YAZAN: BURCU ERBAŞ

22-24 Ağustos günlerinde Hotel Caeli bağ bozumu deneyimine katıldık. Klasik bir şarap tadımı ve bağ turundan çok daha fazlası olan Caeli Experience yani Caeli Deneyimi sanatın, doğanın, zengin tatların ve iyi yaşamın buluştuğu unutulamaz bir anıya dönüştü!


Lokasyon: Tarihi topraklarda, doğanın kucağında

Hotel Caeli, tarihi Gelibolu Yarımadası’nın Eceabat ilçesinde sonu gözle görülemeyecek kadar geniş bir ormanlık alanda bulunuyor. Milli bir parkın tam kalbinde yer alan Hotel Caeli, bulunduğu konumun hem doğasını hem de tarihini korumak için çok çaba sarf ediyor. Özellikle bağ bozumu sırasında görülebilen her bağın Çanakkale Savaşı sırasında taşıdığı jeopolitik önemi ve hikayesi de mutlaka anlatılıyor. Zaten her yolun ve bağın adı ilk günkü adıyla, değiştirilmeden tutulmuş. Bağların bir diğer özelliği ise mutlaka 3 tarafının yabani doğa ile çevrili 1 tarafının ise oksijen geçişini sağlamak için açık olmasında yatıyor.

Bağ bozumu deneyimi: Topraktan kadehe iyi ve yenilikçi tarım

Bir üzümün şarap olana kadar ne kadar emek, dikkat, bilgi ve özen istediğini en iyi Hotel Caeli’nin bağ bozumunda, ziraat mühendisi Aytekin Ertan’ın özenli ve donanımlı anlatımıyla anlıyorsunuz. 170 hektara yayılarak dünyanın en büyük 1 x 1 dikim sıklığına sahip olan Porta Caeli bağları şato tipi şarapçılığı Türkiye’de uyguluyor. Bu sistemde hem üzümler strese dayalı üretim ile yetiştiriliyor hem de bağ bozumundan sonra, en uzak mesafesi 7 km olacak şekilde, bağların yanı başındaki şaraphanelerde işleniyor. Strese dayalı üretimde amaçlanan ise kökleri strese sokarak toprağın daha derinlerine inmesini sağlamak. Böylelikle oluşan üzümler çok daha kaliteli, şaraplarsa daha lezzetli oluyor. Birbirine yakın fidanların hasatı ise el emeğine dayanıyor çünkü bağların arasına sadece insanlar girebiliyor, makineler değil. Strese dayalı üzüm üretimi Caeli Winery’de iyi tarım ve Global Gap ilkeleri ile korunuyor. Bu ilkelerin merkezinde toprağın doğal dokusunu, doğayı, çevrede yaşayan canlıları, tüm çalışanların sağlığını korumak, yüksek kalite kimyasal kalıntısız üzüm üretmek yatıyor. Sadece eğitimli çalışanların girebileceği sık bağlardan daha geniş sofralık üzümlerin yetiştirildiği bağlara geçince ise toplama ve yeme sırası bizlere geliyor!

Her yıl ağustos ile ekim ayı arasında gerçekleşen bağ bozumu deneyimine Caeli Winery şaraphane turu ve tadım eşlik ediyor. Burada da toplanan üzümlerin modern ve estetik bir şaraphanede nasıl şaraba dönüştüğünü dinliyor, gelenekle günümüzü birleştiren teknolojiler ve meşe fıçılar arasında geziyorsunuz. Daha sonra 2 beyaz, 1 rosé ve 2 kırmızı olmak üzere Caeli Winery’nin sunduğu birbirinden lezzetli şarapları uzman eşliğinde tadabiliyorsunuz.

Sanat deneyimi: Açık hava galerisi

Seçkin Pirim, Ebru Döşekçi, Seo Young Deok‘un aralarında bulunduğu yerli ve yabancı birçok sanatçının eserleri Hotel Caeli’nin sanat koleksiyonunu oluşturuyor. Çağdaş sanatın; hiper-realizm, optik illüzyon, ileri dönüşüm ve nice farklı konusunu işleyen eserler Koşu Parkuru, Heykel Bahçesi ve iç mekana dağılıyor. Bizler gibi otelin tüm misafirleri ücretsiz şekilde öğleden sonraları yapılan Sanat Koleksiyonu Gezisi’nde eserlerin arka planlarını detaylı şekilde dinleyebiliyor.

Fine-dining: CAELİ çiftlik ve ekolojik bahçeden tarifler

İyi tarım uygulamaları ile CAELİ Ekolojik Bahçesi’nde yetişen meyve ve sebzeler, CAELİ Çiftliği’nden gelen et ve süt ürünleri, Çanakkale körfezinden alınan mevsimine uygun taze deniz ürünleri Caeli şeflerinin dokunuşlarıyla fine-dining deneyimine dönüşüyor. Dönemsel olarak farklılaşan sebze ve meyveler sayesinde menü de dinamik bir yapıya sahip oluyor. Topraktan tabağa akımı sadece yemeklerde sınırlı kalmıyor. Her yemeğe Gourmet Caeli Zeytinyağı ve ev yapımı yaş mayadan yapılan ekmekler de eşlik ediyor. Yemeklerinize eşlik eden Caeli şaraplarını ve zeytinyağını ise otelden temin edebiliyorsunuz.

Wellness: SPA Caeli by Caudalie ve gün batımına karşı yoga

Hotel Caeli’de üzüm bir tek şarapta bulunmuyor! SPA Caeli by Caudalie gerçek dinlenmenin ne demek olduğunu yeniden hatırlatıyor. Dünyaca ünlü Fransız cilt bakım markası Caudalie’nin özellikle üzüm özütlü Vinoperfect serisinin kullanıldığı SPA’da sauna, Türk hamamı, macera duşu, buhar odası, Uzakdoğu masajları ve havuz bulunuyor.

Caeli Experience’da dinlenme sadece SPA’da kalmıyor! Bir gün güneş batarken, diğer günde ise yağmur seslerini dinleyerek eğitmenimiz Alara Yitmen ile yaptığımız yoga akışları bedenimizi hareket ettirirken zihnimizi dinlendirmemizi de sağlıyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP