Zaman zaman kendinizi endişe içinde ve ne yapacağınızı bilemez halde bulabilirsiniz. Günün herhangi bir saati, herhangi bir yerde endişenin sizi bulduğunu ve etrafınızı sardığını hissedebilirsiniz. Çoğu insan bu durumu endişe atağı ya da endişe nöbeti olarak adlandırır ve bu ataklar zaman zaman panik atak ile karıştırılır.

Ancak, ortaya çıkış sebepleri itibariyle endişe nöbeti ve panik atak birbirinden farklı gelişmekte olan iki ayrı konudur. Genellikle birbirine karıştırılan endişe nöbeti ve panik atağını sizler için araştırdık!

Endişe nöbetlerinin sebepleri vardır ve bu sebepler her insanda farklıdır

“The Healthy Mind Toolkit” kitabının yazarı Alice Boyes’a göre; panik ataklar kliniksel terimler altında yer alırken endişe tamamen bireyseldir ve sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişiye özel spesifik bir olay, bir kişi veya bir durum sonucu endişe nöbetleri meydana gelir. Gerçekten endişeli bir durum altındayken kalp çarpıntısı, nefes sıkışması ve terleme gibi fiziksel reaksiyonlar da göstermeniz mümkündür.

Panik ataklar hiç beklemediğiniz bir anda, hiçbir sebep yokken ortaya çıkabilir

Endişe nöbetleri bir sebebe bağlı olarak meydana gelirken panik ataklar bir nedene bağlı değildir. Birden gelen panik atak neticesinde baş dönmesi, kalp çarpıntısı ve hızlı nefes alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Genellikle çok uzun sürmeyen bu ataklar doğru sakinleşme yöntemleri uygulandığında birkaç dakika içerisinde yok olur.

Bazı panik atakların insanları derin uykuda bile uykusundan uyandırabildiği saptanmıştır.

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı DSM’e göre, panik atağınız olup olmadığını aşağıdaki semptomlardan anlayabilirsiniz (aşağıdakiler panik atak semptomlarıdır):

 • Çarpıntı
 • Terleme
 • Kas sıkışması
 • Boğulma hissi
 • Nefes darlığı
 • Göğüste ağrı ya da daralma hissi
 • Baygınlık hissi
 • Uyuşukluk
 • Bulantı
 • Ateşlenme hissi
 • Ölüm korkusu
 • Gerçeği ayırt edememe, soyutlanma hali

Endişe nöbeti ve panik ataklarınızla başa çıkmanın 4 yolu

1. Yavaş ve derin nefes alın

Endişe nöbeti ve panik atakta içinde bulunduğunuz durum sebebiyle hızlı nefes almaya başlayabilirsiniz. Nefesinizin sıkıştığını ve yeterince oksijen alamadığınızı hissedebilirsiniz. Bu yüzden nefes alışverişinizin hızlandığını fark ettiğinizde sakinleşmeye çalışarak nefesinize ve onu yavaşlatmaya odaklanmayı deneyin. 

2. Olumlu düşünün

Aklınıza üşüşen olumsuz düşünceleri ve korkuları savuşturmaya, bu durumun geçici bir durum olduğuna ve pozitif düşüncelere odaklanmaya gayret edin.

3. Uzaklaşın

Ayağı kalkmak istiyor veya ortamdan uzaklaşmak istiyorsanız kendinizi fazla zorlamadan, biraz daha iyi hissettiğinizi anladığınız anı bekleyerek, yavaş hareketlerle ve telkin yoluyla gücünüzü toparlamaya çalışın. Yardım istemekten çekinmeyin. 

4. Kaslarınızı gevşetin

Vücudunuzdaki her bir bölgenin her bir kasına ayrı ayrı odaklanarak onları rahatlattığınızı, gevşettiğinizi, üzerilerinden gerginliği aldığınızı hayal edin.

Bu teknikleri sadece atak anında yapmanız şart değil. Stresli hissettiğiniz herhangi bir anda bile bu dört maddeyi deneyebilir ve daha iyi hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP