Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, ağustos ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Ağustos ayı astroloji ajandası yayında!

1 Ağustos Saat 6:11’de

8⁰ Aslan burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor.

Aslan burcunun ateşli enerjisi bize cesaret, güven ve yaratıcılık getirecektir. Yeniay yeni başlangıçlarla ilgiliyken Aslan Yeniay’ında tüm bu konularla ilgili yeni girişimler yapmak mümkün olabilir. Bu dönemde daha oyuncu, daha yaratıcı ve kendimize dönük olarak sevgi ve aşkı büyütme dönemindeyiz. Şimdi, kendimizi sevmek ve öz değerimizi anlamakla ilgili tohumlar atabiliriz.

Venüs’ün Yeniay derecesiyle yakın birleşimi hayattan daha fazla keyif ve zevk almamıza yardımcı olurken yaratıcılığımızı da kat ve kat arttıracaktır. Sanatçılar için çok güzel bir dönem başlıyor. Benzer şekilde yaratıcılıkla ilgili her türlü konuda çalışmak için mükemmel bir zaman olacak. Venüs aşk ve sevgiyi vurgularken bu dönem hem ikili ilişkiler açısından oldukça kuvvetli bir vurgu yapıyor, hem de kendimizi sevmeyi ve kendi değerimizi anlama anlamında oldukça güçlü bir enerji yayıyor. Cömertlik ve kalpten sevmek bu ayın en önemli vurgusu olacaktır.

Uranüs’ün Yeniay derecesiyle yaptığı sert açı, özgürleşme ve bireyselliği oldukça güçlü bir şekilde vurgulamakta. Özgürlük isteği ağır basarken egonun bizi tutan kalıplarını geride bırakma çabası zorlayıcı olabilir. Bu etkiyle ani, beklenmedik olaylar karşımıza çıkarabilir. Bunların hepsinin aslında birer özgürleşme fırsatı olduğunu fark edersek gerilimi çok şiddetli yaşamayız. Bu duruma hazırlanmak mümkün olmayacaktır. Çünkü bu etki “kontrolü bırakmakla” ilgilidir.

Biz ego kalıplarımızla hayatımızı düzenlemek, güvende olmak ve yaşama devam edebilmek için etrafımızdaki olayları kontrol etmek isteriz. Bu bizi güvende hissettirir ve yaşama bağlayan doğal bir süreçtir. Fakat içimizde başka bir isyankar vardır ki bu özgürlük ister, sistemi ve güveni yıkar ki böylece daha yeni ve daha iyi olanı getirebilirsin. Eğer hayatımızda istenmeyen ve atıl kalmış ayağımızı sürten koşullar varsa şimdi zincirleri kırma zamanı olabilir.

Bunun için hazırlık yapmak mümkün olmaz. Çünkü bu isyancı bizi bilmediğimiz yerden – kontrol edemediğimiz noktadan – yakalamak zorundadır. Yoksa sistem işlemez. Çünkü ego kendi görevi olan güvenlik sağlama işini yapmak için sürekli olarak taktikler geliştirmek üzerine programlanmıştır. Güven sağlamaya programlı egoyu ve kör noktadan saldırıya geçen isyancıyı aynı anda içimizde görerek bir anlayış geliştirebilirsek bu etkiyle birlikte önemli bir eşik aşabiliriz.

1 Ağustos Saat 6:58’de

Merkür 23⁰ Yengeç burcunda düz hareketine başlıyor.

İletişim gezegeni Merkür 8 Temmuz’da 4⁰ Aslan burcunda ters hareketine başlamıştı. Merkür ters hareketine devam ederken 19 Temmuz’da Yengeç burcuna geri döndü. O tarihten bu yana Yengeç burcunda ters hareketine devam ederken iletişim alanında içe dönen enerjilerin daha da derinleşmesine vesile oldu.

Bu süreçte bilinçaltı temalar iyice günlük hayatın içinde belirginleşmeye başladı. Bu dönem boyunca rüyalar daha canlı ve mesaj verici nitelikte olmuş olabilir. Dönem boyunca rüyalardaki sembollere dikkat ettiysek hayatın içinde kontrolümüzün dışında gibi gelişen olayları daha iyi kavramış ve büyük resmi fark etmiş olabiliriz. Şimdi Merkür düz hareketine dönerken geçtiğim 3 hafta boyunca içselleştirdiğimiz tüm konuları daha farklı bir ışık altında görme imkanına sahip olacağız.

Fakat unutmamamız gereken bir konu var; genellikle Merkür düz hareketine döndüğü gün itibariyle hemen harekete geçme ve 3 hafta boyunca ertelediğimiz konulara balıklama atlama eğiliminde olabiliriz. Gezegen düz hareketine başlar başlamaz her şeye yeşil ışık yakılmış gibi bir eğilimde olabiliriz. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Gezegen düz hareketine dönmeden önce yavaşlar ve durur. Aynı şekilde düz hareketine döner dönmez de hareketi yavaştır. Dolayısıyla Merkür’ün düz ve ters hareketine döndüğü günler, bunların 1 gün öncesi ve 1 gün sonrası retro hareketinden daha risklidir. Bu sebeple 31 Temmuz, 1 ve 2 Ağustos yenilik ve harekete geçmek için uygun olmayacaktır. 2 Ağustos sonrasının gezegenin enerjisi daha rahat akmaya başladığını unutmamak gerekir.

11 Ağustos Saat 22:48’de

Merkür Aslan burcuna giriyor.

İletişim gezegeni Merkür’ün kendinden emin ve kararlı Aslan burcuna geçmesiyle bizler de fikirlerimizi güven ve cesaretle ortaya koyabileceğiz. 29 Ağustos’a kadar devam edecek bu dönemde, fikir ve düşüncelerimizi renkli bir şekilde ifade edebilir, başkalarının fikir ve düşüncelerini de keyifle takip edebiliriz. Bu dönem boyunda dikkat etmemiz gereken konu ise aşırı gurur olacaktır. Sadece kendi fikirlerimize değer vermek ve bilginin değişmezliği konusunda ısrarcı olmak dönem sonunda bizi zorlayabilir.

15 Ağustos Saat 15:29’da

Ay 22⁰ Kova burcunda/ Güneş 22⁰ Aslan burcunda; Dolunay fazını gerçekleştiriyor.

Bu Dolunay teması kalp ve zihin ikilemini çözmekle ilgili olacaktır. Kalbin bizi çağırdığı yolda sonsuz olasılıklar ve sevgi içinde yürürken zihnin alışık olduğu belli kalıplara sıkışmadan ilerleyebilir miyiz? Dolunay zamanları enerjinin yükseldiği ve doruk noktasına ulaştığı zamanlardır. Yakın dönemde özel yaşamımız ve sosyal yaşamımız arasında bir çelişki yaşıyor olabiliriz.

Kendi içimizde kalmak, kendimiz için bir şeyler yapmak ve kendi benliğimize odaklanma isteğinin yanı sıra sosyalleşmek, arkadaşlarla bir araya gelmek ve bütünün hayrı için olana yönelmek arasında bir köprü kurabilirsek bu Dolunay’ın enerjisi bizi geliştirerek bir adım öteye taşıyacaktır. Kendi istek ve arzularımızla, başkalarının ihtiyaçlarını dengeleyebiliyor muyuz? Bu dönemde benliğimizin bu alanına odaklanmak kişisel gelişimimiz için faydalı olabilir.

18 Ağustos Saat 8:19’da

Mars Başak burcuna geçiyor.

Mücadele gezegeni Mars’ın detaycı Başak burcuna girmesiyle günlük hayatın içindeki detaylar her zamankinden daha fazla ilgimizi çekecektir. Hatta detaylara takılmak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir, çünkü tüm enerjimizi kusurları bulmaya harcayabiliriz. Bu, işleri mükemmelleştirme açısından olumlu olacaktır, fakat zihinsel ve fiziksel olarak yorucu olabilir. 4 Ekim’e kadar devam edecek bu süreçte konuşmalar kritik edici ve iğneleyici olabilir; tartışmalar zorlayıcı boyuta ulaşabilir.

Başak burçları ve yükselen burcu Başak olan kişiler kendilerini fiziksel olarak daha güçlü ve enerjik hissedebilirler. Bu kişilerin çalışma azmi artarken aynı zamanda her zamankinden daha fazla hareket etme ihtiyacı içinde olacaklardır. Başaklar için sağlık konuları da gündemde olacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşama odaklanmak, beslenme, diyet ve spor gibi dikkatlerini vücutlarına yöneltecekleri faaliyetlerle ilgilenebilirler. Değişken burç mensupları (İkizler, Yay, Balık), Mars Başak’ın enerjisini zorlayıcı bulabilirler. Mars’ın Başak burcundaki geçişi bu burçlar için harekete geçirici, fakat aynı zamanda da fazlasıyla enerji tüketici olabilir. Boğalar ve Oğlaklar ise Mars’ın enerjisini iş konusunda olumlu olarak kullanabilir, fiziksel olarak enerjilerinin arttığını fark edebilirler. 

21 Ağustos Saat 12:07’de

Venüs Başak burcuna geçiyor.

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs, Başak burcunda güçlü bir konumda değildir. Bu sebeple aşkını ve sevgisini göstermekte ve kalbini açmakta çekingen davranabilir. Detaycı oluşu ilişkilerde yolunda giden şeylerden çok yürümeyen noktaları daha fazla görmesine sebep olabilir. Mükemmelleşme isteği onu yolunda gitmeyene daha fazla çekecektir. Bu sebeple huzurlu ve dingin olması güçtür. Yaratıcılık isteyen konularda ise detaylara takılarak üretim sürecini uzatabilir.

Venüs’ün bu konumu genel olarak sağlığımızla ve günlük işlerimizle daha detaylı bir şekilde ilgilenmemize neden olabilir. 14 Eylül’e kadarki süreçte ilişkilerde yürümeyen şartları analiz ederek bir çıkış noktası bulmaya odaklanabiliriz. Bu etki başta Başak burçları ve yükselen burcu Başak olan kişilerin ilişkilerini gözden geçirerek düzenleyebilmelerine ve ilişkilerindeki pürüzleri gidermelerine yardımcı olabilir. İkincil olarak Boğa ve Oğlak burçları bu dönemde iş odaklı ilişkilerinde gelişim sağlayabilir, sosyal çevrelerini geliştirebilirler.

Bu dönemde başlayan ilişkilerde çaba sarf etmek ön planda olabilir, fakat diğer taraftan yapılan işler ve üretilen ortak projelerde faydalı olmak ve verimlilik de ön planda olacaktır.

23 Ağustos Saat 13:02’de

Güneş Başak burcuna geçiyor.

Başak burcu dönemi aynı zamanda “Hasat Dönemi” olarak bilinir. Tüm yaz ayı boyunca keyif yapıp hayatın tadına baktıktan sonra, kış ayları gelmeden bu geçiş döneminde yeni dönem hazırlıklarına başlarız. Hala yaz sıcağının etkisini hissetsek de içimizde ufak ufak hareket ve telaş sinyalleri uyanacaktır. Okul öncesi hazırlıklar, yapılması gereken rutin işler ve kış dönemi planları şimdi başlayabilir.

Çalışkan Başak, Ağustos ayının sonunda iş başına koyulur ve harıl harıl çalışmaya başlar. İşini kılı kırk yaran bir titizlikle ele alır ve hiç bir detayı kaçırmak istemez. Dolayısıyla bizler de Güneş’in Başak’ta olduğu dönemde günlük işlere daha çok odaklanılabiliriz. Bu dönem aynı zamanda faydalı olmak ve servis yapmakla ilgili konuların üst düzeye ulaştığı bir enerji alanı oluşturur. Bu sebeple gönüllü çalışmalar veya yardıma ihtiyaç duyan kişilerle ilgili konular gündeme gelecektir. İletişim ve bilgi akışının hızlanması, seyahatlerin de artmasına sebep olabilir.

Önümüzdeki bir ay boyunca Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanlar kendilerini daha enerjik ve güçlü hissedebilirler. Güneş onların üzerinde parlarken bereketi de yanında getirir. Başakların yanı sıra Boğa ve Oğlak burçları da bu dönemde parladıklarını ve enerjilerinin arttığını hissedebilirler.

29 Ağustos Saat 10:48’de

Merkür Başak burcuna geçiyor.

Merkür yöneticisi olduğu burçlardan Başak burcuna geçtiğinde tüm maharetlerini ortaya serecektir. Hızlı, hareketli ve yerinde duramayan Merkür çalışkan Başak’la birleşince ortaya herkesin faydalanabileceği bir kombinasyon çıkar. Bu dönemde günlük işlerimiz her zamankinden daha pürüzsüz ve hızlıca hallolabilir. İletişim hızlıca ve sorunsuz bir şekilde akacaktır.

Pratik konularla ilgilenmek, günlük rutini takip etmek, aynı zamanda da hayatın içindeki detaylar içinde boğulmadan farklı konularla aynı anda ilgilenebilmek mümkün olacaktır. Dönemin zorlayıcı etkisi ise telaş ve acelecilik olabilir. Gün içinde kendimizi kaybedercesine koşturmamaya ve enerjimizi tüketene kadar çabalamamaya dikkat etmeliyiz. Faydalı olma isteğiyle her konuya aynı anda atlamak isteyebilir ve sonuç olarak zihinsel enerjimizi fazlaca kullanarak yorgun düşebiliriz.

Bu dönem Toprak elementi burçlar (Boğa, Başak, Oğlak) için faydalı olacaktır. Bu burçlar günlük işlerini kolaylıkla halledebilir, güzel proje ve işlere başlayabilir, mevcut işlerinde tıkanıklıklar varsa güzel çözümler üretebilirler.

30 Ağustos Saat 13:36’da

6⁰ Başak burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor.

Şimdi gerçeklerle yüzleşme ve birleşme zamanı… Başak burcundaki Yeniay ayaklarımızı yer çok sağlam basmamıza yardımcı oluyor. Yeniay aynı zamanda, detaylar içinde kaybolmadan işe yarar olan şeyleri yanımıza alarak yola devam etmeye bizi teşvik ediyor.

Başak burcu haritamızda hangi alandaysa o konularla ilgili olarak işe yarar adımlar atabilir, yeni başlangıçlar yapabiliriz. Özellikle geçen dönemde iletişim gezegeni Merkür’ün ters hareketinde oluşu bizleri yenilik yapmaktan alıkoymuş olabilir. Çünkü enerjimizin çoğunu mevcut işlerle ilgilenmek ve hataları düzeltmek üzerine yoğunlaştırmış olabiliriz. Bu Yeniay’la birlikte artık pek çok konuda hızlı bir şekilde ilerleyebileceğiz.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP