Hakkımızda

Biz sadece daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık…

Daha iyi yaşamak, sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra zihnin, duyguların ve ruhun bütünleşebilmesi, duygusal ve sosyal ilişkileri iyi bir şekilde sürdürebilmek,  yaşama karşı pozitif ve tatminkar olabilmek ve bizi kucaklayan doğa ile uyumlu yaşayabilmek ile mümkün. Mevcut durumunuz ne olursa olsun, biz değişen ve gelişen canlılarız, hepimizin içinde var olan potansiyelin de farkındayız. Bu yüzden “iyi olmak” demek biz ve seçimlerimiz demek.

Live to Bloom olarak, wellness dünyasına ait gelişmeleri, bilgi sağlayan içerikleri ve uzman kişilerin önerilerini bilinçli bir sağlıklı yaşam tarzı farkındalığı sağlamak için bir araya getiriyoruz. Seçim sizin!

Yazarlar

Live To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!

Yazarın Tüm Yazıları

Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150 ülkede temsilciliği olan Art of Living – Yaşama Sanatı Vakfı’nın 2008-2015 yılları arasında Türkiye temsilciliğini ve yöneticiliğini yaptı. Aynı zamanda ABD’nin Kaliforniya eyaletinde aldığı eğitimleri takiben “International NLP Master Practitioner” sertifikasını aldı, yaşamın farklı alanlarına yönelik bütünsel programları uluslararası şirketlere ve bireylere uygulamaya devam etmekte. 2016 senesinde, Becket Massachusetts’e Kushi Enstitüsü’nde Makrobiyotik beslenme eğitimi aldı. Beslenme bilincini yükseltmek üzere “Mutlu Mutfak Sağlıklı ve Vejeteryan Beslenme” atölyeleri düzenlemekte, yoga bilgisini ve sağlıklı tariflerini “Feel Good with Arzu” adlı YouTube kanalında paylaşmakta.

Yazarın Tüm Yazıları

Aslı Yazıcıoğlu

Aslı Yazıcıoğlu, Terakki Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Koç Üniversitesi’nde MBA programını tamamlayarak bir süre ilaç sektöründe çalıştı. Eczane eczacılığı yaptığı dönemde; kendi hayatında, aile bireylerinde ve çevresinde olumlu etkilerini deneyimlediği aromaterapi ve esansiyel yağları sadece kullanıcı değil aktif uygulayıcı olarak kürler haline getirmek için araştırmalarını derinleştirdi. Konuyla ilgili ilk yayınlanan kitaplar dahil olmak üzere geniş bir kitaplık oluşturdu. Uluslararası sertifikasyon sağlayan kurumlarda aldığı 500 saati geçen temel eğitimlerden sonra; ABD, İngiltere ve İrlanda’da bir çok kursa katıldı. Londra’da ITHMA’nın düzenlediği farklı aromaterapi eğitimleri dışında, medikal aromaterapinin kalbi Güney Fransa’da konuyla ilgili en önemli otoritelerden Rhiannon Lewis’in 3 seviyelik ileri Klinik Aromaterapi eğitimlerini tamamladı. İngiliz tipi aromaterapi dışında Fransız tipi aromaterapiyi yerinde öğrendi. Robert Tisserand, Gabriel Mojay gibi dünyanın önde gelen kanaat liderlerinin konferanslarına katıldı. Bu alanda yapılan uluslararası kongre ve konferansları sürekli takip ederken aynı zamanda yurt dışında Klinik Aromaterapinin tamamlayıcı tedavi olarak uygulandığı hastaneleri de ziyaret etti. Böylece aromaterapinin günlük ve estetik kullanımlarından başladığı çalışmalarını spektrumun diğer ucundaki “Medikal ve Klinik Aromaterapi” tarafında yoğunlaştırdı. Koku fizyolojisi ve kokuların psikoloji üzerindeki etkilerini araştıran Yazıcıoğlu, uzman psikologlar ile süpervizyon çalışmaları da yapmıştır. Türkiye’de hastane çatısı altında yapılan ilk Klinik Aromaterapi uygulamalarını başlatan Aslı Yazıcıoğlu, Liv Hospital Ulus Hastanesi’nde “Klinik Aromaterapi Uzmanı” olarak çalışmaktadır. Ayrıca aynı hastanede multidisipliner ve bütünsel yaklaşıma sahip Stop Aging Kliniği’nde “Sağlıklı Yaşam Yönetimi Konseyi”nde “Kişiye Özel Fitoterapi, Aromaterapi ve Aktif Kozmetik Ürünlerin Geliştirilmesi” için çalışmaktadır. Aromader Aromaterapi Derneği’nde Başkan yardımcısıdır. Klinik Aromaterapi’nin ("KA") en önemli uluslararası organizasyonu olan Botanica’nın Türkiye elçisi olan Yazıcıoğlu, Türkiye’de aromaterapinin bilinçli ve doğru gelişimine katkı sağlamak için, çeşitli üniversiteler ve akademisyenler ile birlikte sağlık profesyonellerine yönelik 70 saati aşan eğitimler düzenlemektedir. KA Akademi bünyesinde düzenlediği özel eğitimler dışında, aynı zamanda İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Misafir Öğretim Görevlisidir ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde uzman hekimler için düzenlenen Fitoterapi Sertifika Programı’nda ders vermektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Aslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi'nde 2 yıllık International Baccalaureate Programı'nı tamamladı. George Washington Üniversitesi’nden mayıs ayında çift ana dal yaparak Siyaset Bilimi ve Psikoloji bölümlerinden mezun oldu. Şu anda klinik psikoloji stajlarına devam ediyor ve Live To Bloom için içerik üretiyor. Özellikle çocuk ve ergen psikolojisi üzerine uzmanlaşmak istiyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Astrolog Ecem Kızıltoprak

1988 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ecem Kızıltoprak, 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans, 2013 yılında Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden yüksek lisans derecesinde mezun oldu. Kariyer hayatına Fikri Mülkiyet hukuku avukatı ve bu alanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak başladı. Ders verdiği dönemde ilgi duyduğu Astroloji üzerine eğitim almaya başladı ve Gülden Bulut ile Psikolojik Astroloji Temel Seviyeyi tamamladı. Daha sonra Barış İlhan’dan yüzyüze Temel Astroloji dersleri aldı, Dinçer Güner’den online Temel Seviye Astroloji Eğitimini tamamladı. Astroloji yanında her zaman ilgi duyduğu wellness alanında da eğitimler almayı sürdürdü ve San Diego State University’de Sağlık Koçluğu Module-1 dersini aldı aynı anda da Türkiye’de temel ayurveda tekniklerini öğrendi. Bunun akabinde Türkiye’de de ilk defa Sağlıklı Yaşam Koçluğu sertifikasının verildiği Fonksiyonel Tıp Platform’una kaydoldu ve 4 modülden oluşan Sağlıklı Yaşam Koçluğu eğitimini başarıyla tamamladı. Bu sırada da Türkiye’de ve Kepler gibi uluslararası Astroloji okullarında soru astrolojisi, okült astroloji, danışmanlık yöntemleri gibi çeşitli astroloji uzmanlaşma eğitimlerine katıldı ve katılmaya devam ediyor. Son olarak Gülden Bulut’dan Psikolojik Astroloji İleri Seviye eğitimini tamamladı. Hali hazırda Starsandbeyond.co adlı markasının altında aldığı tüm eğitimleri bütünsel yaşam anlamında danışmanlıklarında kullanarak danışanlarının ruh, beden, zihin bütünlüğüne katkı sağlamaya çalışıyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Bu sertifika programı sonucunda hazırladığı proje, Lindsay Rademacher Award ödülünü almaya layık görüldü. 2004 yılından itibaren, FAS'ın Oxford'da düzenlenen eğitimlerine katılarak dünyaca ünlü astrologlardan eğitim alabilme fırsatını yakaladı. 2008 yılında, NLP Master Pratisyenlik Sertifikasını almaya hak kazandı. 2011 yılı itibariyle, FAS'ın diploma seviyesindeki çalışmalarını tamamlayarak diplomasını almış ve FAS'ın tavsiye ettiği danışman astrologlar listesine girmiştir. Aynı zamanda, 2010 yılından beri Zen Meditasyonu hocalığı da yapmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Ayça İşbilir

TED Ankara Koleji sonrasında Gazi Üniversitesi İktisat ve Uluslararası İktisat çift dal lisans bölümlerinden mezun olan Ayça İşbilir, 23 yıldır İnsan Kaynakları profesyoneli olarak kurumsal iş hayatına devam etmektedir. Kendisini “Bilinçli Yaşamın Kolaylaştırıcısı” olarak tanımlamakta. ACTP ICF (Accredited Coach Training Program International Coach Federation) akreditasyonlu Koçluk sertifikasyonu ile Hayatının Lideri olmak isteyenlerin yaşamını kolaylaştırmaya devam etmektedir. Govardhan School of Yoga ve Yoga Vidya Gurukul Yoga Akademisinden mezun Yoga Eğitmeni olarak Yogik ve Ayurvedik yaşam tarzını benimsemiştir. Nefes Koçu olmanın yanısıra, 2016 yılından bu yana Tai Chi, Qi Gong Feng Shui Institute sertifikalı Türkiye’deki dört Tai QiGong Shibashi eğitmeninden biridir. Peter Hess Institute Academy Ses Masajı Uygulayıcısıdır. Romanya Victor Babes University of Medicine and Pharmacy, Timisoara’dan aldığı diploma ile Kuantum Enerjisi alanında çalışmalarına devam etmektedir. Ayurvedik ve Diyetetik Yaşam Uzmanı olarak ileri seviye eğitimlerine ve çalışmalarına Türkiye ve Hindistan’da Tamil Nadu Mangarai Arya Vaidya Pharmacy Ayurveda Hospital & Training Academy - Dr. Somit Kumar ile devam etmektedir. Doğal bitkilerden Ayurvedik yöntemler ile sabunlar, Dosha bazlı beden yağları, doğal kozmetik ürünler üretmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Ayşe Nur Cin

1995 yılında İstanbul’da doğan Ayşe, Ege Üniversitesi, Biyokimya bölümünde lisans eğitimi aldığı sırada metabolizma, kanser, biyokimya, nanopartiküller ve antikanser ilaçları üzerine çeşitli çalışmalarda yer aldı. Aynı bölümden yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Lisansüstü eğitimine Sabancı Üniversitesi, Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyomühendislik bölümünde devam ederek yaşlılık, oksidatif stres ve antioksidan etki üzerine yoğunlaşmak istedi. Alanındaki çalışmaları yakından takip ederken aynı zamanda tiyatro, felsefe, tarih ve doğa sporları ile ilgilenen Ayşe, doktora eğitimine devam ederek daha çok öğrenmeyi ve aklındaki sorulara cevap bulmayı umuyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Ayşegül Miroğlu

1975 yılında İstanbul’da doğan Ayşegül, 1993 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi’nden, 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben IBM Türk Limited Şirketi’nde çalışmaya başladı. IBM’deki çalışma hayatı boyunca yurt içinde ve yurtdışında farklı bölümlerde farklı görevler üstlendi. 2014 yılında hayatında yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi ve kendi isteği ile IBM’den ayrılarak kurumsal çalışma hayatına veda etti. Sporu, bilimi, tıbbı, okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok sevdiği için kendisini spor yaparken ve spor üzerine yazarken buldu. Bir uzaktan eğitim platformu olan "Coursera" eğitim portalı üzerinden Duke, Melbourne, Stanford Üniversitelerinden genel fizyoloji, egzersiz fizyolojisi ve beslenme dersleri aldı. Şimdi amatör bir sporcu olarak biriktirdiği bilgi ve tecrübesini başkalarıyla paylaştığı bir kitap projesi üzerinde çalışmakta.

Yazarın Tüm Yazıları

Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar

Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol, M.sc., RD, McGill Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirdikten sonra Uluslarası Olimpiyat Komitesi'nin sunmuş olduğu Sporcu Beslenmesi Diploma programını ve yüksek lisansını İskoçya Stirling Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2015 yılında Amerika’da 2018’de ise Norveç’te “Mindful Eating" eğitmenlik eğitimi almıştır. İstanbul’a 2016 yılında dönerek Rays’up Nutrition’ı kurmuştur. Kliniğinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak isteyen genç danışanlarının yanı sıra insülin direnci, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan bireylere aynı zamanda aktif olarak İrem Yaman gibi olimpik sporcular dahil olmak üzere Fenerbahçe Yelken Kulübü’nde hizmet vermektedir. ING Bank, Nokia ve Amway gibi şirketlerde de kurumsal beslenme ve “Mindful Eating” seminerleri vermiştir.

Yazarın Tüm Yazıları

Birim Mor

1984 yılında Ankara'da doğan Birim, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans eğitimini 2007 yılında tamamladı. İsveç’te Swedish University of Agricultural Sciences (SLU) Kentsel ve Kırsal Kalkınma Bölümü’nde Çevresel İletişim ve Çevre Yönetimi konusunda ve Jean Monnet Bursiyeri olarak Trinity College Dublin (TCD)’de Çevre Bilimleri dalında yüksek lisans derecelerini aldı. 2018 yılında Berlin’de ‘The Climate Reality Project’ kapsamında Al Gore tarafından verilen The Climate Reality Leadership Corps eğitimine Türkiye'yi temsilen katıldı. Şu anda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlisi olarak, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nde çalışmakta. Katılımcı planlama ve müzakere, kırsal kalkınma, sürdürülebilir arazi yönetimi ve tarım-çevre politikaları konularına ilgi duymakta. Ayrıca, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmaya ve bireysel olarak yapabileceklerimizi her fırsatta anlatmaya gayret ediyor. Binicilik, pilates ve yoga yapmak en sevdiği aktiveler arasında olan Birim, Live To Bloom için doğa ve çevre konularındaki araştırmalarını paylaşacak.

Yazarın Tüm Yazıları

Burcu Babayiğit

1988 yılında doğan Burcu, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bölümün yüksek lisans programından mezun oldu. 2019 yılında doktora sürecindeyken, ODTÜ’deki görevinden istifa ederek Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı ve yoga eğitmenliğine başladı. Bu eğitimin hemen ardından Zeynep Aksoy’un 200 saatlik TT eğitiminde asistanlık yaptı. Bu süreçte Advayta Bomonti Wellbeing ekibinde, Avurvedik danışman Ulli Allmendinger ile çalışma fırsatı buldu. 2020 yılında, ICF onaylı  Nefes Koçluğu sertifikasını aldı. Aynı zamanda “8 Haftalık Stres Azaltma, Yoga ve Meditasyon” programı eğitmenliği yapan Burcu, iyi yaşam, sağlıklı tarifler ve Ayurveda ile ilgili bilgilerini “Burcu Babayiğit” Instagram hesabından paylaşmaktadır. Ayrıca, nefes ve meditasyon ağırlıklı paylaşımlarını “Zazen” adlı Podcast kanalından yayınlamaktadır. “Studio Canlı” uygulamasında düzenli olarak online yoga, nefes ve meditasyon dersleri vermektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde değiştirdi. Live to Bloom'da editör olarak çalışmaya başlayan Burcu ulaşabildiği herkese ekolojik yaşamı tüm yönleri ile tanıtmak istiyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal medya alanında kendini geliştirmek için dijital pazarlama ajansı Cloud Creative Network’de çalışmaya başladı. Dijital İçerik Editörülüğü yaptığı ajansta, çeşitli markaların sosyal medya hesaplarını ve internet sitelerini yönetti. Şu anda OGGUSTO’da editör olarak çalışıyor. Aynı zamanda Live To Bloom için yazı yazıyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Ceren Ceylan Ertaç

1988 yılında, Ankara’da doğdu. 2010 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü ve Inholland University International Communication Management Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, uluslararası bir denetim firmasında çalışmaya başladı. Kurumsal firmada çalıştığı yıllarda, daha iyi ve dengeli yaşamanın yöntemlerini ararken birtakım teknikler ile tanıştı. Bu tekniklerin, olumlu etkilerini fark etmesinin ardından hayatını "İyi yaşam" prensiplerine göre yönlendirmeye karar verdi. Bilinçli bir sağlıklı yaşam farkındalığını, daha büyük kitlelere yayma isteği sonucunda Live To Bloom’u kurmaya karar verdi.

Yazarın Tüm Yazıları

Ceren Köşker Çizmecioğlu

1985 yılında Kırşehir'de doğan Ceren, ODTÜ ve SUNY Binghamton Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler çift diploma programından 2008 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra, uzun yıllar Türk Hava Yollarında Pazarlama Uzmanı olarak, yurtiçinde ve yurtdışında çalıştı. 2015 yılında işine ara vererek radikal bir karar ile Arjantin'e taşındı ve Buenos Aires Palermo Üniversitesi’nde Moda Tasarımı eğitimi aldı. 2017 yılı sonunda Istituto Europeo di Design-Madrid’de Moda Tasarımı Master’ını tamamladı. Şuan Madrid’de yaşamakta ve İspanyol bir tekstil şirketinde İletişim ve Pazarlama uzmanlığı yapmakta. Seyahat etmek, farklı kültürler ve mutfaklar tanımak, ayrıca vakit buldukça pilates yapmak en sevdiği aktiviteler arasında. Ceren, Live to Bloom için seyahat ve moda alanındaki deneyim ve tavsiyelerini paylaşıyor olacak.

Yazarın Tüm Yazıları

Deniz Hazar

1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İşletme-İktisat alanında İstanbul Bilgi Üniversitesinde tamamladı. Pazarlama ve iletişim alanında 10 yılı aşkın süre Türkiye ve yurtdışındaki kurumsal firmalarda çalıştı. 2017’de yurtdışında çalışırken ilgi alanı olan mesleği yapmak için yeniden üniversite sınavına hazırlandı ve Haliç Üniversite’sinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kazandı. Beslenme ve Diyetetik eğitimine halen devam etmekte olup, aynı zamanda kendi sağlıklı atıştırmalık markası Healthy Bites’ı büyütmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Deniz Orbay

Yoga eğitmeni ve Urban Yoga’nın kurucusu olan Deniz'in pazarlama, marka stratejileri ve yönetimi üzerine 10 senelik profesyonel bir çalışma hayatı oldu. 2016’da başladığı yoga eğitmenliği mesleğine 2018 itibariyle tam zamanlı olarak devam etmeye karar verdi. Düzenli yoga pratiğine 2013’te başladı, 2015’te Chris Chavez’den Yoga Eğitmenlik Eğitimi aldı. İleri seviye eğitim, atölye ve inziva kamplarına katılmaya devam ediyor. Hillside City Club'da ve Cihangir Yoga'da eğitmenlik yapıyor. Stüdyo ve özel derslerinin yanında kurumsal şirketlere ve bireysel katılımcılara yönelik atölye ve kamplar düzenliyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Diyetisyen Derin Su Sevilgen

1996 yılında doğan Su, 2018’te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında yemek yapmaya ve sağlıklı tarifler geliştirmeye ilgisi arttı. Bu sayede tariflerini, Instagram’da @foodvibees adlı hesabından paylaşmaya başladı. Şu anda İstanbul’da özel bir klinikte beslenme ve diyet danışmanlığı veriyor. Buna ek olarak, BES-İN dergisine yazı yazıyor ve spor yapmaktan, yeni lezzetler denemekten, fotoğraf çekmekten keyif alıyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Doğa Budakçı

Bilfen Koleji'nden mezun olan Doğa, İELEV Özel Lisesinde okumaktadır. 2017 yılından itibaren "sağlıklı yaşam ve beslenme" konularına ilgi duyup kendi sağlıklı tariflerini yazmaya başlamıştır. Genç yaşına rağmen La Cucina Italiana dergisinde de tarifi yayımlanmıştır. Tariflerini @happytravelergirl sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor tariflerin videolarını da aynı adlı YouTube kanalında yayınlamaktadır. Doğa spor yapmaktan, seyahat etmekten, fotoğraf çekmekten ve yeni tatlar denemekten keyif alıyor. Live To Bloom için de sağlıklı tarifler geliştirecek. 

Yazarın Tüm Yazıları

Doğa Tuna

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik son sınıf öğrencisi olan Doğa, yediklerimizin ve yaşam tarzımızın tüm sağlığımızı etkilediğini düşünüyor. Ayurvedik uygulamalara ilgi duymakla birlikte temiz ve sürdürülebilir yaşamaya özen gösteriyor. Bunun için 2018 yılında okulunda düzenlediği vegan etkinliği ile insanların gözündeki önyargıyı kırmayı amaçlayan Doğa, uzun yıllar cildiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle kozmetik ve cilt bakımıyla da oldukça ilgili. Ayrıca yeni yerler görmek, yeni tatlar denemek ve dans etmek Doğa'nın en sevdiği aktiviteler arasında.

Yazarın Tüm Yazıları

Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak

2007 yılında Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldu. 2012 yılında Haliç Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak "Uzman Diyetisyen" ünvanını aldı. 2016 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde doktora programını tamamlayarak "Doktor Diyetisyen (PhD)" unvanını aldı. 2017 yılında Yrd. Doç. Dr. olarak Nişantaşı Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği görevine başladı. 2018 Mayıs ayında, diyetisyen tarafından yazılmış Türkiye’nin ilk smoothie kitabı olan "Fit Smoothie" kitabı raflarda yerini aldı. 2013 yılından bu yana, kurucusu olduğu Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığında danışanlarına aktif olarak bireysel ve kurumsal beslenme hizmeti vermeye devam etmektedir. Kliniğinde; kilo alma, kilo verme, kilo koruma, sağlıklı beslenmeyi öğrenme, sporcu beslenmesi, hastalıklarda beslenme, çocuk beslenmesi, ergenlik döneminde beslenme, gebelikte- emziklilikte beslenme, menopozda beslenme, anti-aging beslenme, yeme davranış bozukluğunda beslenmenin yanı sıra kurumlara ve gruplara özel eğitim ve seminerler, medya, ürün ve menü danışmanlığı vb. hizmetler vermektedir. Wellness, beslenme, sağlık, güzellik ve sağlıklı yaşama yönelik toplantı ve etkinliklerde beslenme üzerine konuşmacı olarak yer almaktadır. Gamze aynı zamanda, Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Üyesidir.

Yazarın Tüm Yazıları

Dr. Ebru Sağlık

Dr. Ebru Sağlık, bütünsel yaklaşımla estetik uygulamaları yapan bir Dermatoloji uzmanıdır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1998 yılında bitirmiş, dermokozmetik uygulamalar ilgilenmeye başlamıştır. Kimyasal peeling uygulamaları, cilt bakımı ve estetisyenlik, ardından 1999’da Paris’te mezoterapi eğitimlerini tamamlamış, 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dermatoloji Uzmanı unvanını aldıktan sonra özel sektörde çalışmaya başlamıştır. Botulinum toksin ve dolgu enjeksiyonları konusunda 16 yıldır uygulama yapmaktadır. Güncel gelişmeleri ve yenilikleri yurtiçi ve yurtdışı kongrelerde takip eden, yurtdışı kliniklerde eğitimlere katılan Dr. Ebru Sağlık, Allergan Medikal Enstitüsü’nün 2013 yılından beri danışman ve eğitmen hekimidir. Ameliyatsız yüz gençleştirme konusunda kombine uygulamalarla bütünsel yaklaşıma ve kişiye özel planlamalara önem veren Dr. Ebru Sağlık bu konuda birçok eğitim semineri ve kongrede konuşmacı ve eğitmen olarak görev yapmıştır.

Yazarın Tüm Yazıları

Dyt. Beyza Kuşcu

1993 yılında İstanbul’da doğan Beyza, 2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yarı burslu olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben, halen çalışmakta olduğu Formeo Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezinde iki sene boyunca staj yaptı, ardından çalışmaya başladı. Üç senedir hizmet verdiği Formeo’da, Kilo Yönetim Diyetisyeni olarak görev yapmaktadır. Çocuklara sağlıklı ve eğlenceli yemek tabakları hazırlayarak, bu tabak projesinde daha çok sevilen çizgi film, animasyon karakterlerini sağlıklı besinler ile yemek öğünlerinde resmederek annelere alternatifler oluşturmayı amaçlıyor. Bahçeşehir Üniversitesi YASATASU- Çocuk tabakları yarışması 2. Ödülü ve İzmir Organik Yaşam Festivali- Çocuk tabakları yarışması 1. Ödülü kazandı. Beyza, beslenme ve diyet ile ilgili birçok sayıda eğitim ve kongrelerde yer aldı.

Yazarın Tüm Yazıları

Dyt. Sena Tuvanç

1989 yılında Erzurum’da doğan Sena, 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından farklı sağlık kuruluşlarında obezite, diyabet ve yeni doğan beslenmesi üzerine çalıştı. 2014 yılında Amerika’da “American Diabetes Association” tarafından düzenlenen kongrelere katıldı. Burada kendini diyabet ve obezite alanında geliştirdi. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre özel sektörde çalışmalarını sürdürdü. 2017 yılından itibaren kendi girişimleri ile yoluna devam eden Sena, 2018 yılında aldığı eğitimlerle farkındalıklı beslenme ve ayurvedik beslenmeyi beslenme programlarında uygulamaya başladı. Tasarladığı kişiye özel programlarla, bedenle bağ kurmayı esas alan hayat boyu uygulanabilir alışkanlıklara dikkat çekmeyi hedefliyor. 2019 yılının son çeyreğinde üç kadının girişimi ile açtığı ayurvedik mekanıyla misafirlerini ağırlamaktan keyif duyuyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Ebru Şinik

Amerika'da bulunan “Chopra Center” eğitmenlerinden, Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik, Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi’nin kurucusu, lider danışman ve eğitmenlerindendir. Şinik, Yükselen Çağ’ın kuruluş amacını, "Hayatlarımızı daha huzurlu, daha sağlıklı, daha mutlu ve tatminkar bir şekilde yaşamamıza destek veren, modern tıp ile sentezlenmiş kadim teknikleri günlük rutinimize kolaylıkla ekleyerek, yaşam kalitemizin yükselmesini sağlamaktır" diye özetlemektedir. “Mind-Body Medicine” (Beden-Zihin Tıbbı) çerçevesinde Türkiye’deki ilk "Bünye Dengeleyici Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerini" üreten Şinik, kurumsal şirketlere ve üst düzey yöneticilere meditasyon eğitimi veren yegane kişilerdendir. Şinik, “İyi Ol, Mutlu Ol” ve “Daha İyi Yaşamak İçin” sloganları çerçevesinde “Kişisel ve Kurumsal Wellbeing Programları” yürütmekte ve yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin pratik yollarını paylaşmaktadır. “Nefeste Saklı Hayat” ile “Ebru Şinik’den Bütünsel Detoks Önerileri” isimli iki kitabı ve “Gündelik Yaşam için Kadim Nefes Teknikleri” isimli eğitim DVD’si olup, aynı zamanda “Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanlığı” hizmetleri vermektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Edith Heidelberger

Akupunktur, Refleksoloji ve Tui Na masajı uzmanı olan Edith Heidelberger; akupunktur eğitimini College of Integrated Chinese Medicine’dan (Reading, İngiltere) almıştır. Burada akupunkturun hem Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) hem de Beş Element Yasası olarak bilinen yaklaşımları üzerinde eğitim görmüştür. Lisansüstü eğitimini ise International Institute of Acupuncture Colombo/Sri Lanka’da tamamlamıştır. Refleksoloji eğitimini International Institute of Reflexology’dan (Ingiltere) ve Tui Na masajı uzmanlık diplomasını da International Body Harmonics Centre’dan (İngiltere) almıştır. Özel ilgi alanları arasında kadın sağlığı, bebek refleks masajı ve çocuklar için Japon akupunkturu, menopoz, yüz gençleştirme, kısırlık, hamilelik bakımı ve doğuma hazırlık çalışmaları vardır. Uzmanı olduğu çeşitli konularda İstanbul, Dubai ve Londra’da seminerler vermektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Gözde Aral Ocak

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olup, 2005 yılından beri Drama öğretmenliği yapmış, kitap çevirmiş, kurumsal eğitimler vermiş, çiğ beslenme eğitimi almış ve 2019 yılında basılacak olan bir resimli çocuk kitabı yazmıştır. Ömrü boyunca “sevdiğim işi yapıyorum, bir de üstüne para veriyorlar” hissini kaybetmeyecek şekilde çalışmayı amaç edinmiştir. Temmuz 2016’da beslenme düzenini değiştirerek, Instagram’da @alkalioldumbenanne hesabını açmıştır.

Yazarın Tüm Yazıları

Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor ve de Reiki eğitimleri düzenliyorlar. Seyahat ederek, farklı kültürler tanıyarak, insan biriktirerek ve en çok da okuyarak hem öğretiyor hem de öğreniyorlar.

Yazarın Tüm Yazıları

Hande Urgancıoğlu Kardaş

1983 yılında İstanbul'da doğan Hande, lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. Çalışma hayatı boyunca teknoloji, medya ve dijital alanlarda hizmet veren şirketlerde farklı bölümlerde farklı görevler üstlendi. Şu anda, dijital içerik yönetim ve üretimi yapan bir şirkette operasyon direktörü olarak çalışmakta. Aynı zamanda 2012 yılından itibaren, kendi blogu olan handeledim.com'da seyahatlerini ve keşiflerini yazmakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve seyahat etmek en keyif aldığı aktiviteler arasında olup Live To Bloom için seyahat önerilerini paylaşacak.

Yazarın Tüm Yazıları

Işıl Kızılağaçlı @Sagliklisecimler

Işıl, Saint Georg Avusturya Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversite Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Aromaterapi üzerine eğitimler almakta olup aynı zamanda sosyal medya, sağlıklı yaşam, sağlıklı tarifler ve seyahat gibi ilgi alanlarına da sahiptir. Işıl, Instagram'da @sagliklisecimler hesabı üzerinden sağlıklı tarifler paylaşmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Live To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!

Yazarın Tüm Yazıları

Melda Yasemin Bolayır

1990 yılında doğan Melda, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Londra ve Shanghai’da Uluslararası İşletme yüksek lisansını tamamladı ve İstanbul’da kurumsal bir firmada Risk Danışmanı, Ankara’da da Finans Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2018 yılında nefes ile tanıştı, Nefes ve Yaşam Koçluğu ve Nefes Eğitmenliği eğitimlerini aldı. Sürecine Theta Healing Uygulayıcısı eğitimini alarak devam etti. Yolculuğun büyük bir kısmının deneyim olduğunun bilinci ile günlük pratiğinde meditasyon, nefes ve yogaya geniş bir yer vermektedir. Bütüncül şifayı kapsayan, içinde bir çok nefes, meditasyon ve theta healing tekniklerini de barındıran koçluk seansları yapmaktadır. Birçok atölye ve inziva çalışmasına katılıp öğrendiklerini insanlarla paylaşmayı sürdürürken, Kadim Öğretiler, Tasavvuf ve Ayurveda alanlarında aldığı eğitimleri devam etmektedir. Daha büyük kitlelere ulaşıp destek olabilmek ve fayda sağlamak için yeni açmış olduğu @this.is.melda Instagram hesabı üzerinden paylaşım yapmaya başlamıştır.

Yazarın Tüm Yazıları

Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri Mühendisliği okumak için rotasını Kıbrıs’a çevirdi. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak tamamladığı mühendislik eğitiminin ardından dergilerle başlayan medya ilişkisi Sinema-TV master ile sinema sektörüne doğru kaydı. 5 yıla yakın filmlerle yaşadığı yakın ilişki zamanla onu televizyon reklam prodüktörlüğüne doğru yöneltti. 2015 yılından bugüne kadar ise toplam 1000 saati aşkın yoga eğitimi dersi aldı. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini çıkarmayı seviyor. NLP ileri düzey uzman uygulayıcı, E-RYT® 200, RYT® 500, YACEP® Yoga Alliance sertifikalarıyla beraber Ayurveda, Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon ile ilgili uzmanlık belgeleri bulunuyor. İstanbul’da çeşitli stüdyolarda grup dersleriyle beraber Youtube ve Yogauni sitesinden ev yogası yapanlarla buluşmaya devam ediyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Merve Karakuş

Mindfulness ve MBSR Eğitmeni Merve, Marmara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Koçbank’ta iş hayatına başladı. 2011-2014 yılları arasında Unicredit Bank’ın Avusturya’da bulunan bölgesel ofisinde Orta ve Doğu Avrupa bölgesi Çağrı Merkezlerinden sorumlu yönetici olarak görev aldı. 2014’de Türkiye’ye dönerek iş hayatına Yapı Kredi Bankası’nda bölüm müdürü olarak devam etti. Aynı dönemde, Unicredit Yönetici Yetiştirme Programı’na seçildi. Koç Üniversitesi’nde Executive Mini MBA tamamladı. 12 yıllık bankacılık kariyeri boyunca birçok projede görev aldı. Mutluluk ve zihin üzerine ilgisinin artması ile eğitim ve inzivalara yoğunlaştı. 2016 yılında, Tayland’ın kuzeyinde bulunan Northern Insight Meditation Center’da “Insight Meditation” tekniğini öğrendi ve katı meditasyon inzivasına katıldı. Meditasyon bilgisi ve deneyimini derinleştirmek için bu kez 2017’de Hindistan’da bulunan McLeod Ganj’da, Tibet’in Ruhani Lideri Dalai Lama’nın onayı ile kurulmuş FPMT organizasyonuna bağlı Tushita Meditation Center’da eğitimler aldı. Zamanla araştırmaları Tibet Budizmi Felsefesi’nde mutluluk, zihin, meditasyon ve pozitif psikoloji alanlarında yoğunlaştı. 2017’den bu yana, yine FPMT üyesi olan Hindistan’da Root Institute ve Nepal’de Kopan Monastery’de toplamda 7 ay kalarak, çoğu 25-40 yıl arası değişen deneyime sahip Tibetli hocalar ve Robina Courtin, Glen Svensson gibi batılı isimlerden eğitimler aldı, 10-40 gün arasında değişen çeşitli inzivalara katıldı. Budist Psikoloji ve Meditasyon üzerine yapılan bilimsel araştırmaları inceledi. Nepal’e düzenli seyahatlerine devam etmektedir. Türkiye’deki çalışmalarında ise Seküler (dini ögeler barındırmayan) uygulamalar üzerine yoğunlaştı. Udemy‘deki ilk Türkçe Meditasyon Video Eğitimi olan “Meditasyon Yapmayı Öğrenin” kursunu yayınladı. İspanya’da bulunan, İngiltere Onaylı, Mindful Academy’de Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) Eğitici Eğitimlerini tamamlayarak Mindfulness ve MBSR Eğitmeni ünvanı aldı. İsmi, Uluslararası Onaylı Mindfulness Eğitmenleri Kataloğu’na kaydedildi. Kendisi, İngiltere’de Mindfulness ve MBSR eğitmenleri tarafından uygulanan Doğru Uygulama Prensipleri'ni (Good Practice Guideline) takip etmektedir. Bugüne kadar yüz yüze ve dijital platformlarda 950’den fazla kişiye 1600 saat eğitim verdi, Mindfulness/Meditasyon seansı yönlendirdi. Mindfulness’ı herkes için ulaşılabilir ve uygulanabilir kılmak hedefiyle, MBSR programları açmakta, bireysel ve kurumsal eğitimler vermekte, eşzamanlı olarak yine Mindfulness, meditasyon, zihin eğitimi ve farkındalık odaklı, dijital ve yüz yüze eğitim projeleri üzerinde çalışmaktadır. Yine Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital Wellness platformu Live to Bloom‘da Mindfulness, meditasyon, farkındalık, Budist Felsefe ve Budist Psikoloji hakkında yazılar yazmaktadır. Daha fazla bilgi için www.mervekarakus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Tüm Yazıları

Mina Türker

1995 yılında Istanbul’da doğan Mina, Koç Özel Lisesi’nin ardından, Boston’da Babson College’da Finans ve Girişimcilik okudu. Mezun olduktan sonra, New York’ta restorancılık ve organizasyon üstüne kariyerine başladı ve aynı zamanda Project Management üzerine yaptığı yüksek lisansını tamamladı. Bugünlerde, çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı beslenme, holistik eğitim ve farkındalık üzerine projelerde çalışan Mina, Live To Bloom’da yakından takip ettiği konularda – kişisel gelişim, beslenme, seyahat, ilişkiler ve spiritüellik – yazılar paylaşıyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Nesrin Kısacık

Nesrin, İşletme lisans ve Pazarlama Yüksek Lisans mezunu, doktora yolcusu, seyahat etmeyi ve araştırmayı seven, yemek yapmak kadar yemek kültürüne de meraklı, toprağa saygı duyan, yaşadığı toprakların değerleriyle gururlanan, kendini pek çok alanda çalışarak besleyebilen, ödüllü üretici (Minerracure), girişimci, araştırmacı, yemek alanında içerik üreticisi.

Yazarın Tüm Yazıları

Nihan Bora Sapmaz

Nihan, lisans ve yüksek lisansını Gazetecilik alanında tamamladı. Gazetecilik macerası 2002 yılında Milliyet gazetesinde yaptığı stajla başladı. Hürriyet Kampüs, Newsweek Türkiye, Aktüel, Radikal, Milliyet Sanat, SabitFikir, Istanbul Art News, Diken gibi mecralarda muhabirlik, editörlük, haber müdürlüğü yaptı. 2010 yılında NTV Yeni Medya’daki editörlük deneyimiyle odağını dijital medyaya kaydırdı. Şu an Live To Bloom'un yanı sıra; ListeList, Journo, NewsLab Turkey, Unlimited, Vogue, TimeOut İstanbul, Hillsider Magazine gibi yayınlar için haber ve röportajlar yapıyor; çeşitli kurum ve üniversitelerde haber ve içerik yazımı üzerine eğitimler veriyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Nilüfer Eyiişleyen

Nilüfer, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Yüksek Lisans bölümlerinden mezun oldu. Şu anda İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimi almakta. Reklam metin yazarı, seyahat, sinema, ekonomi temalı dergilerde editör; uluslararası markalara kurumsal iletişim hizmeti veren bir ajansta yayın koordinatörü olarak çalıştı. Hariom Yoga Merkezi ve Om Yoga Merkezi’nde Hatha Yoga, Yoga ve Nefes, Meditasyon, Yogaya Başlangıç Programı, Meditasyona Başlangıç Programı ve Yoga Uzmanlık Programı çalışmalarına uzman ve yönlendirici olarak devam ediyor. Çağla Güngör ile kurduğu YogaBizz oluşumu altında ise kurum çalışanlarına “Zihin, nefes, beden farkındalığı ve konsantrasyon çalışmalarıyla, meditatif çalışmalarla, sistemli yoga dersleriyle” profesyonel destek sağlıyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler arasında olup Live To Bloom için ilişki konuları üzerindeki araştırmalarını paylaşacak.

Yazarın Tüm Yazıları

Prof. Dr. Metin Özata

1982 yılında GATA Askeri Tıp Fakültesi’den birincilikle mezun olduktan sonra 1990 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1992 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, 1994 yılında doçent, 2003 yılında Prof. Özata; 2003-2008 yılları arasında GATA Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Klinikleri Direktörlüğü yaptı. 2008 Ağustos ayında kendi isteğiyle emekli oldu. Halen İstanbul'da serbest hekimlik yapmaktadır. 1986 yılında Federal Almanya’nın Wiesbaden Şehrinde USAF Regional Medical Center’de; 1992-1993 yıllarında Chicago Üniversitesi Endokrinoloji-Tiroid Kliniğinde çalıştı. GATA Araştırma Merkezi Tıbbi Araştırma Bölüm Başkanlığı ve Gülhane Tıp Dergisi Yardımcı Editörlük görevlerini yapan Prof. Özata’nın yaptığı bilimsel araştırmalar nedeniyle ‘’TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü’’, TÜBİTAK ‘’Türkiye Tıp Araştırma Ödülü’’,  İstanbul Üniversitesi Bilim Ödülü gibi 20 adet ödülü bulunmaktadır. 2018 yılında yapılan değerlendirmede Türkiye'de tıp bilimine yön veren 100 bilim insanı arasında 52. sırada yer almıştır. Yurt dışında tıp dergilerinde yayınlanmış makaleleri, tebliğleri ve Türkçe yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Prof. Dr. Zeynep Tartan

Prof. Dr. Zeynep Tartan, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1995 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahi Merkezi'nde yapmış ve 2002 yılında Kardiyoloji Uzmanı olmuştur. Aynı anabilim dalında 2007 yılında Doçentliğe yükselmiştir. Uzmanlık eğitimi sonrasında, 1998-2010 yılları arası Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahi Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2010-2013 yılları arası Ataşehir Memorial Hastanesi'nde görev yapmış olan Prof. Dr. Zeynep Tartan, mesleki çalışmalarına 2013-2017 yılları arasında Ataşehir Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi'nde devam etmiştir. Okan Üniversitesi Acıbadem Polikliniği'nin ardından şu an QbMed'de hastalarını kabul etmektedir. Aynı zamanda Türk Kardiyoloji Derneği, Avrupa Kardiyoloji Derneği üyesidir.

