Fotoğraf @vikyandthekid

Yaz aylarında güneşin etkilerinin artmasıyla beraber cildimize göstermemiz gereken önem de artıyor. Özellikle yaz aylarında cilt lekelerine karşı sadece güneşe krem kullanmak yeterli olmuyor. Peki cilt lekelerini önlemek için yaz mevsiminde cildimize nasıl bakmamız gerekiyor?

İlginizi çekebilir: Cilt Sağlığınızı Koruyan En İyi 4 Güneş Kremi

Cilt lekeleri olanlar güneşe çıkarken ve koruyucu ürün tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?

Güneş koruyucular, doğru kullanıldığında güneşin hücrelerde birikici hasar yapmasını engellediği için yaşlanma belirtilerine ve leke oluşumuna karşı etkilidir. Dolayısıyla leke olsun olmasın, güneş koruyucunuzu her zaman kullanmanızı öneririm. Evde ve kapalı alanlarda da ekranlardan ve görünür ışık kaynaklarından korunmak için kullanılması çok faydalı olur.

Leke tedavisinin en önemli parçası olan güneş koruyucuyu seçerken dikkat etmemiz gereken şey kuvvetli filtreler içeriyor olmasıdır. Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren mineral filtreleri tercih etmenizi önerebilirim.

Hatta mineral filtreli ve fondöten gibi renkli (tinted) ürünleri cildinizdeki lekelerin kamufle olmasını sağlayacağı için rahatlıkla uygulayabilir, makyaj yerine de kullanabilirsiniz. En az içeriği kadar önemli olan başka bir konu da ürünün kullanım sıklığı ve miktarıdır.

Yeterli miktarda koruyucuyu 2-3 saat aralıklarla uygularsanız gerçek anlamda bir blok sağlamak mümkün olabilir. Bunlara ek olarak güneş gözlüğü ve şapka gibi ek fiziksel korumaları da güneşin zararları ışınlarını kesmek ve leke oluşumunu önlemek için ihmal etmemenizi öneririm.

Ancak unutulmaması gereken oldukça önemli bir nokta, vücuda güneş temas ettiği anda beyindeki hormon mekanizmasının devreye girdiği ve güneşe temas etmeyen bölgelerdeki lekelerde de koyulaşmaların görülebileceğidir. Yani yüzünüzü iyi korusanız da lekeler içeriden hormonal uyarılarla artabilir, tedaviye olan cevaplar azalabilir.

Leke oluşumunu engellemek için güneş kremine ek olarak cilt bakımına hangi ürünler eklenmeli?

Leke tedavisinde antioksidan içerikler oldukça önemlidir. C vitamini, E vitamini, resveratol ve çeşitli peptit içerikler lekelere karşı tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.

Bu içeriklerin serum şeklinde olanları güneş koruyucuların altına uygulamanızı, yoğun krem bazlı olanlarıysa gece kullanmanızı önerebilirim. Temizlik ve tonik uygulaması her konuda olduğu gibi leke tedavisi konusunda da çok önemlidir. Cilt tipine uygun yıkayıcı ve tonik hem cildi aydınlatmak hem de tedavi amaçlı kullandığınız kremlerin etkisini arttırmak için gereklidir.

Ürünlerin kullanım şeklini, dozajını ve hangi kombinasyonla kullanımının uygun olduğunu öğrenmek ve en çok faydayı sağlayabilmek için bir cilt doktoruna görünmek daha doğru yol almanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Nereden Başlamalı?

Leke tedavisi için hangi tıbbi uygulamalar yapılmalı?

Leke tedavisi için ön plana çıkan 3 farklı işlem grubu vardır. Bunlar; peeling, mezoterapi ve lazer işlemleridir.

Peelingler tahriş edici özelliklerinden dolayı yazın tercih edilmezler. Lekenin derinliğine göre yüzeysel veya orta derinlikte meyve asitli ve leke açıcı içerikler veya enzimatik içerikler tercih edilebilir. 2-4 hafta arayla birkaç seans uygulandığı zaman ciltte aydınlanma ve lekelerde azalma görülebilir. Diğer tedavilere destek olur. Ancak bu uygulamayı mutlaka cilt doktorunuzla görüşerek planlamanızı öneririm.

Mezoterapi şeklinde yapılan enjeksiyon tedavileri tüm yıl, her mevsim uygulanabilir. Leke tedavisinde oldukça güzel sonuç veren uygulamalardır. İçerikte kullanılan tirozinaz inhibitörleri, C vitamini, antioksidanlar gibi leke tedavisinde kullanılan içerikler, derinin problemli tabakasına direk olarak enjekte edildiği için yüz güldürücü sonuçlar verebilir.

Lekenin türüne ve cilt doktorunuzun kararına göre 2-4 hafta aralıklarla 4-8 seans yapılması önerilir. Reçeteli leke tedavilerini destekler. PRP de mezoterapi ile dönüşümlü yapılması önerilen ve leke tedavisinde iyi sonuçlar veren bir uygulamadır. Kişinin kendi kanından ayrıştırılan büyüme faktörlerinin cilde verilmesiyle hücrelerde tamirat ve lekelerde açılma etkileri gözlenebilir.

Lazerle leke tedavileri yazın uygulanamayan işlem grubudur. Lekeye özel kullanılan farklı teknolojideki lazer çeşitleri belli aralıklarla 2-10 seans arası uygulanır. Burada lekenin türü ve derinliği önemlidir. Diğer işlemlerle ve cilt doktorunuzun verdiği reçeteli tedaviyle kombinasyonu gereklidir.

Leke tedavileri lekenin çeşidine göre bazen çok hızlı ve yüz güldürücü sonuçlanırken, bazı inatçı leke türlerinde tedavinin 6 ay ile 2 yıl arası devam eden takiplerle sürdürülmesi gerekebilir. Bu konuda cilt doktorunuza danışmanızı öneririm.Dr. Ebru Sağlık

Dr. Ebru Sağlık, bütünsel yaklaşımla estetik uygulamaları yapan bir Dermatoloji uzmanıdır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1998 yılında bitirmiş, dermokozmetik uygulamalar ilgilenmeye başlamıştır. Kimyasal peeling uygulamaları, cilt bakımı ve estetisyenlik, ardından 1999’da Paris’te mezoterapi eğitimlerini tamamlamış, 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dermatoloji Uzmanı unvanını aldıktan sonra özel sektörde çalışmaya başlamıştır....

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP