YAZAN: ALEYNA TEPE

Yaz aylarının gelmesi dinlenme, eğlenme ve tatil gibi kavramları aklınıza getiriyor olabilir. Evden çalışmanın da arttığı bu son dönemlerde yaz mevsimi ile birlikte dikkat ve konsantrasyon konusunda zorlanmalar yaşıyor olabilirsiniz. Yaz boyunca verimliliğinizi korumak ve konsantrasyonu elden bırakmamak adına uygulayabileceğiniz birkaç ipucunu sizin için araştırdık.


Sıcaklığın artması, güneşin çıkması ve doğanın canlanması sizin de içinizde bir enerjinin oluşmasına sebep olabilir. Dolayısıyla ofiste ya da evde masa başında oturup çalışmak daha zor bir hal alırken, yaz mevsiminin rahat atmosferi verimliliği azaltan bir etkiye sahip olabiliyor. Güneş ışığının artması serotonin hormonunu ve mutluluğu artırırken analitik yeteneklerin azalmasına ve dikkat dağıtıcılara karşı daha savunmasız bir hale gelmeye sebep olabiliyor. Öte yandan, yaz mevsiminin gelmesi yapılması gereken işleri ya da çalışılması gereken konuları ortadan kaldırmıyor, dolayısıyla motivasyonu ve konsantrasyonu sürdürmeye devam etmek gerekiyor.

Odağı bulmak, belirli bir işe ya da konuya tamamen konsantre olabilmek işlerin kolayca, zahmetsizce ve dikkatli bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Yaz aylarında konsantrasyonunuzu korumak, dikkatinizin dağılmasını önlemek ve verimliliğinizi artırmak için birkaç ipucundan yararlanabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Odaklanmanın birinci kuralı neye odaklanacağınıza karar vermektir. Hedefiniz olmadığı müddetçe emek vermek ve konsantrasyonunuzu korumak için bir sebebiniz olmadığını hissedebilirsiniz. Dolayısıyla, yapmanız gerekenleri küçük hedefler halinde sıralamak ve bitirmek için kendinize bir süre belirlemek verimliliğinizi korumanıza yardımcı olabilir. Uzun vadeli planlar ve hedefler çok fazla zamanınız olduğu yanılgısına düşmenize ve yapmanız gerekenleri ertelemenize sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında işlere alternatif birçok yapılacak etkinlik olduğu düşünülürse “Daha sonra hallederim, şimdi bir kahve molası verebilirim.” diyerek dikkatinizin dağılması oldukça mümkün. Bu sebeple günlük, aylık ve mevsimlik hedefler belirleyerek odağınızı yapmanız gereken işlerde tutabilirsiniz.

Erken saatlerde çalışmaya başlayın

Yapılan araştırmalar konsantrasyonun ve verimin hava sıcaklığı ile ters orantılı olduğunu ve birçok kişinin en verimli çalışabildiği sıcaklığın ortalama 22 derece olduğunu gösteriyor. Yani sıcaklık arttıkça verim ve dikkat azalıyor. Dolayısıyla, en fazla konsantrasyon gerektiren önemli ve zor işlerinizi sabahın erken saatlerinde yaparak hava sıcaklığının negatif etkisinden korunabilirsiniz.

Takım halinde çalışın

Yaz aylarında enerjinin artması sosyalleşme ihtiyacının da artmasına sebep olur. Pozitif ruh halinizi paylaşmak ve iletişim kurmak isteyebileceğinizden yalnız başınıza çalışmak odaklanmayı zorlaştırabilir. Öte yandan bir ekiple ya da iş arkadaşı ile çalışmak yaratıcı niteliklerinizi artırmanızı sağlarken aynı zamanda odaklanmanıza ve motive olmanıza da yardımcı olur. Tüm ekip aynı hedefe ulaşmaya odaklandığında, ya da benzer işlerde birbirlerine eşlik ettiklerinde yükselen enerjileri sayesinde birbirlerini desteklemiş olurlar. Böylece hem bireysel hem de bütünsel olarak verimlilik korunmuş olur.

Su tüketiminizi artırın

Konsantrasyonu korumanın bir diğer yolu ise su tüketimini artırmak. Yazın artan nem ve sıcaklık, vücudun su ihtiyacının da artmasına sebep oluyor. Yapılan çalışmalar, yeteri kadar su tüketilmediğinde ve beden susuz kaldığında beyin sisi, dikkat eksikliği, baş ağrısı gibi konsantrasyonu düşürücü semptomların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Vücuttaki su miktarı ve zihinsel performans arasında bir ilişki olduğu biliniyor, bilişsel ve motor becerilerin artması, performansı ve iş verimliliğini de pozitif yönde etkiler. Dolayısıyla, vücudun en fazla su kaybettiği yaz aylarında bilişsel performansı korumak ve konsantre kalabilmek için su tüketimini artırmak faydalı olabilir.

Egzersiz yapın

Düzenli egzersizin bütünsel sağlık üzerinde birçok pozitif etkisi olduğu gibi konsantrasyon ve iş verimliliği üzerinde de oldukça pozitif etkileri bulunuyor. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersiz yapan çalışanların işe gelme oranlarının ve iş verimlerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Öte yandan, düzenli spor yapmak beynin enerji kapasitesini, uyku kalitesini ve bütünsel iyi oluşu artırarak gün içinde konsantrasyonu düşürmeye sebep olabilecek faktörlerin etkilerinden korunmayı sağlıyor. Spor salonuna gitmek ya da birkaç saat boyunca spor yapmak gibi bir imkanınız yoksa bile 15 dakikalık günlük yürüyüşler yaparak ya da evden çalışıyorsanız gün ortasında kısa bir yoga akışına yer vererek konsantrasyon sürenizi artırabilir ve dikkatinizi koruyabilirsiniz.

Mola verin ve dinlenin

Belirlediğiniz hedefleri tamamladıkça kendinize kısa molalar verin. Bu sayede zihniniz dinlenerek yeni bir hedefe geçmek için kendisini hazırlar. Uzun saatler hiç durmadan çalışmak verimli görünse de aslında hata yapma ihtimalinizi artırır, uzun vadede daha yorgun ve sıkılmış bir hale gelmenize sebep olur. Kendinizi bir mola ile ödüllendirmek zihninizi eylem döngüsünü tekrar etmesi için motive eder, bu sayede bir sonraki görevinizi ya da hedefinizi daha dikkatli ve motive bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında artan dinlenme isteğinizi görmezden gelmeyin, izin alabiliyorsanız birkaç gün izin alın, çalışmadığınız günleri dinlenmek için akıllıca kullanın ve takviminizi iyi planlayın. Bu sayede dinlenebilir ve işleriniz sırasında konsantrasyonunuzun dağılmasını da engelleyebilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP