YAZAN: DENİZ HAZAR TÜRK

Vücudumuzda bulunan yağ, belirli bir orana kadar sağlıklı ve elzemdir. İdeal oran erkeklerde yüzde 15, kadınlarda ise yüzde 22 civarındadır. Bu oranı aştığımızdaki yağ, birikmiş yani harcanmamış enerji depoları olarak tanımlanabilir. Bedenimizdeki yağ oranını sağlıklı rakamlarda tutabilmek için yardım alabileceğimiz, yağ yakımını destekleyen 3 doğal maddeyi listeledim. İşte yağ yakımı hakkında bilinmesi gerekenler!


Kahverengi yağ hücrelerini aktive ederek yağ yakımını sağlayabiliriz.

Vücudumuzda 2 çeşit yağ hücresi bulunur, beyaz ve kahverengi. Yağ yakımını sağlayan kahverengi yağ hücreleridir. Evet, vücudumuzda depolanan fazla yağı yakabilmek için de yağ hücrelerine ihtiyacımız var!

Kahverengi yağ hücreleri bebekliğimizden itibaren bizimle olan, soğuk hava ile aktive olan ve aktive olduğunda da fazla yağın birikmesini önleyen, en makbul yağ hücreleridir.

Kahverengi yağ hücrelerini nasıl aktive ederiz?

Soğuk havaya maruz kalan ya da aktif kahverengi yağ dokusuna sahip bireylerin günlük ekstra 50 kalori harcadıkları kanıtlanmıştır.  Başka bir çalışmada ise 1 ay boyunca 19°C’de uyuyan bireylerin kahverengi yağ hücrelerinin 24 °C’de uyuyanlara oranla neredeyse iki katına çıktığı gözlenmiştir.

Kahverengi yağ dokularını aktive eden besinler, bitkiler, baharatlar ve içecekler var mı?

Günümüzde, soğuk havada uyumak, buz gibi su ile duş almak ya da riskli takviyeler kullanmaktan daha doğallar yollar da var; kahverengi yağ dokularını aktive eden doğal besinler, bitkiler, baharatlar ve içecekler bulunuyor. İşte bu içeriklerden bazıları:

Kapsaisin

Kapsaisin, kırmızı bibere acı tadını veren etken maddedir. Acı biberde bulunan kapsaisin, ağrılı iltihap, romatoid artrit ve alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde bir çok fayda sağlıyor ve anti-kanser etkisi bulunuyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar, 2 mg kapsaisin özünün, (Bir Jalapeno Meksika biberi veya yarım çay kaşığı kırmızı toz bibere eşit) günlük harcanan kalori miktarını 150 kalori arttırdığı ortaya koydu.

Pul biberinin de aynı etkiye sahip olduğu biliniyor. 8 hafta boyunca düzenli pul biber tüketen bireylerin kahverengi yağ dokusu aktivasyonunun yüzde 50 oranında arttığı kaydedilmiştir.

Yemek yediğimiz zaman bedenimiz bu besinleri sindirmek için enerji harcıyor. Yemeklerden sonra, sindirim için harcanan enerji ile metabolizma hızımız yaklaşık olarak yüzde 10 oranında artıyor. Tüketiken yemeğe kırmızı biber eklendiği zaman ise metabolizma hızı yaklaşık yüzde 30 oranında yükseldiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bunlara ek olarak, kapsaisin tokluğu destekliyor ve yemek yeme isteğini azaltıyor.

Kafein

Kafein, yağ yakımını destekleyen doğal bir maddedir. Doğal olarak kahvede, yeşil çayda ve kakao çekirdeklerinde bulunuyor. Kafein, metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı oluyor.

Araştırmalar, kafeinin metabolizmayı 1-2 saat içerisinde yüzde 16 oranında arttırdığını ve vücudun enerji kaynağı olarak yağlara yönelmesine de yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak kafeinin zayıf bireylerde daha etkin olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Kafeinin faydalarından yararlanmak için takviyeye ihtiyaç duyulmuyor. Günde birkaç bardak kahve, yeşil çay veya matcha gibi kafein içeren besinler tüketmek yeterli oluyor. Eğer çok sık kafein tüketiyorsanız, vücudunuz kafeinin etkilerine karşı daha toleranslı hale gelebiliyor.

Düzenli olarak yüksek dozda kafein tüketiminin tansiyon, çarpıntı, endişe, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabiliyor.

Yeşil Çay

Yeşil çayda kafeinin yanı sıra yüksek miktarda fenolik bileşikler bulunuyor.

Metabolizmayı hızlandırmakta etkin olan EGCG isimli bileşik, vücut sıcaklığını artırarak, enerji tüketiminin artmasına neden oluyor. Bu bileşik; yeşil çay, beyaz çay ve oolongda,siyah çaya oranla 5 katı daha fazla bulunuyor. Bu nedenle, diyette siyah çay yerine yeşil çay tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil çay özü ve kafein kombinasyonunun, yüzde 16 oranında daha fazla yağ yakımı sağlıyor. Yeşil çayın, kafeine kıyasla bir olumlu tarafı da kan basıncında artışa neden olmadan metabolizmayı hızlandırıyor olması.

Yeşil çayın faydalarından yararlanmak istiyorsanız, günde 250-500 mg tüketmeniz öneririm. Bu da günde 3-5 bardak yeşil çaya denk gelmekte.

Yukarıda sıralanan 3 doğal madde yağ yakımını destekliyor olsa da hiçbirinin etkisi sağlıklı beslenme ve egzersizin önüne geçemez. Sağlıklı yaşam ve beden için, sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatımızın merkezinde tutarak, bu desteklerden faydalanmanızı öneririm.Dyt. Deniz Hazar

1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İşletme-İktisat alanında İstanbul Bilgi Üniversitesinde tamamladı. Pazarlama ve iletişim alanında Türkiye ve yurtdışındaki kurumsal firmalarda çalıştı. Yurtdışında çalışırken ilgi alanı olan mesleği yapmaya karar vererek, ikinci üniversite eğitimini Haliç Üniversite’si Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Diyetisyen olarak tamamladı. Bugün kurucusu olduğu Healthy Bites Co.’da...BLOOM SHOP