Kartal pozu

Hayatta her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Bazen yaşama karşı daha umutsuz, isteksiz ya da tahammülsüz olabiliyoruz. Zaman zaman hepimiz aynı hisleri yaşarız fakat bu durum sık tekrarlanıyorsa, tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir! Kaygı bozuklukları ve depresyon yaşamınıza girmeye çalışıyorsa, yaşamak üzere olduğunuz bu durumun üstesinden gelmek için yoga size müthiş bir yol arkadaşı olacaktır!

Yoga, özellikle travma sonrası stres bozukluğu vakalarında, stres düzeyini azalttığı, depresyon semptomlarına iyi geldiği ve genel refah düzeyini artırdığı için daha çok uygulanmaya başlanmıştır. Yalnız yogayı tek tedavi seçeneği olarak düşünmemek gerekir!

Ujjayi gibi yogada kullanılan nefes tekniğini, yogayı ve meditasyonu düzenli bir şekilde hayatınıza adapte ettiğinizde kendi bütünlüğünüzle yeniden bağ kurabilirsiniz. Böylece an’da kalıp; endişe, sorun ve korkulardan arınabilirsiniz.

Depresyon ile mücadele

Sakinleşip depresyonun fiziksel belirtilerini ele aldığımızda, duygusal sorunlarımızı görmek biraz daha kolay olabilir. Yunus (dolphin), ters köpek (downward-facing dog) ve baş üstü (headstand) gibi pozlar ile zihin sakinleşir; endişe ve stres azalırken, depresyon semptomları da hafifler. Aynı zamanda enerjinizin de yükselmesini sağlar.

Güvercin (pigeon), kertenkele (lizard) ve kelebek (butterfly) gibi uzun ve derin duruşlar ise, chakralarımızı açarak, öfkemizin kalçalarımızdan, üzüntümüzün göğsümüzden ve stresimizin de omuzlarımızdan çıkıp gitmesini sağlar. Böylelikle, bedenimizde sıkışan duyguları açığa çıkarır ve iyi duygular için ruhumuzda yer açarız.

Fiziksel olarak aktif olmak, vücuttaki endorfin (mutluluk hormonu) salgısını artırır ve vücudun kendiliğinden üretmesini teşvik eder. Bu da vücudun, ihtiyaç duyduğunda kendiliğinden serotonin düzeyini nasıl yükselteceğini öğretir. Yoga esnasında sarfedilen enerji sayesinde vücutta endorfin hormonları salgılanır böylece depresif ruh hali azalır ve daha mutlu hissederiz.

Mutluluğu artıran yoga pozları ve mantralar

Kelime anlamı “zihni boşaltmak” olan mantra, seçtiğiniz kelimeler ile yüksek titreşimler yaratmanızı sağlar. Yoga pratiğinin beş ana hedefi etrafında toplanan mantralar ile pozları uyguladığınızda, kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

1. Kartal Duruşu (Garudasana)

Bu duruş sizi konsantrasyona zorlar. Keder, hayal kırıklığı ve kızgınlığı serbest bırakmak için kalçalarınızda gerekli ısınmayı sağlar. Bu pozisyondayken şu mantra’yı tekrarlayın: “Geçmiş geçmiş olsun, bugünümüz berrak olsun, gelecekte ise hayal ettiğim her şey gerçek olsun.”

2. Yunus Duruşu (Ardha Pincha Mayurasana)

Bu duruşta adeta öne doğru kanatlanırsınız ve duygularınızın saklandığı tüm noktalar açığa çıkar. Bu pozisyondayken şu mantra’yı söyleyebilirsiniz: “Küçük şeylerle mutlu olmasını bilenler mutluluğu bulacak aradıkları huzura elbet kavuşacaktır.”

3. Kertenkele Duruşu (Utthan Pristhasana)

Kalçanızın esnekliğini geliştirirken bir yandan da sessizce dinlenmenizi sağlar. Bu pozisyondayken şu mantra’yı söyleyebilirsiniz: “Hiç kimse mükemmel değildir. Ben de değilim. Hata yapmak ve öğrenmek benim için olağan. Çünkü ben bir öğrenciyim. Bu da beni güçlü kılıyor.”

4. Ceset Pozu (Shavasana)

Bu duruş size derin bir rahatlama sağlayarak doğası gereği depresyonla mücadele eder. Kollarınızı ve kalbinizi açarken bedeninizin ve zihninizin de rahatlamasına izin verin. Bu pozisyondayken şu mantra’yı söyleyebilirsiniz:“Duygularımın farkındayım, onlara saygı göstereceğim ve onların benden çıkıp gitmesine izin vereceğim”.

Kaynak: artofliving.com, doyouyoga.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP