YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI
In partnership with Wings

Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı bir şehir olan Ojai, doğal güzelliğinin yanı sıra manevi enerjisiyle de yüzlerce yıldır insanları kendine çekiyor. Kutsal bir vadi olarak görülen ve bir şifa yeri olarak spiritüel arayıştakileri misafir eden bu lokasyonun ilgi çekici tarihini ve bölgede konaklayabileceğiniz en konforlu alternatifleri sizler için derledik. 


Ojai’nin tarihi

Ojai’nin ismi, şehrin yer aldığı vadiye 10.000 yıldan daha uzun bir süre önce yerleşen Antik Chumash Kızılderililerinden geliyor. Binlerce yıldır vadiyi kutsal bir yer olarak gören Chumash halkı, bu nedenle onu “yuva” veya “ay vadisi” anlamına gelen “Ojai” olarak adlandırmış. Ancak yalnızca lokasyonun ismi değil, bölgenin manevi bir sığınağa dönüşmesinin nedeni de avcı-toplayıcı, balıkçı ve sepet dokumacılarından oluşan Chumash kabilesiyle güçlü bir şekilde bağlantılı. 

Kaliforniya eyaletinde yer alan bu küçük kasaba kısa sürede bir şifa yeri olarak kabul edilerek hem yaşamak için sağlıklı bir yer arayanları hem de kışı sıcak bir iklimde geçirmek isteyen varlıklı Doğuluları cezbetmiş. 1920’lerde Ojai, dünyanın dört bir yanından Annie Besant ve Jiddu Krishnamurti gibi özgür düşünürleri kendine çekerken fiziksel bir sağlıklı yaşam yerinden daha fazlası haline gelerek manevi bir mekana dönüşmüş. 

Bugün Ojai şehir merkezi sanat galerileri, restoranlar, butikler, bira fabrikaları, şarap, kombucha, zeytinyağı ve bal tadım odalarıyla dolu. Her meslekten zanaatkarlara, çiftçilere, hippilere, ünlülere, maneviyatçılara ev sahipliği yapan lokasyon, doğal kaynakları ve bereketi sayesinde yerleşim yeri olarak da hızla gelişmiş.

Zamanında Ojai’de vakit geçirmiş isimlerin arasında, Aldous Huxley, Dr. David Bohm, Jackson Pollock ve Christopher Isherwood gibi sanatçı ve yazarlarla birlikte Charlie Chaplin ve Greta Garbo gibi Hollywood yıldızları yer alıyor.

Ojai ve spiritüellik

Ojai vadisinin mistik güçlere sahip olduğuna ve bölgede hissedilebilen barışçıl bir enerji yaydığına inanılıyor. Chumash kabilesini de vadiye çektiğine inanılan bu enerjinin nedeninin ise Ojai’deki enerjiyi yoğunlaştıran ve görünmez bir güç olan enerji vortex’i yani enerji girdabı olduğuna dair bir inanıştan geliyor. 

Vortex nedir?

Dünya’nın dev bir mıknatıs olduğunu ve hala günümüzde onu çağlar önce oluşturan manyetik ve istikrarsız enerjiler tarafından etkilendiğini biliyoruz. Hem bilime hem de antik inanışlara göre bu enerjiler dünya üzerinde belirli yerlerde birleşerek yoğunlaşabiliyor. Enerjilerin yoğunlaştığı bu lokasyonlar, pek çok kişi tarafından enerji girdapları yani vortex olarak adlandırılıyor. 

Bu tarz bölgeler, jeolojileri veya tarihleri nedeniyle yoğun ve yüksek seviyede ruhsal veya metafizik enerjiye sahip olabiliyor. Ojai kasabası manyetik alanların bu etkiye katkıda bulunduğuna inanılan fay sistemlerinin kesişme noktasında yer alıyor. Ojai Vadisi’ni çevreleyen Topa Topa dağları, insan bilincini etkileyen bu rezonansı veya titreşimi güçlendiriyor.

Pek çok kişi aynı zamanda bu yoğun manevi enerjilerin orada yaşayan insanların kolektif bilinci tarafından yaratıldığına da inanıyor. Binlerce yıldır bölgeyi işgal eden Chumash yerlileri, bölgede kutsal törenler ve ritüeller gerçekleştiriyorlardı. Vadiyi çevreleyen Topa Topa dağlarının da günlük yaşamlarında onurlandırdıkları ve saygı duydukları güçlü ruhların evi olduğuna inanıyorlardı. Dağlarda yer alan kuvarsla kaplanmış katmanlı kayalar güneşin batışını yansıtırken, her yıl binlerce ziyaretçiyi Ojai’ye çeken nadir bir an olan “The Pink Moment”, bu kayalıklarda birkaç dakika boyunca parlak pembe tonları oluşturuyor. 

Bu vortex’e inansanız da inanmasanız da Ojai Vadisi’nde tarif edilemeyen ama hissedilebilen bir enerji varlığını sürdürüyor. Bunu deneyimlemenin tek yolu ise bizzat keşfetmekten geçiyor.

Ojai’de konaklayabileceğiniz otel önerileri

Ojai Valley Inn

Nadir bir kıyı vadisinde yer alan Ojai Valley Inn, efsanevi golf sahası, 31.000 metrekarelik SPA köyü, arı kovanları ve arıcılık deneyimi ile çok sayıda aktif ve huzurlu bir deneyim sunuyor. Ojai’deki çiftlik evi; havuzu ve kaliteli yemek seçenekleri içeren yedi farklı yemek mekanı ile bölgenin bozulmamış maneviyatını 21. yüzyılın modern lüksüyle özgün bir şekilde birleştiriyor.

The Capri Hotel 

Bir tasarımcı vahası olarak kodlanan Capri Hotel, Ojai’de yüzyıl ortası tarzı, temiz odaları ve şehir merkezine yürüme mesafesindeki konumuyla uygun bir seçenek. Havuz alanındaki şezlonglar, gölgeli kulübeler ve büyük şemsiyeler ile otel aynı zamanda çocuk dostu. 

Su Nido Inn

Su Nido Inn adını İspanyolca’da yuva anlamına gelen kelimeden alırken, otel de misafirleri için Ojai’de rahatlatıcı yuva işlevi gören klasik lüks bir mimari anlayışa sahip. İspanyol tarzı bir avluyu çevreleyen geniş süitlerden oluşan bu butik otel, şehirde bir hafta sonu geçirmek için muhteşem bir başlangıç noktası. Rahatça keşfedebileceğiniz şehir merkezine sadece beş dakikalık yürüme mesafesindeki Inn, konuklarına ayrıca günlük SPA hizmeti de sunuyor.

Grand Avenue Ranch

Burası ağaçların altında yer alan sevimli, rustik, kum rengi bir çiftlik evi. Konforlu sıcaklığı lüks ile birleştiren bu çiftlik evi; çiftlerin veya ailelerin dinlenmesi için geniş iç ve dış alanlara sahip. Konumu, vahşi doğada bir gezinti için mükemmel bir durak oluştururken kayalık çöl arazisini, sakin dağ manzaralarını ve turuncu gün batımlarını hayranlıkla izlemek için birebir.


Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz!Dilan Günaçtı

1998 yılında İzmir’de doğan Dilan, lisede Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı’nda eğitim gördü, lisansını ise Koç Üniversitesi'nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi üzerine yaptı. Pandemi ile birlikte kişisel gelişim ve meditasyona yönelirken, David Cornwell’den Mindfulness eğitimi alarak bilinçli farkındalık pratiği ve nefes teknikleri üzerine araştırmalarına devam etti. Editör olarak çeşitli...BLOOM SHOP