Yazarın Tüm Yazıları

Psk. Ayşe Nur Çelik

1990 yılında İstanbul’da doğan Ayşe Nur Çelik, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmasının ardından, Bahçeşehir Üniversitesi’de Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak klinik psikolog ünvanı aldı. Çeşitli staj, gönüllü çalışma ve eğitimlerin ardından şu anda Pür Psikoloji’de yetişkinlerle psikoterapi seansları yürütmekte; aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi’de klinik psikolog olarak görev almaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Psk. Gözde Özdikmenli

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Gözde, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitenin Gelişim Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Uzun yıllar akademik alanda görevler almasının ardından, son bir yıldır Muğla’daki bir özel merkezde çalışmakta, çocuk, ergen, yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışma hizmeti sunmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Psk. Miray Polat

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden yarı burslu olarak mezun olmasını takiben Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına başladı. Üniversite mezuniyetinin ardından çeşitli anaokullarında çocuklarla birlikte Mindfulness çalışmaları temelli kurum psikologluğu yaptı. Aktif olarak eğitimlerine devam etmekte olan Miray, psikoterapi ekolü olarak Bilişsel Davranışçı Terapiyi takip etmektedir. Farkındalık ve meditasyon üzerine araştırmalar yapmakta olup akademik anlamda çalışmak istediği alan ise yeme bozuklarıdır. Tez çalışmasını da yeme bozulukları üzerine yapmaktadır. Şu an NP Nöropsikiyatri Hastanesi'nde stajına devam ederken Empati İstanbul Danışmanlık Merkezi'nde çalışmaya devam etmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Psk. Nazlı Kocabaşa

1986 yılında İstanbul'da doğan Nazlı, Notre Dame de Sion Fransız Lisesini bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uzmanlığına klinik psikoloji üzerinde devam eden Nazlı aynı zamanda psikodrama, aile danışmanlığı ve emdr terapistliği eğitimleri aldı. Şuanda "Tempora Aile Danışmanlık Merkezi"nde yetişkin ve çift-aile terapisti olarak hizmet vermektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Seçil Topçu

Seçil Topçu, 1996 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okuduğu yıllarda toplumsal olaylara, psikolojiye ve edebiyata ilgisi arttı, araştırmalarını çeşitli dijital ve basılı mecralarda kaleme almaya başladı. Mezun olmasıyla beraber sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak görev alan Seçil, dezavantajlı bireylerle çalışırken kişisel gelişim konusunda okumaya ve araştırmaya devam etti. Şu anda, bir sivil toplum kuruluşunda Sosyolog olarak görev almakta aynı zamanda kişisel gelişim ve sosyoloji konularında görüşlerini Live To Bloom’da okuyucularla paylaşmakta.

Yazarın Tüm Yazıları

Selen Kelecek

1988 yılında doğan Selen, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümünde okudu. 2013 yılında, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Egzersiz ve Sportif Performans Lisans'ı üzerine yüksek lisansını tamamladı. Yarışmacı olarak yer aldığı aktif spor hayatının ardından, farklı spor kulüplerinde yardımcı antrenör, baş antrenör, kondisyoner ve istatistik sorumlusu gibi farklı pozisyonlarda görev aldı. Bunların yanında fitness, spinning ve stretching dersleri eğitmeni olarak da deneyimi bulunmakta. Şu anda Hacettepe Üniversitesi’nde, Sporda Psiko-Sosyal Alanlar üzerine doktorasını yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta. Spor yapmak, müzik dinlemek, seyahat etmek, kitap okumak ve yazmak en keyif aldığı aktiviteler arasında olup, Live To Bloom için fitness tavsiyeleri ve psikoloji konularındaki araştırmalarını paylaşacak.

Yazarın Tüm Yazıları

Selin Ilgaz

Mindful Istanbul’un kurucusu Selin Ilgaz Psikoloji ve Nörobilim dallarında uzmanlaştıktan sonra kollarını sıvadı ve hep merak ettiği Mindfulness pratiğini deneyimlemek için yola koyuldu. Meditasyon ile macerası Nepal’de 10 günlük sessiz Vipassana inzivası ile başladı (2014). Bu deneyimle beraber meditasyon ve Mindfulness hızlıca günlük hayatının bir parçası haline geldi ve bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. 2016'da İspanya’da bulunan, UK Network onaylı Mindful Academy ile Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programının akreditasyonlu eğitmen sertifikasını aldı ve şu an aktif olarak Mindfulness programları sunuyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Selin Persentili

1978 yılında İstanbul'da doğan Selin, University of Virginia'da lisans eğitimini tamamladı. New York, Londra ve Abu Dhabi’de 14 yıl boyunca kurumsal firmalarda global marka danışmanı olarak çalıştı. Kurumsal hayatta çalıştığı dönemlerde “wellness” dünyasına adım attı. Ardından, dünyaca ünlü eğitmen Katy Appleton’dan İngiltere merkezli 200+ saatlik yoga alliance sertifikası edinerek yoga eğitmeni oldu ve uluslararası Vinyasa Flow öncüsü Shiva Rea ile eğitimine devam etti. Aynı zamanda Chris Tompkins’den aldığı eğitim ile meditasyon ve mindfulness eğitmeni oldu. Psikoloji alanındaki dünya çapındaki birçok yoga ustası, ruhani lider ve akademisyenlerle birlikte yoga, pilates, anatomi, beslenme ve wellness konularında birçok atölye ve inziva çalışmalarına katılıp, deneyim ve bilgilerini derinleştirmeye; Institute of Integrative Nutrition’da sağlık ve wellness koçu olarak da eğitimine devam ediyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapan, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alan Sıla, Live to Bloom’da editör olarak çalışmaktadır. 

Yazarın Tüm Yazıları

Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi ile birleştirerek kendini doğal güzellik ve bakım konularında geliştirdi. 2019 yılında bütünsel iyilik ve güzelliği destekleyen markası The Sim Co.’yu kurdu. Simge, Live To Bloom'da güzellik dünyasına ait bilgi ve birikimlerini paylaşmakta.

Yazarın Tüm Yazıları

Sinem Gündem

Sinem Gündem İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde okurken Sabah Dergi Grubu’nda İstanbul’un semtlerini anlatan röportajlar yaptı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Kanal D, Show TV gibi televizyon kanallarında haber programlarında çalıştı. 2018 yılının sonlarına doğru Buket Aydın’ın Milliyet Pazar’daki röportajlarının editörlüğünü yapmaya başladı. Bir dönem yayınlanan ve çok ses getiren 40 programının sorularını yazdı. 3 kedi ve 1 köpek annesidir. Soru sormayı çok sever.

Yazarın Tüm Yazıları

Ulli Allmendinger

Ayurvedik beslenme danışmanı Ulli Allmendinger, aynı zamanda detoks uzmanı, fitoterapist ve Ayurveda eğitmenidir. Yemek pişirmeye olan tutkusuyla beraber Uzak Doğu Şifa Sanatları ve enerji çalışmaları ile de ilgilenmektedir. Ayurveda öğrenimini 2003 yılından beri Amerika ve Hindistan’da, Dr. Robert Svoboda ve Dr. Vasant Lad gibi dünyaca ünlü öğretmenler ile sürdürmüştür. Ulli, New Mexico’daki Ayurveda Enstitüsünde Dr. Lad’ın iki senelik tam zamanlı programını bitirmesinin yanında, Ayurvedik Bilimler üzerine yüksek lisans öğretimini de Florida’da, Uluslarasın Vedik Hindu Üniversitesi(IVHU)'nde tamamlamıştır. Ulli, New York’ta başarılı bir gazetecilik hayatını geride bırakmış olmasına rağmen, düzenli olarak çeşitli uluslararası dergilerde Ayurveda ilgili makaleler yazmaktadır. İlk Türkçe kitabı olan Ayurveda, 2017’de Doğan Yayıncılıktan tarafından basılmıştır. Halen Türkiye’de yaşamakta olan Ulli, kişisel danışmanlık, Ayurveda workshopları ve eğitimlerinin yanı sıra Türkiye ve Avrupa’da kendi alanında çeşitli inzivalar düzenlemektir. Oasis Yoga merkezinde yer alan Wellness Center’in direktörü ve yine aynı merkezde yer alan Türkiye’nin ilk Ayurvedik restoranı NoBO’nun kurucu ortağıdır.

Yazarın Tüm Yazıları

Uzman Dyt. Ayça Alara Aycan

1995 yılında Bursa’da doğan Ayça, 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle, 2018 yılında da Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde yan dal programından ve Fitoterapi yüksek lisansından mezun oldu. Müzik en sevdiği aktiviteler arasında olup, Yeditepe Üniversitesi Çok Sesli Korosu’nda Alto olarak yer almakta ve ş̧an, yan flüt eğitimi de bulunmakta.

Yazarın Tüm Yazıları

Uzman Dyt. Yeşim Temel Özcan

1994 yılında, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirdikten sonra, Antalya Nutraslim Zayıflama Merkezi ardından Isparta Medisparta Diyaliz Merkezi'nde diyet danışmanlığı yaptı. 1997-2011 yılları arasında, Antalya'da Kalori Diyet adı altında sağlıklı beslenme ve yaşam kliniğini kurdu. 2011-2013 yılları arasında, psikonöroimmünoloji eğitimi alarak pni terapisti ünvanı aldı. 1,5 yıl gönüllü olarak otizmli çocuklarla Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Gedik Üniversitesinin "Aktifim Toplumun İçindeyim" projesinin diyetisyenliğini yürüttü. Bu sırada GAPS praktisyeni sertifika programına katılarak GAPS Practitioner oldu. Halen, Özel Estanbul Güzellik Merkezi'nin beslenme ve diyet bölümünü yönetmekte, aynı zamanda Memorial Wellness Kliniği'nde uzman diyetisyen olarak çalışmaktadır. Yeşim Temel Özcan, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği ve Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği üyesidir.

Yazarın Tüm Yazıları

Uzman Psk. Elif Peksevim

1993 yılında İstanbul’da doğan Elif, lisans eğitimini Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde onur derecesi ile tamamladı. Lisans eğitimi süresince Humanite Psikiyatri, Fransız Lape Hastanesi ve Davranış Bilimleri Enstitüsü gibi kurumlarda Asistan Psikolog olarak görev aldı. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi İlişki Araştırmaları Laboratuvarı’nda kadın-erkek ilişki dinamikleri üzerine bir TÜBİTAK projesinde yer aldı. Yüksek lisansını King’s College London da tamamlayan Elif, eğitimi sırasında Bethlem Royal Hastanesi ve Maudsley de psikolog olarak görev aldı ve yetişkinlerle çalıştı. Tezinde, Response Inhibition Training’in dürtü kontrol bozuklukları üzerine olan etkisini inceleyen Elif, bu çalışmasını Madrid’de ikincisi düzenlenecek olan Psikiyatri ve Psikoloji Sendromları Konferansı’nda sundu. Şu anda özel bir kurumda yetişkin terapisti olarak hizmet vermekte olup bir yandan da Bilişsel Davranışcı Terapi ve Cinsel İşlev Bozuklukları eğitimlerine devam etmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Yağmur Baki

1994 yılında doğan Yağmur, Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Erasmus kapsamında Barselona Üniversitesi’nde Filoloji dersleri aldı. Mezuniyetinin ardından basılı yayınlarda editör ve içerik yazarı olarak çalıştı. Aynı zamanda yayınevi bünyesinde dünya edebiyatı kapsamındaki edebiyat, felsefe ve tarih kitaplarını yayına hazırladı. Şu anda Live To Bloom’da editör olarak görev almakta, ayrıca kültür-sanat, doğa ve kişisel gelişim alanlarında araştırmalarını okuyucularla paylaşarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları

Yasemin Uluşahin

2016 yılında Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Eğitimine London School of Economics (LSE) Sosyal ve Kültürel Psikoloji üzerine yaptığı Master programı ile devam eden Yasemin, şu anda İskoçya’da St. Andrews Üniversitesi’nde Sosyal Psikoloji üzerine doktora eğitimini almakta. İlgi alanları arasından kolektif eylem, yardımlaşma, grup, grup kimliği ve gruplar arası ilişkiler de bulunmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Zehra Elif Zevulun

Elif, ODTÜ İşletme ve University of Illinois Chicago MBA mezunudur. Uzun yıllar, uluslar arası şirketlerin pazarlama departmanında çalıştıktan sonra 2007 yılında moda internet sitesi, Zelfist.com’u kurmuştur. Website, sosyal medya ve Zelfist Youtube kanalının 300.000’e yakın takipçisi bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde Elele Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür. Hepsiburada’da Moda İletişim Müdürü olarak çalışmıştır. Moda sektöründeki önemli firmalara stratejik ve trend danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Markafoni, Zizigo ve Trendyol danışmanlık vermiş olduğu şirketlerdendir. İstanbul Moda Akademisi’nde 10 yılı aşkın süredir eğitim vererek ve sektör konuşmacıları arasında yer alarak; moda ve tüketim trendleri, basılı ve dijital yayın yönetimi alanlarındaki tecrübesini aktarmaktadır. Aynı zamanda Keynote Speakers Agency ve Speaker Agency’nin konuşmacılarındandır.

Yazarın Tüm Yazıları

Zeynep Aksoy

1971'de Istanbul doğan Zeynep, 1988 yılında Robert Koleji'nden mezun oldu. 1992 yılında Rhode Island School of Design'da lisans, 1999 yılında The New School for Social Research'te ise yüksek lisansı derecelerini tamamladı. 1999 - 2017 yılları arasında, Hindistan ve Amerika’da birçok yoga ve meditasyon eğitimleri tamamladı. Aile dizimi ve türlü terapi eğitimleri aldı. 2001 - 2003 yılları arasında, Andrew Zionts ile YogaŞala Nişantaşı’nı kurdu ve işletti. 2006 - 2012 yılları arasında, David Cornwell ve Rebekka Haas ile Cihangir Yoga’yı kurdu ve işletti. 2017 yılından itibaren, Amerikan Hastanesi'nde "Code Lotus Mindfulness" merkezini David Cornwell ve Amerikan Hastanesi ekibi ile kurarak danışman olarak çalışmaya devam etmektedir. 2018 yılından beri de, "Zeynep Aksoy Reset" YouTube kanalı ile binlerce insana ücretsiz olarak meditasyon ve Mindfulness’ı tanıtmaktadır. Zeynep'in aynı zamanda "Evde Yoga" adlı DVD’si 100.000 üzerinde satmıştır.

Yazarın Tüm Yazıları