğlenebilir hem de motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP