Genellikle sporcu beslenmesi söz konusu olduğunda kulağımıza çalınan amino asit çeşitleri, aslında temel beslenme diyetinin vazgeçilmez parçalarıdır. Çünkü vücudumuz için gerekli olan protein, amino asit olarak adlandırılan yapı bloklarından oluşur.

Protein alımı kas oluşumundan hormon dengesine kadar tüm vücut fonksiyonlarımız için hayati önem taşıdığından, amino asit çeşitleri de beslenme diyetimizin vazgeçilmez parçaları olarak kabul edilir.

Vücut sağlığımız için her biri önemli olan amino asit çeşitleri 20 adettir. Ancak bunlardan dokuzu vücudumuz tarafından üretilemez.

Temel amino asit çeşitleri şunlardır:

Fenilalanin: Dopamin üretiminin en önemli yapı taşlarından biri olan fenilalanin, vücudumuzdaki protein, enzim ve diğer amino asitlerin üretiminde yeri doldurulamaz bir rol oynar.

Valin: Kas büyümesini ve iyileşmesini uyarmaya yardımcı olur ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar.

Treonin: Cilt ve bağ dokusunun önemli bileşenleri olan kolajen ve elastin gibi yapısal proteinlerin başlıca parçasıdır. Bağışıklık fonksiyonları için son derece önemlidir.

Triptofan: İştahı, uykuyu ve ruh halini düzenler. Serotonin üretiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Metiyonin: Metabolizma ve toksinlerden arınmada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda doku büyümesi için hayati olan çinko ve selenyum minerallerinin emilmesi için gereklidir.

Lösin: Protein ve kas sentezi için kritiktir. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur, yaraların hızlanmasını iyileştirir ve büyüme hormonu üretir.

İzolösin: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve enerji düzenlemesi için önemlidir.

Lizin: Protein sentezi, hormon üretimi ve kalsiyum emilimi için önemlidir. Kolajen ve elastin üretiminde kritik rol oynar.

Hisditin: Sindirim, cinsel işleve ve uyku düzenlemesinde çok önemli olan histamin nörotransmitterinin üretimi için gereklidir.

Hayvansal protein kaynakları amino asit çeşitleri üretimi için yeterli olurken, bitki temelli beslenmede bazı amino asitler eksik kalabilir. Böyle durumlarda besin takviyesi alınması gerekebilir. Besin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Dokuz amino asidi barındıran yiyecekler, tam proteinler olarak adlandırılır. Et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri tam proteinler arasındadır. Bununla birlikte soya fasulyesi, kinoa ve karabuğday da dokuz temel amino asidi içeren bitki bazlı besinlerdir.

Amino asit çeşitleri açısından zengin bir beslenme diyetine sahip olmanın faydaları;

  • Ruh halinin iyileşmesi,
  • Uykunun düzene girmesi,
  • Egzersiz performansının artması,
  • Kas kaybının önlenmesi,
  • Kilo kaybının kolaylaşması olarak özetlenebilir.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Dr. Axe, Health Line, WebMDLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP