YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bir döngünün sona erip diğerinin başlayacağı zamanlar birikmiş enerjilerden arınmak ve yeni başlangıçlara hazırlanmak için en ideal zamanlardır. Yılın son günlerinde geride bırakacağımız seneye enerjetik açıdan hoşçakal demek, yeni seneye temiz bir sayfa, güzel niyetler ve enerjiler ile girebilmek için kendiniz ve eviniz üzerinde uygulayabileceğiniz arındırıcı ritüelleri derledik.


Arındırıcı ritüeller ne işe yarar?

Arındırıcı ritüeller kişilerin hayatlarına ve yaşam alanlarına negatif enerjileri atarak yeni enerjiler davet edebilmelerini, niyetlerinin gerçekleşmesi için alan açabilmelerini sağlayan pratiklerdir. Kötü enerjileri ve blokajları kaldırmak için yapılabileceği gibi manifesting sürecini hızlandırmak ve spesifik bir enerjiyi hayata çekmek için de kullanılabilir.

Hangi durumlarda arındırıcı ritüeller yapmak önerilir?

Hayatın daha kaotik, bunaltıcı, sıkışık hissettirdiği anlar, yaratıcılığın köreldiği, zihnin sislendiği zamanlar birikmiş kötü enerjileri ve blokajları işaret eder. Yaşamın içinde negatif enerjilerin aniden arttığı yoğun durumlar, keskin değişimler, yenilikler iyi enerji akışına etki edebilir.

  • Kötü geçen bir günün ardından
  • Hastalıklardan sonra
  • Kayıplar, ayrılıklardan sonra
  • Yaşam alanlarında gerçekleşen büyük tartışmalar, kavgaların ardından
  • Büyük yaşam değişimleri; yeni eve taşınmak, çocuk sahibi olmak, yeni işe başlamadan önce ve sonra
  • Hayat ilerlemiyor, zaman adeta durmuş gibi hissettirdiğinde
  • Yaratıcılık köreldiğinde
  • Karar almak zorlaştığında

Bu olaylar yaşanırken veya hemen ardından arındırıcı ritüeller yapmak biriken kötü enerjiden kurtulmaya yardımcı olur. Yaşamın tekrardan doğal akışında hafif, rahat ve keyifli hissettirmesine, zihnin üzerindeki sisin kalkmasına, yaratıcılığın artmasına yarar.

Bununla beraber sezonsal olarak; her mevsim geçişinde ve yılın sonunda birikmiş enerjiyi temizlemek yeni bir döngünün getireceği değişim ve yenilikleri daha rahat karşılayabilmeyi, uyum sağlayabilmeyi sağlar.

Kendiniz için arındırıcı ritüeller

Yılın son ayları birçok nedenden bunaltıcı hissettirebilir. Yeni yıl kararlarının, sağlıklı alışkanlıkların, gelecek planlarının sürekli olarak gündeme gelmesi gerçekten ne istediğimizi anlamamıza ve bize en uygun olan kararları almamıza mani olabilir. Tüm bu aksiyona geçirme çabaları da ters teperek ataletiye yani eylemsizliğe yol açabilir.

Bu zamanlarda yapılan arındırıcı ritüeller sıkışık enerjiyi temizleyerek özümüzle yeniden bağ kurabilmemize, bu doğrultuda yeni yıl planları yapabilmemize yardımcı olurlar. Direnci azaltarak değişimin önünü açar ve alışkanlıkları edinmeyi kolaylaştırırlar.

Yeni senede odağınız ve çabalarınız ne yönde olmalı, neleri geçmişte bırakmalı ve neleri ise gelecek seneye taşımalısınız öğrenmek için aşağıdaki ritüellere başvurabilirsiniz.

1. Hedeflerinizi Mindfulness pratikleri ile keşfedin.

Geride bırakılan yılın üzerine kendi kendinize kalarak düşünebileceğiniz her tür Mindfulness pratiği; günlük tutmak, meditasyon, nefes pratikleri dışarının sesinden uzaklaşmanıza, özünüze dönmenize ve gerçek isteklerinizi duymanıza yardımcı olur.

2. Hedefleriniz ile aranızda duran iç blokajları bulun.

Gelecek yıla dair aşk, başarı, seyahat her ne dileniyorsa, elde edilmesini engelleyen iç dirençleri fark etmek yeni yıl kararlarının yapılabilir ve sürdürülebilir olması için çok önemlidir. Değişimlere tam anlamıyla hazır ve açık olmak için bu iç dirençler; özgüvensizlik, mükemmeliyetçilik, korku, utanç veya öğrenilmiş toplumsal kalıpların gölge çalışması gibi farkındalık pratikleri ile keşfedilmesi, pozitif duygu ve düşünce kalıpları ile değiştirilmesi gerekir. Olumlamalar, öz sevgi, şefkat pratikleri, günlük tutma alışkanlığı eski inançları yeni ve pozitif düşünceler ile değiştirmek için kullanılabilir.

3.Yazmanın gücünden faydalanın.

Zihninize gelecek seneye dair hiç bir fikir gelmiyorsa bir kalem ve kağıt alıp aklınızdan geçen her düşünceyi filtresizce yazmayı deneyin. Doğası gereği daimi bir akış içinde olan yazma eylemi, ilk etapta dağınık ve anlamsız görünse de gizlenmiş, bastırılmış istekleri ortaya çıkarma gücüne sahiptir.

4. İç çalışmalarınızı aksiyona dökün.

Keşfedilen istekler klasik yeni yıl kararlarından; spora başlamak, kötü alışkanlıkları bırakmak, sağlıklı beslenmekten çok daha farklı olabilir. Bu, zihni ve ruhu gölgelendiren, kişiyi özünden uzaklaştıran kötü enerjinin atıldığının bir göstergesidir. Kalpten gelen isteklerin doğrultusunda şekillendirilen yeni yıl kararları daha eforsuz, doğal ve akıcı şekilde aksiyona dökülebilir. Tüm yıl hatta hayat boyu sürdürülen kalıcı alışkanlıklara dönüştürülebilir.


Eviniz için arındırıcı ritüeller

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz evlerimiz tüm yıl boyunca deneyimlediğimiz acı tatlı her tür olayın enerjisini çeker. İçerisinde yaşayan kişiler kadar yaşanan her tür olayın da etkilerini taşımaya devam eden evlerin yüklü enerjilerini temizlemek yaşamı daha canlı kılar.

Yeni senede yaşam alanlarınızın niyetlerinize, hayatınıza çekmek istediğiniz enerjilere ev sahipliği yapabilmesi için aşağıdaki ritüellere başvurabilirsiniz.

1. Eviniz için bir niyet belirleyin.

Yeni yılda evinizin size nasıl hissettirmesini, hangi konularda yardım etmesini, ne gibi enerjilerden uzaklaşıp ne gibi enerjiler çekmesini istiyorsunuz? Diğer tüm arındırıcı pratiklere başlamadan önce evinizden ne beklediğinizi net bir niyet ile belirlemek enerjinin aksiyona geçmesine yardımcı olur. Örneğin: “Niyetim; evimin yaratıcılığımı beslemesi, güzel bir birlikteliğe alan tanıması, eski partnerimin enerjisini bırakarak bana yeniden huzur vermesi” diyebilirsiniz.

2. Kuru bitkilerden oluşturduğunuz bir tütsü yakın.

Evin enerjisini temizlemek için akla gelen ilk bitkiler adaçayı ve Palo Santo olsa da çok daha çevre dostu ve erişilebilir alternatifleri biberiye de yaşam alanlarını temizlemek ve yeni başlangıçlara hazırlamak için kullanılan kutsal bir bitkidir.

3. Kristallerin gücünden faydalanın.

Siyah termalin, hematit, selenit, oniks ve dumanlı kuvars kötü enerjileri temizleme, topraklama ve koruma özelliklerine sahip kristallerdir. Bu kristalleri evin stratejik yerlerine; kapı girişine, cam önlerine, oturma odalarına koymak evi kötü enerjiden korur. Kristaller var olan enerjileri de kendilerine çektikleri için düzenli sıklıkta temizlemek; güneş, dolunay ışığında veya tuzlu suda bekletmek gerekir.

4. Tuz kullanın.

Tuz birçok kadim öğretide kötü enerjiyi temizlemesi ile bilinir. Boş bir şişe içerisinde su ve tuzu karıştırarak odalara sıkabilir, evinizi tuzlu bir çözelti ile temizleyebilir, Himalaya tuz lambaları kullanabilir veya dış kapınıza ince bir çizgi halinde tuz dökebilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP