YAZAN: ALEYNA TEPE

Yıpranmış ve hasar görmüş saçlar zaman zaman herkesin problemi olabiliyor. Saç tellerinin dış katmanının zarar görmesi sonucu oluşan bu duruma boyadan, yüksek sıcaklığa birçok faktör sebep olabiliyor. Yıpranmış saçları onarmak ve olası yıpranmaların önüne geçmek için vegan formüllü Authentic Beauty Concept Replenish serisi ürünlerini, yıpranmış saçlara bakım önerilerini ve Trio Kuaför ekibinden Engin Yöneyin tavsiyelerini sizin için derledik.


Günlük hayat koşuşturmasında yorulan yalnızca zihnimiz ya da bedenimiz olmuyor. Saçlar da koşuşturmadan hasar alabiliyor ve dinlenmeye, özenli bakıma ihtiyaç duyabiliyor. Sebebi ne olursa olsun, yıpranmış saçlara en iyi çözüm saçları profesyonel bir destek alarak iyi içeriklerle beslemektir. Saf içerikli, silikon, sülfat, mineral yağlar, yapay renklendiriciler ve paraben içermeyen vegan ve PETA sertifikalı bakım ürünleri sunan Authentic Beauty Concept, yıpranmış saçların ihtiyacı olan doğru gıdayı Replenish serisi ile sunuyor. Replenish serisi içerisinde, saçı besleyici ve yatıştırıcı etkisi bulunan akçaağaç özü ve pekan cevizinin yanı sıra saç yapısını onaran hidrolize soya proteini bulunduruyor. Replenish serisi, Frangipani tomurcukları, akçaağaç şurubu, siyah sandal ağacı, pekan fıstığı ve yasemin yaprakları birleşiminin otantik kokusunu sunuyor.

Engin Yöney, yıpranmış saçlara en doğru bakımı sunmak ve ihtiyacı olanı vermek için öncelikle doğru teşhis, konsültasyon ve kişiye özel servisin önemine vurgu yapıyor. Bunun yanı sıra saf içerikli, saçın yapısını bozmayan ürünleri tercih etmemiz gerektiğini, hasarın kaynağına ve etkilerine göre saç kremi, spreyi ya da saç maskesi ile saçları doğru şekilde besleyerek saçın ihtiyacı olan enerji ve parlaklığın sağlandığını belirtiyor.

Sorun: Kırılmış saç uçları

Saç uçlarınızda kırılmalar, saçın ikiye ya da üçe ayrılması şeklinde gözlemlenebilir. Saçlarınızın yıprandığını ve bakıma ihtiyacı olduğunu anlamanın belki de en kolay yolu saç uçlarını kontrol etmektir. Saç tellerinin en dış katmanı iyi beslenmediği takdirde yıpranarak pul pul açılmaya başlar. Dış katmanı zayıflamış saç, zararlı etkenlere karşı savunmasız hale gelir, kurur ve kırılmaya başlar. Saç uçlarındaki kuruluk ve kırılma, saç tellerinin birbirine dolanmasını ve saçların her taramada daha çok yıpranmasına sebep olur. Saçın zarar görmeye devam etmesini engellemek için saç uçlarını nemlendirerek kırılmaları ve dolaşmaları önlemek faydalı olacaktır.

Bakım önerisi

Kuru saça uygulanan sprey formda ya da duş sırasında uygulanan sıvı formda bir nemlendirici ile saçı önce yumuşatıp ardından nazikçe taramak kırılmaları önleyecektir. Authentic Beauty Concept Replenish Sprey Conditioner içerisinde besleyici ve yatıştırıcı antioksidan bileşikler içeren  akçaağaç şurubu ve pekan cevizi özleri bulunur. Saçı gün boyu nemli tutarak kırılmaları ve dolanmaları önler, saçı ağırlaştırmadan yumuşaklık ve parlaklık sağlar.

Authentic Beauty Concept Replenish Sprey Conditioner


Sorun: Saç boyası uygulamaları

Kuru bir saç telinin yaklaşık yüzde 95‘i proteinlerden oluşur. Bu proteinler saçın en dış katmanını sarmalayarak koruyucu bir kalkan görevi görür. Saçı nem, sıcaklık, UV ışınları gibi yıpranmaya sebep olacak faktörlerden korurlar. Kalıcı veya kalıcı olmayan saç boyası ya da saç açıcısı uygulamak, bu koruyucu proteinlerin saçtan ayrılmasına neden olan kimyasal bir reaksiyon oluşturur. Bu sayede, saçın boyanmasını sağlayan kimyasalların saç teline ulaşması için açıklık oluşur. Saç boyası saçın kimyasal yapısını değiştirir ve saçın rengi değişir. Fakat bu işlem sırasında saçtaki renk değişimine ek olarak sağlıklı saç yapısında da değişimler olur. Saçta meydana gelen bu yıpranma ise kırılmaya, dökülmeye ve incelmeye sebep olur.

Bakım önerisi

Engin Yöney, saç boyalarında da gelişen teknolojilerle birlikte artık saça aynı zamanda bakım yapan ve saçın yapısını koruyan formüller olduğunu söylüyor. Saç boyama işlemlerinden kaynaklanan hasarı en aza indirmek için en kritik olan saçın yapısını doğru analiz etmek ve saçın ihtiyacına yönelik işlem yapabilmek. Saçlarınızın doğal tonundan üç ton koyu ya da üç ton açık renkte boya tercih edebilirsiniz. Doğal saç renginizden fazla uzaklaşmamak saça uygulanan işlemin süresini kısaltarak kimyasalların saç üzerindeki etkisini azaltır. Boyama işlemi sonrasında saçınızın kendisini toparlaması ve güçlenmesi için bir sonraki boya uygulamasına kadar yaklaşık 8-10 hafta beklemeniz faydalı olacaktır. Engin Yöney saçı fazlasıyla yıpranmasına rağmen bazı misafirlerinin işlem yaptırmak için ısrarcı olduğunu fakat kendisinin kesinlikle doğru bakımı yaptıktan sonra işlem yapmayı tavsiye ettiğini söylüyor. İşlem sonrasında ise saçın kaybettiği proteinleri geri kazandırmak ve zarar görmüş dış tabakayı güçlendirmek için Authentic Beauty Concept Replenish Mask gibi bitki bazlı yağlar içeren bir bakım ürününü tavsiye ediyor. Maske saçın dış kısmında koruyucu bir tabaka oluşturarak saç kütikülünün onarılmasını ve yenilenmesini sağlıyor. Böylece, boya sonrası zarar gören saç kendisini yenileyerek sağlıklı formunu tekrar kazanır.

Authentic Beauty Concept Replenish Mask


Sorun: Yüksek sıcaklıklı saç şekillendiriciler

Isı ile şekillendirme işlemleri saç liflerinin yanmasına sebep olabilir. Hasar gören saç lifleri kütiküllerin saç yüzeyinden ayrılmasına ve saç yüzeyinde gözenekler oluşmasına sebep olur. Saçın sağlıklı yapısının bozulduğunu gösteren bu durum, oluşan gözenekler aracılığıyla zararlı kimyasalların saça girişini kolaylaştırarak yıpranmayı arttırır. Kurutma ya da şekillendirme sırasında saça çok fazla zarar vermeyecek ısı aralığını korumak ve kurutma makinasını saçtan yaklaşık 15 cm uzaklıkta tutarak saçı kurutmak yıpranmayı yavaşlatabilir.

Bakım önerisi

Yüksek sıcaklığın saça zarar vermesini önlemek amacıyla uygulanabilecek bir diğer yöntem ise koruyucu bir ürün kullanmaktır. Saça işlem uygulamadan önce doğal içerikli bir saç kremi ya da saç yağı kullanarak saç telleri üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak saç korunabilir. Çeşitli kimyasalların ısı ile birleşerek saça daha fazla zarar vermesini önlemek için koruyucu olarak paraben ve silikon içermeyen, doğal içerikli bir ürün tercih edilmelidir. Authentic Beauty Concept Replenish Balm gibi bitkisel bazlı ve güçlendirici etkili bir ürün kullanmak saçı ısıya karşı koruyacaktır.

Authentic Beauty Concept Replenish Balm


Authentic Beauty Concept’in yıpranmış saçlar için olan Replenish serisi birbirini tamamlayan altı bakım ürününden oluşuyor. Replenish Cleanser saç tellerini pürüzsüzleştirerek temizler, Replenish Conditioner ve Replenish Spray Conditioner saçı yumuşatır ve şekillendirme kolaylığı sağlar. Replenish Mask saç tabakasını güçlendirirken saça parlaklık kazandırır. Replenish Essence diğer ürünlerle birlikte kullanılarak ürünlerin etkisini arttırmaya yardımcı olur. Son olarak, Replenish Balm ise kurutma ve şekillendirme gibi ısı gerektiren işlemlerde saçın korunmasını sağlar.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP