YAZAN: BAŞAK BİNGÜLER

Bazen kendimizi sürükleyici bir kurgu eserin içine bırakıverip zamanın nasıl geçtiğini bile fark edemiyoruz. Sanılanın aksine hem olay hem de karakter derinliğini sürükleyici bir kurgu içinde yakalayabileceğiniz kitapların hepsi okuması uzun zaman alacak, kalın kitaplardan ibaret değil. Bloom Kitap Kulübü temmuz seçkisinde tam da buna yönelik kitaplar bulacaksınız: kısa, sürükleyici, derin ve düşündürücü. Hem edebi zenginlikleri ile sizi hızlıca içine çekecek hem de bir solukta okumanızı sağlayacak kısa kitap önerilerimizi listeledik!


Yalın Tutku Annie Ernaux

2022 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Annie Ernaux, Fransız edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir ve otobiyografik romanlarıyla tanınır. Yoğun duygusal derinlikleri ve samimi anlatımıyla dikkat çeken Yalın Tutku, ilişkilerin karmaşıklığını, arzunun gücünü ve sevdanın getirdiği acıyı keşfetmekten hoşlanan okurların aradığı kitap olabilir. Ernaux’un tüm eserlerindeki gibi kendine özgü içtenliğinin öne çıktığı bu kitap ile insan ruhunun derinliklerine ve aşkın dönüştürücü gücüne tanıklık edebilirsiniz. Üstelik bu derinliğine rağmen yalın dili ve güçlü duygusal anlatımı ile sadece 56 sayfa olan bu kitabı bir solukta okuyacaksınız.   


Kurtarma Mesafesi – Samanta Schweblin

Çağdaş Latin edebiyatı yazarlarından biri olan Arjantinli Samanta Schweblin, Kurtarma Mesafesi kitabında bir anne ile küçük bir çocuğun arasında geçen gerilim ve gizem dolu bir hikayeyi anlatıyor. Kırsal bir bölgede geçen olaylar annenin sürekli endişe ve koruma içgüdüsü etrafında şekilleniyor. Gerilim dolu atmosferi ve etkileyici kurgusuyla öne çıkan Kurtarma Mesafesi, psişik gerilim ve doğaüstü unsurlar içeren kitapları sevenler için hem psikolojik hem de duygusal olarak derinden etkileyecek bir deneyim sunuyor. Tatilde okunacak, sürükleyici ve tüyler ürpertici bir kitap arıyorsanız, Kurtarma Mesafesi tam size göre!


Küçük Yuvarlak Taşlar – Melisa Kesmez 

Melisa Kesmez, Küçük Yuvarlak Taşlar kitabında, insan ilişkileri, kayıplar ve gündelik hayatın içindeki küçük ama anlamlı anları ustalıkla işliyor. Hayatın küçük ayrıntılarını, insan ruhunun kırılganlıklarını ve dayanıklılığını keşfetmekten hoşlanan okurlar, bu kitap tam da size göre! Nergis’in, Elif’in ve Mehmet’in Hikayesi olarak 3 bölüme ayrılan bu kitap, aynı zamanda roman bütünlüğüne de sahip olduğu için karakter derinliği ile öne çıkıyor. Kesmez’in incelikli ve duyarlı anlatımı, her bir öyküde karakterlerin iç dünyalarını ve yaşadıkları dönüşümleri ustalıkla yansıtıyor.

Bu öyküler, okuru hem güldürüp hem de düşündürürken hayatın kırılganlıklarını ve güzelliklerini keşfetmeye davet ediyor. Öykülerde sıkça karşılaşılan temalar arasında aile ilişkileri, dostluk, aşk, kayıp ve yeniden doğuş yer alıyor. İçten ve düşündürücü bir kitap arıyorsanız Küçük Yuvarlak Taşlar’ı mutlaka okumalısınız. 


Sunset Park – Paul Auster

Paul Auster, Sunset Park kitabında Amerika’da 2008 yılında patlak veren ekonomik krizin etkileri altında farklı hayatları kesiştiren dokunaklı bir kurgu sunuyor. Florida’dan New York’a dönen genç Miles Heller’in etrafında şekillenen bu roman her biri kendi geçmişi ve sorunlarıyla boğuşan bir grup insanın terk edilmiş bir evde bir araya gelmesini anlatıyor. Bu evde yaşayan diğer karakterler, yazar olmak isteyen Alice, fotoğrafçı Bing ve tiyatro oyuncusu Ellen’dır. Her biri kendi hayatlarında kayıplar ve arayışlar içindedir. Auster, bu karakterlerin geçmişlerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini ustalıkla işler, okuyucuyu karakterlerin içsel dünyalarına ve mücadelelerine derinlemesine bir yolculuğa çıkarır.

Ekonomik belirsizlikler, kişisel pişmanlıklar ve umut dolu bir gelecek hayalleri arasında sürükleyici bir yolculuk sunan roman, Auster’ın minimalist ve etkileyici anlatım tarzıyla karakterlerin yaşadıkları duygusal çalkantıları ve umut arayışlarını güçlü bir şekilde yansıtıyor. 


Bağlanma: Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları – Rachel Heller, Amir Levine

Bağlanma, ruh sağlıgı uzmanları Amir Levine ve Rachel Heller’ın yıllar süren araştırmalarına dayanan verilerle insan ilişkilerinin derinliğini ve karmaşıklığını anlamaya yönelik bilimsel bir rehber niteliğinde. Bağlanma teorisi üzerine kurulu olan kitap, davranışların kökenleri üzerinden insanların romantik ilişkilerde nasıl davrandığına mercek tutuyor. Heller ve Levine, okuyucuların kendi bağlanma stillerini tanımlamalarına yardımcı olurken, sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurmanın yollarını da gösteriyor.

Bilimsel araştırmalarla desteklenen pratik tavsiyeler ve gerçek hayattan örnekler sunan bu kitabı okumak, hem kendinizi hem de partnerinizi daha iyi anlamanıza ve ilişkinizi güçlendirmenize yardımcı olacak.  Başak Bingüler

1987 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı lisans ve Halkla İlişkiler yandal eğitimi aldı. Ardından Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünü tamamladı. Kariyerine sektörel bir yayın grubunda sırasıyla Editör Yardımcısı, Editör ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak başladı. Daha sonra Kurumsal İletişim ve Pazarlama alanında yönetici...BLOOM SHOP