RÖPORTAJ: DİLA ATTEPE
In partnership with Wings

Astroloji, Kabala ve psikolojiyi bir araya getirdiği kitapları pek çok dile çevrilmiş olan Gahl Eden Sassondünyaca ünlü bir astrolog ve eğitmen. Her senenin astroloji gündemine özel yazdığı kitaplarına bu yıl 2024 Astrolojisi – Olduğunuz Yılı ve Gelecek Yılı Yönetmek İçin Kozmik Bir Yol Gösterici Rehber / The Astrology of 2024: A Cosmic Navigator Guide to Piloting the Once and Future Year  kitabını ekledi. Gahl ile yaptığımız röportajda benliğimizi keşfedeceğimiz 2024 yılında yaşanacak tutulmaları, gerilemeleri ve diğer gezegen hareketlerini ele aldık. Kolektif öngörüleri ve burcunuzun neler beklediğini öğrenmek için okumaya devam edin!


2024 yılında bizleri astrolojik açıdan neler bekliyor? Önümüzdeki yılın ana temalarından bahseder misiniz?

2024’te karşılaşacağımız önemli birkaç nokta var. Bunlardan biri 2023’ten itibaren Satürn’ün Balık burcunda olması. Balık, hayal gücünü temel alır. Mistik ve sezgisel tarafı baskın olan herkes için Balık’ın Satürn’de olması harika bir hareket olacak. Yani eğer bir sanatçıysanız, şairseniz, dansçıysanız, yogiyseniz ya da mistikseniz, perdenin ötesine bakmanıza izin verdiğinizde Satürn’ün bu hareketi sizlere yardımcı olacak. Eğer değilseniz, o zaman çok fazla kafa karışıklığı yaşamanıza, çok uykulu ve tembel hissetmenize neden olabilir.

Balık burcu bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Ayrıca hastalıklarla ve virüslerle ilişkilendirilen Neptün de Balık burcunun yöneticisidir. Bu yüzden 2024’te bağışıklık sistemimizi gerçekten güçlendirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Plüton Kova’ya geçiş yaptığından, insanlara nefes almanın en iyi yolunu bulmalarını gerçekten tavsiye ediyorum çünkü Kova, sabit nefesin işaretidir. Herhangi bir kardiyo türü, dövüş sanatları, çigong, Tai Chi, yoga gibi hareket gerektiren pratikler bizlere yardımcı olabilir.

2024’te olan bir diğer şey ise Koç burcunda “Ejderhanın Başı” adı verilen kuzey düğümüne sahip olmamız. Bu her 19 yılda bir olur. 2005, 2006, 1986, 1987 yılları kuzey düğümünün Koç’ta olduğu son zamanlar. Kuzey sıradanları, insanlık için kolektif dersimizin Koç burcunun derslerini öğrenmek ve Terazi’nin yaşam derslerini bırakmak olduğu anlamına gelir. Bu, bağlanmamız gereken anahtar kelimenin “Ben” olduğu ve dışarıya bağlılığı bırakmayı bilmemiz gerektiği anlamına gelir. Bir partnere bağlılığı ve herkesi memnun etmeye çalışmayı bırakmalısınız. Bu yıl herkesle iyi olmaya çalışan herkes zor zamanlar geçirebilir.

Ayrıca 2024’te daha fazla savaş, daha fazla saldırganlık görebiliriz çünkü Koç, savaşın işaretidir. Bununla birlikte 10 Şubat’tan Ejderha yılına geçiyoruz. Şimdi Ejderha da Koç’a geçiyor. Yani bizi saldırganlığa ve kimliğimizi öne sürmeye doğru iten bir şey var fakat bunu olumlu bir şekilde de kullanabiliriz. Kesinlikle sevdiğiniz her şeyin, en sevdiğiniz ülkenin, en sevdiğiniz şehrin, en sevdiğiniz rengin, en sevdiğiniz kişinin bir listesini tutmaya çalışın çünkü en sevdiğiniz şeyin ne olduğunu ne kadar çok bilirseniz, kimliğinizi de o kadar çok bilirsiniz. Bir ilişkiniz olsa bile, benliğinizi bulmak, ayrılmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bunlar yanında, mayıs sonuna kadar Boğa burcunda olacak Jüpiter var. Bu sanat ve finans için iyi enerji demektir. Bence dünyayı tam bir buhrandan koruyan şey bu. Jüpiter Boğa burcundaki hareketine Mayıs 2023’te başladı, Mayıs 2024’ün sonunda sona erecek, sonra da İkizler’e geçecek. İkizler Burcu iletişim, pazarlama, satış ve ağ oluşturma ile ilgilidir. Tek sorun, Jüpiter’in İkizler’de olmaktan hoşlanmamasıdır. Bu yüzden beklediğimiz kadar finansal yardım alamayabiliriz. Örneğin, Jüpiter Oğlak burcundayken pandemiyi yaşadık. Jüpiter’in 2020’nin sonunda Kova’ya taşındığı an ise teknolojik gelişmeler yaşandı ve aşılar bulundu. Jüpiter Haziran 2024’ten Haziran 2025’e kadar bize yardım etmekte zorlanacak. Belki de bu kendimize yardım etmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Plüton’nun 2023’te gerçekleşen hareketi bizleri 2024 yılında nasıl etkileyecek?

2024’te güç, ölüm ve diriliş gezegeni Plüton, Oğlak burcundan Kova’ya geçiş yapıyor. Plüton 2008’den beri gelenekselliği ve muhafazakarlığı temsil eden Oğlak burcundaydı. Küresel ekonomik krizi, popülizm hareketini başlattı ve birçok yerde sağ akımın yükselişini yaşadık. 2023 Mart ve Haziran ayı arasında Oğlak’tayken bu konular gündemdeydi.

2024 yılında ise 20 Ocak’tan Eylül’e kadar Plüton tekrar Kova’da olacak. Sonra iki ay boyunca Oğlak burcuna ve ardından 20 yıl boyunca Kova’ya geçecek. Yani 2024 bizi geçmişten geleceğe götürüyor. Bu yüzden yeni kitabım bir uçuş pilotu rehberi gibi tasarlandı. İşaretler, Plüton’nun okuyanları nereden alacağını ve onu nereye bırakacağını bilmesine yardımcı olabilir.

Son 16 yıldır neler yaptığımızı ve öğrendiklerimizi Kova’ya yani geleceğe nasıl taşıyabileceğimizi ve bu gücü hayatımızın sonraki yirmi yılında nasıl geliştirebileceğimizi gerçekten araştırmamız gerekiyor. Geçmişe bakarsanız Plüton Kova’ya geçtiğinde Fransız Devrimi, Sanayi Devrimi ve Amerikan Anayasası’nın yazıldığını görürsünüz. Demokrasiye ve eşitliğe doğru ilerlediğimiz bir dönemdi. Bu tür bir enerji önümüzdeki 20 yıl içinde bizleri bekliyor olacak. Ayrıca ilginç olan, Kova’nın sadece geleceğin işareti değil, aynı zamanda teknoloji ve yeniliğin de işareti olmasıdır. İşte bu yüzden tüm AI olayı şu anda çok baskın hale geliyor ve önümüzdeki 20 yıl içinde daha da güçleniyor. Belki de bu yüzden tekil an denilen şeye gireceğiz, makinelerin kendilerinden ve bizden daha akıllı makineler üreteceği an, Plüton Kova’dayken olabilir.

Kolektif enerji için 2024’te bizi etkileyecek herhangi bir gezegensel hizalanma var mı?

Şubat ayında Jüpiter’in, bahsettiğimiz Ejderha olan kuzey düğümüyle bağlantılı olarak Chiron ile ilginç bir etkileşimi olacak. Chiron, Yunanca’da “el” anlamına gelir ve elimizle yaptığımız her şey Chiron ile ilgilidir. Birçok farklı geleneğe göre Chiron, ne için çabaladığımız ve hatırlanacağımızdır. Bu, birçok sanatçının yaratmadan önce acı çekmesinin veya yarattıkça acı çekmesinin ve yarattıkları için hatırlanmalarının nedenlerinden biridir. Chiron çok nadir olarak 19-20 yılda bir kuzey düğümü ile bir araya gelir. 2024’teki kuzey düğümü ile birlikte kimliğimizi bulmamıza yardım edecek yaralarımızdan öğrenmemiz gereken şeyler olabilir.

Şubat ayı civarında, iyileşme ile bağlantılı olan bir keşfi veya bazı ağrı veya yaraların nasıl üstesinden gelineceğine dair yeni bir anlayışın ortaya çıktığını görebiliriz. Bu zaman dilimi kişisel düzeyde yaralarımıza yakınlaştığımız bir zaman olacak. Bu, onları iyileştirmek, düzeltmek için yüzeye çıkabilecekleri anlamına geliyor. Birçoğumuz şubat ayında çok güçlü akıl hocaları ve öğretmenlerle tanışacağız.

Tutulmalar da 2024 yılında gündemimizde olacak. Tutulmalar süreçleri hızlandıran bir rol üstlenirler. 24 Mart ve 8 Nisan’da, 17, 18 Eylül ve 2 Ekim’de olacak. Bu süre zarfında yaşadıklarımız ileriye taşınabilir. Özellikle nisan ayında Merkür retrosu ile birlikte olacak tutulmalar bir kargaşa ortamı yaratabilir. Ayrıca ağustos, kasım ve aralık aylarında olacak Merkür retrolarına dikkat edilmeli. Aralık ayında Merkür retrosu ile birlikte bir Mars retromuz da olacak. Bu da biraz daha zor zamanlara işaret ediyor.  

Astrolojiye göre 2024 yılında ne gibi zorluklarla karşılaşabiliriz? Yıldızlar 2024’te herhangi bir büyük küresel olay veya değişime işaret ediyor mu?

Satürn Balık burcunda olduğunda sel ve depremi işaret eder. Balık burcunu yöneten Neptün depremlerin tanrısı ve okyanusun tanrısıydı. 2023’te çok fazla sel olacağından bahsettim, özellikle atmosferik nehirlere dikkat çektim. Gerçekten de Kaliforniya’ya düşen 12 küresel nehir vardı. Türkiye’den en son uçuşumda bile, tarihte ilk defa Kaliforniya’ya kasırga geldiği tek zamanda, Hillary Kasırgası nedeniyle altı saat içinde ertelendiğini hatırlıyorum. Bu yıl zaten bu felaketleri hissettik ama Uranüs’ün Boğa burcunda gerçekleşen hareketiyle gelecek yıl daha da güçlü olabilirler. 2018’den 2026’ya kadar Boğa burcunda olacak ve sanki Doğa Ana bizi uyandırıyormuş gibi bir hareketi temsil ediyor.

2024’te Venüs retrosu yaşamayacağız. Peki bu aşk hayatımız ve ilişkilerimiz için iyi bir işaret mi yoksa başka bir önemi var mı?

Venüs’ün bu yıl geri hareketi olmamasının iyi olduğunu düşünüyorum. Kitabımda her burcun Venüs ile etkileşimde olduğu tüm yerleri listeliyorum çünkü Venüs’ün ve Mars’ın nerede olduğunu takip etmek her zaman iyidir. Mars, yıl sonunda retroda olacak. Venüs geriye hareket etmeyecek ve tüm burçlardan geçecek. Hatta, Oğlak, Kova ve Balık burcu Venüs ile iki kez kavuşacak. Genel olarak ilişkilerin iyi olacağı bir yıl olduğunu düşünüyorum fakat güney düğümünün Terazi burcunda olduğunu unutmamalıyız. Terazi’deki güney düğümü ile bu yıl birçok boşanma görebiliriz fakat birçok insanın boşanması aynı zamanda onların bekar olacağı anlamına geliyor. Belki onlar da yeni ilişkiler içerisinde olabilirler. Bu yıl gerçekten kendimizle ilişkimizin öne çıktığı bir yıl olacak.  “Biz” değil, “Ben” diyeceğiz. Dediğim gibi, iyi bir ilişkiyi sürdürmek istiyorsanız, bu yıl kim olduğunuzu bildiğinizden emin olmalısınız.

Söylediğiniz “Ben” konseptinden biraz daha bahsedebilir misiniz?

Ejderha her 19 yılda bir “Ben” kavramına geri döner. Bu kavram tamamen kimlikle ilgilidir, aynı zamanda bedeninizi temsil eder. Koç burcu, gerçek benliğimizi keşfedeceğimiz bir yıla işaret ediyor. Bu yüzden maskelerin çoğunun çıkarıldığı bir yıl olacak. Kendinize doğru olmayan etiketleri yapıştırmış olabilirsiniz. İşte 2024’te bu etiketlerden kurtulacağınız, vücudunuzla bağlantı kurduğunuz, kimliğinizi keşfettiğiniz bir yıl olacak. Koç, aynı zamanda başlangıcın da sembolüdür. Aklınızdaki yeni başlangıçları yapmaktan çekinmeyin.

Her burcun 2024 yılındaki ana temaları neler? Özetleyebilir misiniz?

 • Koç: Bu yıl Merkür retrosu ve kuzey düğümü Koç burcunda olacak. Yani herkes neler olduğunu görmek için Koç’a bakacak.
 • Boğa: Bu yıl odak noktaları kariyer olacak.
 • İkizler: Mayıs ayının sonundan itibaren Jüpiter bir yıl boyunca burçlarına geçecek. Bu onlara büyük bir nimet verecek. İkizler hariç herkesin bir derdi olabilir.
 • Yengeç: Plüton’un hareketiyle tutku ve dönüşüm zamanı geliyor. Bu yıl ilişkileri onlar için çok önemli olacak.
 • Aslan: Bu yıl onlar için evlilik ve boşanma konuları ön planda olacak. Plüton’un karşıtlığı ile bu konular hakkında zorlu süreçler geçirebilirler.
 • Başak: Bu yıl her şey iş, sağlık, diyet gibi genel olarak rutinlerle ilgili. Başak burcunun tam olarak yönettikleri şey de bu. Yani bu yıl Başak burçları için harika. Başak burçlarından alacağımız iyileştirici yardımlar olabilir.
 • Terazi: Bu yıl herkesi sürekli tatmin etmeyi bırakacakları bir yıl olacak. Sevgiye, mutluluğa ve yaratıcılığa daha çok yönelebilirler.
 • Akrep: Emlak, ev, aile konularında çok iyi bir yıl onları bekliyor. Akrepler dönüşüm ve değişimden geçiyor.
 • Yay: İş ortamındaki iletişimler ve ağları genişletmek için harika bir yıl. Yazmak, yayımlamak, ihtiyaçlarını iletmek için birçok fırsat var.
 • Oğlak: Plüton’un hareketiyle para ile ilgili konuları ön planda olacak.
 • Kova: Hayatlarının her yönünü etkileyen Plüton’un hareketi bu yıl özellikle vücutlarını etkileyecek.
 • Balık: Bu yıl baba figürü ve patron ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda geride bırakmak da Balık burçları için önemli bir nokta.

What is waiting for us astrologically in the year 2024? Can you tell us about the main themes?

There are a few important points that we will face in 2024. One of the important things is that Saturn will be in Pisces from 2023. Pisces is based on imagination. It will be a great move for everyone whose mystical and intuitive side is dominant. So if you are an artist, a poet, a dancer, a yogi or a mystic, if you allow yourself to look beyond the veil, this movement of Saturn will help you. If you are not, then it can cause you to experience a lot of confusion, feel very sleepy and lazy. This may be the negative aspect of Pisces.

Pisces is related to the immune system, and Neptune, which is associated with diseases and viruses, is also the ruler of Pisces. That’s why in 2024 we need to do everything we can to really strengthen our immune system. Since Pluto is transitioning to Aquarius, I really advise people to find the best way to breathe, because Aquarius is the sign of stable breathing. Any type of cardio, martial arts, qigong, tai chi, yoga practices that require movement can help us.

Another thing that is happening in 2024 is that we have the North node called the “Dragon’s Head” in Aries. This happens every 19 years. the last time the north node was in Aries was in 2005, 2006, 1986, 1987. The northern ordinaries mean that our collective lesson as a group, as a group of humanity, is to learn the lessons of Aries and let go of the life lessons of Libra. This means that the keyword we need to connect with is “I Am” and we need to know how to let go of commitment. You should stop dependence on one partner, trying to please everyone. Anyone who tries to be nice with everyone this year may have a hard time.

Also in 2024 more war, more aggression we can see, because Aries is the sign of war. And we also move on from February 10 to the year of the dragon. And now the Dragon is also at war. So there is something that pushes us towards aggression and asserting our identity, but we can also use it in a positive way. Try to keep a list of absolutely everything you love, your favorite country, your favorite city, your favorite color, your favorite person, because the more you know what your favorite thing is, the more you know your self. Even if you have a relationship, finding yourself does not mean breaking up. And if you know who you are, your relationship can go much better.

Next to these, we have Jupiter, which will be in Taurus until the end of May. This art and finance it means good energy for. I think this is what protects the world from a complete depression. May May 2023 Jupiter started its movement in Taurus, will end at the end of May 2024, then will move to Gemini. Gemini communication, marketing, sales and networking it is related to. The only problem is, Jupiter doesn’t like being in Gemini, so we may not get as much financial help as we expected.  For example, when Jupiter was in Capricorn, we experienced the pandemic. At the moment when Jupiter moved to Aquarius at the end of 2020, technological developments took place and vaccines were found. From June 2024 to June 2025, Jupiter will have a hard time helping us. Maybe this is it means we have to help ourselves.

How will Pluto’s movement in 2023 affect us in 2024?

In 2024, Pluto, the planet of power, death and resurrection, is transitioning from Capricorn to Aquarius. Pluto has been in Capricorn, whose sign represents traditionalism and conservatism, since 2008. The Global Economic Crisis launched, we had the Populism movement and we experienced the rise of the right-wing current in many places.

Between June and March 2023 we got a little bite of it. In 2024, from January 20 to September, Pluto will be in Aquarius again. Then he will move to Capricorn for two months, then to Aquarius for 20 years. So 2024 takes us from the past to the future. That’s why my new book is designed like a flight pilot’s guide. Signs can help Pluto know where to pick up readers and where to drop them off.

We really need to explore what we have been doing and learning for the last 16 years, how we can carry it to Aquarius, that is, to the future, and how we can develop this power in the next twenty years of our lives. If you look back, when Pluto passed into Aquarius, you will see that the French Revolution, the Industrial Revolution and the American Constitution were written. It was a period when we were moving towards democracy and equality. This kind of energy will be waiting for us in the next 20 years. Also interesting is that Aquarius is not only a sign of the future, but also technology and innovation it is also a sign. That’s why the whole AI thing is becoming very, very dominant right now and it’s only going to get stronger in the next 20 years. And maybe that’s why we’re going to get into what’s called the singular moment, the moment when machines will produce machines that are smarter than themselves and smarter than us, it may be while Pluto is in Aquarius.

Is there any planetary alignment for collective energy that will affect us in 2024?

February will see an interesting interaction of Jupiter with Chiron in connection with the North Node, which is the Dragon we are talking about. Chiron means “hand” in Greek and everything we do with our hand is related to Chiron. According to many different traditions, Chiron is what we strive for and will be remembered for. This is one of the reasons why many artists suffer before they create or suffer as they create and they are remembered for what they created. Chiron very rarely meets with the North Node every 19-20 years. Dec. With the North Node in 2024, there may be things we need to learn from our wounds about our identity.

February around, we may see a discovery that is connected with healing, or the emergence of a new understanding of how to overcome some pain or wounds. This time period will be a time when we get closer to our wounds on a personal level. This means that they can come to the surface to heal them, fix them. February many of us will meet with very powerful mentors and teachers.

Eclipses will also be on our agenda in 2024. Eclipses take on a role that accelerates processes. March September 24th and April 8th, September 17th, 18th and October 2nd will be. And what we have experienced during this time can be carried forward. April’s eclipses, especially with Mercury Retrograde, can create an atmosphere of turmoil. August November December Mercury Retrograde should also be taken into consideration. December we will also have a Mars Retro along with a Mercury Retro, which indicates a little more difficult times.  

According to astrology, what kind of difficulties can we face in 2024? Do the stars indicate any major global events or changes in 2024?

When Saturn is in Pisces, it signals flood and earthquake. Neptune, who ruled the Pisces sign, was the God of earthquakes and the ocean. I mentioned that there will be a lot of floods in 2023, I especially drew attention to atmospheric rivers. And indeed there were 12 global rivers that fell into California. Even on my most recent flight from Turkey, I remember that the only time a hurricane came to California for the first time in history, it was delayed by six hours because of Hurricane Hillary. We have already felt these disasters this year, but With the movement of Uranus in Taurus, they may be even stronger next year. he will be in Taurus from 2018 to 2026 and represents a movement as if Mother Nature is waking us up.

We will not experience Venus Retrograde in 2024. So is this a good sign for our love life and relationships, or does it have any other significance?

I think it’s good that there is no Venus retrograde this year. In my book I list all the places where each sign interacts with Venus, because it’s always good to keep track of where Venus and Mars are. Mars will be in retro at the end of the year. Venus will not move backwards and will pass through all the signs. In fact, Capricorn, Aquarius and Pisces will meet Venus twice. In general, I think this is a year when relations will be good. However, we should not forget that the South Node is in Libra. With the South Node on Libra, we may see a lot of divorces this year. But the fact that many people get divorced also means that they will be single. Maybe they can also be in new relationships. This year will really be a year in which our relationship with ourselves stands out.  We will not say ”we“, but ”I Am”. As I said, if you want to maintain a good relationship, you need to make sure that you know who you are this year.

Can you tell us a little more about the concept of “I Am” that you are saying?

The Dragon returns to the concept of ”I” every 19 years. This concept is all about identity, but also represents your body. Aries, we will discover our true self it marks a year. That’s why it will be a year when most of the masks are removed.  You may have attached false labels to yourself. Here in 2024, it will be a year when you will get rid of these labels, connect with your body, discover your identity. Aries is also a symbol of the beginning. Don’t be afraid to make new beginnings in your mind.

What are the main themes of each sign in the year 2024? Can you summarize?

 • Aries: Mercury Retrograde and the North Node will be in Aries this year. So everyone’s going to be looking at Aries to see what’s going on.
 • Taurus: This year’s focus points are career it will be.
 • Gemini: May from the end of Jupiter will move into your horoscope for a year. This is for them a great blessing he will. Everyone can have a problem, except Gemini.
 • Cancer: With the movement of Pluto passion, and transformation it’s about time. Their relationship will be very important for them this year.
 • Leo: This year for them marriage and divorce their issues will be at the forefront. With the opposition of Pluto, they can go through difficult processes about these issues.
 • Virgo: This year it’s all about work, health, diet; in general with routines. This is exactly what Virgo is managing. So this year is great for Virgos. There may be healing aids that we will receive from Virgos.
 • Libra: This year will be the year when they will stop satisfying everyone constantly. To love, happiness and creativity they can be more oriented.
 • ScorpioReal estate, home, family is the subjects that are going to be very well this year.  Scorpios are going through transformation and change.
 • Sagittarius: It’s a great year for expanding communications and networks in the business environment. There are many opportunities to write, publish, communicate their needs.
 • Capricorn: With the movement of Pluto, money-related issues will be at the forefront.
 • Aquarius: The movement of Pluto, which affects every aspect of their lives, will especially affect their bodies this year.
 • Pisces: Problems with the father figure and the boss may arise this year. At the same time, leaving it behind is also an important point for Pisces.

Yenilenen Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz! Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP