Instagram’da dolaşırken bile “#couplegoals”e rastlamak her daim mümkün iken yalnız olmayı vurgulayan pek bir şey bulamazsınız! Doğruyu söylemek gerekirse bazen yalnız olmak, bir ilişkiyi sürdürmekten daha kolay olabilir fakat bazıları hayatında biri olmadan var olamayacağını düşünür. İnsanın hayatında birini sevip değer vermesi elbette çok güzel ve keyifli ancak bu herkes için tek seçenek değil. Herhangi bir sebepten ötürü yalnızlığı tercih edenlerin de mutlu olabileceğini kabul etmek gerekiyor.

Aşk kokan filmler, afişler, paylaşımlar, videolar hepsi de “aşk ve mutluluk” temalarını vurgular. Sanki bütün dünya yalnızlığa karşı iş birliği yapmış ve yalnız olmak mutsuz olmak ile eşitmiş gibi! Elbette çaresiz değilsiniz, sağlıklı bir şekilde ve yalnız başına sürdürülen bir yaşamı daha kolay ve keyifli hale getirmek için işte size birkaç tüyo.

Kendiniz gibi olun

Sevgi ve mutluluk temalı içeriklere bir “like” kondurmak ya da onları sürekli takip etmek zorunda değilsiniz. Hayat yalnız yaşandığında bazen daha keyifli ve eğlenceli olabilir. Yeter ki kendinize güvenin ve gerçek benliğinizi açığa çıkartın. Çünkü yalnız olmak, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüyle ilgilenmeden sadece kendinize zaman ayırabilmeniz için iyi bir fırsattır.

Hoşunuza gidenler ve gitmeyenler için yalnız başınıza karar vermek gibi bir lükse sahipsiniz. Hayatın size getirecekleri karşısında büyük resme odaklanın ve gerçekten neye önem verdiğinizi keşfedin. En önemlisi manevi yönden olduğu gibi maddi olarak da kendinizle baş başa kalıp başınızın çaresine bakmayı öğrenebilecek olmanız. Eğer boşandıysanız bazı konularda eski eşinizden destek alabilirsiniz. Fakat unutmayın ki gerçek mutluluğu başkasına bağımlı olarak değil, kendi mücadelenizle elde edebilirsiniz.

Diğer ilişkileriniz üzerinde çalışmak için iyi bir fırsat

Romantik bir ilişki içindeyseniz zamanınızın çoğunu onunla geçirirsiniz. Tüm boş zamanlar ve hafta sonları partnerinize aittir. Peki ya şimdi? Yalnızsınız ve bu durum arkadaşlarınıza ve ailenize daha fazla zaman ayırabilmeniz için çok iyi bir fırsat. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla görüşebilir, kariyer olanaklarını daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuzla bütünleşin

Yalnız olmanız hayatınızdan aşkı ve sevgiyi tamamen çıkardığınız anlamına gelmiyor. Aksine kimseye bağlı olmadığınız için randevularınızın artık daha eğlenceli olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu işin keyfi, mutluluğu ve tüm güzelliği size kalmış. Yalnızlık bazen sorumluluklar açısından da daha güvenli bir limandır. Halbuki bir ilişkiniz olsa zaman zaman kafa yormanız gereken farklı sorumluluklarınız olacaktı.

Kendinize ayıracağınız daha çok zamanınız olacak. Psychology Today’de çıkan bir habere göre boşanmış insanlar evlilere oranla formlarını ve sağlıklarını korumaya daha fazla özen gösteriyorlar. Bir başka ifadeyle yalnızken, ruhsal açıdan rahat olduğunuz gibi bedeninize de gereken özeni gösterebilmeniz için daha fazla motivasyona sahip olursunuz.

Yalnız da olsak, bir sevgilimiz ya da eşimiz de olsa hayatımızda bir denge kurmak zorundayız. Çünkü bizler sosyal varlıklarız. Bir ilişkiden diğerine sıçramaktansa tüm ilişkilerimize dengeli bir şekilde yaklaşmak bizi daha mutlu edebilir. Sağlıklı kararlar alabilmek ve mutlu olabilmek için her zaman ötekinin onayına ya da fikrini almaya ihtiyaç duymamalıyız. Ne istiyoruz? Beklentimiz, ihtiyaçlarımız nedir? Odaklanmamız gereken doğru sorular bunlar olmalı…

Kaynak: The Guardian, Psychology TodayLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP