Instagram @sortofobsessed

İçinde bulunduğumuz dönemde, temiz ve doğal görünüm her zamankinden daha  popüler. Hem ten hem de saç uygulamalarımızda abartı ve yapaylıktan uzaklaşıp, en gerçek görünümümüzü yakalamamız gerekiyor.

Sapsarı saçların bile özellikle boyanmamış koyu dip renklerinin olduğu gibi bırakıldığı bu dönemde, doğallıktan olabildiğince uzaklaşmamak gerekiyor. Ancak tabii ki solgun, cansız, fazla yağlı veya sivilceli bir cilt ile bu doğal ışıltıyı yakalamak mümkün değil.

Nemlendiricilerin, serumların, toniklerin ve doğal suların (gül suyu, lavanta suyu, mersin suyu gibi) cilt canlılığı ve sağlığı konusunda çok yüksek katkıları olsa da, en önemli bakım adımımız temizliktir. Zira arındırılmamış gözenekler üzerine uygulayacağınız hiçbir ürün, beklediğiniz sonucu vermeyecektir. Bu nedenle, doğru içerikli yüz yıkama jeli kullanmak ve cildi düzenli olarak fazla yağ ve kirden arındırmak çok önemli.

Yüz yıkama jeli içeriğinde neler olmalı?

Cildinize yüz yıkama jeli uygulaması yaparken, ürünü sadece akşamları kullanarak cildi kir ve yağdan arındırıp, sabahları su ile yıkayarak gece salgılanmış olan yağ fazlasını alın. Çünkü hem sabah hem akşam yüz temizleme jeli ile yüzü yıkamak cildi kurutup hassaslaştırabilir. İşte yüz yıkama jeli içinde  olması gereken en önemli bileşenler:

Salisilik asit

BHA’lardan (Butil Hidroksi Anisol) olan salisilik asit, ciltteki ölü deriyi soyarak, gözeneklerin tıkanmasına engel olur. Bu sayede, sivilce ve yağ oluşumu azalır ve nefes alan gözenekler sayesinde cilt canlılığı ve kalitesi artar. Ancak kuruluk ile ilgili sedef, egzama, roza gibi cilt hastalıklarınız varsa, içeriğinde salisilik asit bulunan yüz yıkama jellerini kullanmadan önce dermatoloğunuza danışmanızda fayda var.

Laktik asit

AHA (Alfa Hidroksi Asit) ailesinden olan, süt asidi olarak da bilinen laktik asit, agresiflik seviyesi en düşük olan asitlerden biridir. Ölü derilerin atılmasını ve gözeneklerin temizlenip açılmasını sağlarken, cilde nem desteği de verir. Aynı zamanda peeling etkisi olduğu için cilt lekelerinin rengini açar, görünümü canlandırır ve ciltteki renk eşitsizliklerini düzenler.

Çay ağacı

Özellikle sivilce kurutma konusunda çok etkili olan çay ağacı, antienflamatuar etkisi sayesinde, cilt yüzeyinde yabancı ve zararlı bakterilerin tutunmasını engeller. Aynı zamanda cilt yağlılığını dengeler, cildin daha parlak ve berrak olmasını sağlar.

C vitamini

Canlılığını kaybetmiş ciltlerin renk tonunu eşitlemek, antioksidan özellik göstererek yağ ve bakteri birikimini engellemek, kolajen üretimini arttırmak ve cilt lekelerini azaltmak konusunda en etkili silah C vitaminidir. Sadece yüz yıkama jeli içinde değil, serumlarda, nemlendiricilerde ve beslenme düzeninde olması gereken ve bütün bağışıklık sistemi için gerekli olan en önemli vitamindir.

Hyaluronik asit

Fazla yağ ve kiri arındırmak isterken, cildimizi nemsiz bırakıp kurutabiliyoruz. Bu nedenle özellikle yüksek su tutma özelliğine sahip olan hyaluronik asit içerikli ürünlerle cildin nem seviyesini düşürmeden temizlememiz gerekiyor. Aksi halde, nemini kaybeden ve kuruyan cilt, kendini tedavi etmek adına daha fazla yağ üretip, daha farklı cilt problemleri doğurabiliyor.

Tüm bu bileşenleri tek bir yüz yıkama jeli içinde bulmak elbette mümkün değil . Bu nedenle, cildinizin ihtiyaçlarına uygun olan bileşenleri belirleyip, ürün seçimini bu doğrultuda yapmak en doğru yöntem olacaktır.

Bunların yanı sıra, cildin ihtiyaçları ve tepkileri dönemsel olarak değişir. Ayrıca cilt, sürekli kullanılan ürünlere bağışıklık gösterir ve bu nedenle aynı ürünü çok uzun süre boyunca kullanmak, üründen alınan sonucun etkisini azaltır. Bu nedenle sürekli aynı ürünleri kullanmak yerine, belirli periyodlarla farklı bileşenlere yönelmenizde fayda var.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP