Günün büyük kısmını bilgisayar başında geçirip, birçok işe aynı anda yetişmeye çalıştığımız yeni dünya düzeninde kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şey zihninizi ve bedeninizi yeteri kadar dinlendirmek. Peki, yorucu bir günün ardından dinlenebilmenin en etkili yolları nedir?

İşte geçirdiğiniz yorucu bir günün ardından bedeninizi ve zihninizi dinlendirmenin en iyi 5 yolunu sizin için listeledik.

Her gün birkaç saat teknoloji detoksu yapın

Yoğun bir iş gününü ardınızda bıraktınız ve evinize ulaştınız. Şimdi telefonunuzu bir süreliğine kapatmak, televizyon ve bilgisayardan uzak durma zamanı. Zaten tüm gününüzü ekran başında geçirerek mavi ışınlarla gözlerinizi ve beyninizi fazlasıyla yordunuz. En azından birkaç saat onlardan uzak durmak her açıdan iyi gelecek…

Teknolojik detoks yaptığınız sırada kitap okuyabilir ya da sevdiğiniz bir aktiviteyi yapabilirsiniz. Birkaç saatlik detokstan sonra tekrar açtığınız telefon veya teknolojik cihazlarınızdan, uykuya gitmeden birkaç saat öncesinde yine kurtulmanız gerekiyor! Çünkü uzmanlara göre yatmadan önce maruz kalınan mavi ışık uyku kalitesini düşürüyor.

Açık havada egzersiz yapın

Geçirdiğiniz yorucu günün ardından bedeninizi tekrar dinçleştirmenin en iyi yöntemlerinden biri açık havada egzersiz yapmak. İmkanınız varsa deniz kenarında veya yeşil bir alanda yapacağınız yürüyüş, koşu gibi sevdiğiniz bir egzersizi yapın. Bedeninize oksijeni etkili şekilde alacağınız için kan dolaşımınız artacak ve yorgunluğunuzu üzerinden atacaksınız.

Evet biliyoruz, yorgun şekilde eve adımınızı attıktan sonra tekrar dışarı çıkmak zor gelebilir, ancak bu anlarda egzersiz sonunda hissedeceğiniz mutluluğu düşünmekte büyük fayda var!

Nefes çalışması yapın

Gün içerisinde çoğumuz hızlı ve yüzeysel nefesler alıyoruz ve aldığımız bu nefeslerin maalesef vücudumuza ekstra bir faydası olmuyor. Halbuki doğru nefes almanın mucizevi etkileri var. Doğru nefes almak; modunuzu yükseltiyor, sindiriminizi destekliyor, hücrelerinizi besliyor, zihninizde berraklık sağlayarak odaklanmayı arttırıyor, kan basıncınızı dengeliyor ve rahat bir uyku uyumanızı sağlıyor. Bu yüzden günün en azından belirli bir süresini nefes alma çalışmasına ayırarak bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Pratik bir nefes çalışması için bunu deneyebilirsiniz;

İlk olarak rahat bir oturuşa gelip ciğerlerinizdeki tüm havayı dışarı atın. Ardından dörde kadar sayarak burnunuzdan nefes alın ve sekiz saniyede yine burnunuzdan boşaltın. Bu çalışmayı 10 dakika kadar sürdürebilirsiniz. Günde birkaç sefer yapabilirsiniz.

Banyo rutininizi keyifli hale getirin

Günün sonunda yapacağınız banyoyu keyifli hale getirmek, hem bedeninize hem de zihninize çok iyi gelecek. Eğer evinizde küvet varsa, ılık bir suyla doldurun ve küvetin içine güzel kokulu bir banyo bombası atın. Köpüren suyun içerisinde bir süre dinlenin. Bu ritüel sırasında klasik müzik dinleyebilir, banyoya girmeden önce ortamı mumlar ile ışıklandırabilirsiniz.

Eğer küvetiniz yoksa, banyo rutininizi keyifli hale getirmek için bedeninizi şımartabilirsiniz. Örneğin, vücudunuza peeling, saçınıza ise maske yaparak her zamanki banyo rutininizin dışına çıkabilirsiniz. Banyo sırasında ortamı güzelleştirmek için müzik açmayı ve mum ışığını kullanmayı unutmayın.

Uyku hazırlığına özen gösterin

Rahat bir uykunun en önemli adımından yukarıda bahsetmiştik, şimdi ise diğer adımlara bakalım… İlk olarak size rahat bir uyku sunacak rahatlatıcı yastık spreylerinden edinin. Özellikle uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız ya da uyku esnasında sıkça uyanıyorsanız esansiyel yağların rahatlatıcı etkisi ile kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu karanlık ortamlarda daha sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Normal vücut ritimlerini koruyan bu hormonun düzgün salgılanması için odanızın karanlık olmasına, hiçbir yerden ışık gelmemesine özen gösterin. Eğer odanız bir şekilde ışık alıyorsa, uyku bandı kullanabilirsiniz.

Sabah sizi uyandıracak alarmınızın sesini kısın ve sevdiğiniz bir müziği alarm sesi yapın. Rahatsız edici bir alarmla uyanmanın motivasyonunuzu düşürebileceğini hatırlatalım.Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP