YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Geçmişten bugüne temizlenme ve kişisel bakım rutininin bir parçası olan sabunlar, her geçen gün bir yenisi gündeme gelen kişisel bakım trendlerine ve ürünlerine meydan okuyor. Doğal içeriği, çeşitliliği ve ihtiyaca yönelik sağlayabildiği faydalar ile hayatımızdaki yerini alternatiflerine kaptırmadan, geleneksel ve güvenilir bakım yöntemlerinin bir parçası olarak kullanılmaya devam ediliyor. Faydaları nesilden nesile aktarılan, banyo ritüellerine ve kişisel bakım rutinlerine dahil edilen sabun çeşitlerini inceleyebileceğiniz detaylı bir rehber hazırladık. Yüz, vücut ve saçlar için ihtiyacınıza yönelik tercih edebileceğiniz doğal içerikli sabunları bu rehberde keşfedebilirsiniz.


Sabun kültürü

Temizliğin, dinlenmenin aynı zamanda da sosyal kültürün önemli bir parçası olan hamamların tarih boyunca sadece bir temizlik merkezi değil gündelik hayatın bir parçası olarak kişisel bakımlarını sürdürmelerine yardımcı olduğu biliniyor. Osmanlı döneminden bu yana geleneksel yaklaşımı ile tüm dünyaya yayılan hamam kültürü, aynı zamanda sabunun bakım rutinlerine dahil olmasında da etkin bir rol üstleniyor.

Sabunlar, kültürel önemlerinin yanı sıra içerdikleri bitkisel yağlar ve diğer doğal bileşenler sayesinde vücudumuzun en büyük organı olan cildimizin ihtiyaç duyduğu antioksidanı ve vitaminleri içerebiliyor. Bitki özleri, esansiyel yağlar veya doğal kokular içerdiğinden sentetik kokuların aksine rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Kimyasal içermeyen doğal bileşenlerden yapıldıkları için özellikle hassas ciltlere bile uygun olabilirler. Kişisel bakımınızda daha saf, doğal içerikli ürünler tercih ediyorsanız, farklı yağ ve ham maddelerin şifasından faydalanabileceğiniz, ihtiyacınıza yönelik sabun çeşitlerini kullanarak bakım rutininizi bir ritüele dönüştürebilirsiniz.

Doğal sabunlar, kimyasal içermedikleri için biyolojik olarak parçalanabilirler ve genellikle sürdürülebilir tarım yöntemleri ile oluşturulduklarından çevreye pek çok kozmetik üründen daha az zarar verirler. Bize ve çevremize pek çok katkı sunan, geleneksel, saf bakım yöntemlerini günümüzde de sürdürmemize olanak sağlayan doğal sabunların kullanım alanlarını ve çeşitlerini daha yakından inceleyelim.

Sabunun kullanım alanları nelerdir?

Sabun, temizleyici etkiye sahip kimyasal formülü ile yağ ve kiri söküp atmak için kullanılır. Gündelik olarak temel hijyen ürünlerimizden biri olan sabun, derinlemesine temizleyen etkisi nedeniyle bakım rutinine de entegre ediliyor. Yüzümüzde ve vücudumuzda kullanabileceğimiz bir içerik olan sabun aynı zamanda saç temizliğinde ve bakımında da sıklıkla tercih ediliyor. İhtiyaçlarımıza göre kullandığımız uygun içerikteki sabunlar bakım rutinimizi zenginleştirirken, daha az ürün kullanarak hem temizlik hem de nemlendirme gibi ihtiyaçları karşılıyor ve spesifik cilt problemlerine karşı iyileştirici etki sağlıyor.

Neden doğal sabun tercih edilmeli?

Doğal sabunlar, geleneksel sabun üretim yöntemleriyle ve kimyasal katkı maddeleri kullanılmadan üretilir. Genellikle bitkisel ve doğal esansiyel yağlar kullanılarak yapılırlar. Doğal sabunların en büyük avantajlarından biri, cilde zarar veren kimyasal maddeler içermemeleridir. Birçok endüstriyel sabunda bulunan parfüm, renklendirici ve koruyucu maddeler doğal sabunlarda bulunmaz. Bakım rutininize ekleyeceğiniz sabunun içerik listesini okuyarak tercihinizi en temiz seçenekten yana kullanabilirsiniz. 

Sabun kullanmak cilde zarar verir mi?

Yüzünüzü doğal ve cilt ihtiyaçlarınıza uygun içerikteki sabunlarla yıkamak, herhangi bir istenmeyen sonuç ile karşılaşmanızı önler. Yüzünüzde pH değeri 5 ile 6 arasında sabun kullanmak, cildin kurumasını engeller. Cildin asit örtüsüne zarar vermeyecek sabunlar tercih ederseniz ve cilt bariyerine zarar vermeden cildin nem dengesini korumaya özen gösterirseniz sabun kullanmak cildiniz için zararlı değildir. Aynı zamanda kimyasal madde içermeyen ve renksiz sabunlar cildinizi tahriş edebileceği için doğal madde ağırlıklı sabun kullanmanız daha uygun olacaktır. 

Cilt tipinize en uygun sabun hangisi?

Farklı cilt tipleri farklı ihtiyaçlara sahiptir ve doğal sabunlar çeşitli seçenekleriyle bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik sizinle iş birliği yapar. Yağlı bir cilde sahipseniz, daha hafif ve cildin yağ dengesini destekleyecek doğal sabunları tercih etmelisiniz. Kuru ciltler için cildi daha fazla kurutmayacak zeytinyağı ve argan yağı gibi nemlendirici özelliklere sahip doğal sabunlar daha uygundur. Aloe vera veya lavanta gibi doğal bileşenler, ciltteki hassasiyeti azaltırken akneye meyilli cilde sahip olan kişiler kil veya kükürt içeren sabunları tercih edebilir. Yüz, cilt ve saç için ihtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz sabun çeşitlerine daha yakından bakalım. 

Yüz bakımında tercih edebileceğiniz sabunlar

 • Keçi sütü sabunu: Özellikle akne ve sivilce problemlerinde etkilidir. İçerdiğiA vitamini sayesinde cildi nemlendirerek pürüzsüz görünüm sunar.
 • Lavanta sabunu: Cildi derinlemesine temizleyen ve gözenekleri açan bir etkiye sahiptir. Tahrişe, kaşıntıya ve kızarıklığa iyi gelir. Antiseptik özellikleri ile yüzdeki sivilceleri yok etmeye yardımcıdır.
 • Aloe vera sabunu: Nemlendirme, temizleme ve yağ dengesini koruma gibi çeşitli özelliklere sahiptir.
 • Papatya sabunu: Cildi yatıştıran papatya sabunu, nemlendirme, temizleme ve akneyle mücadelede etkilidir.
 • Yulaf sabunu: Yulaf, cildi yatıştırmak için etkilidir. Egzama ve hassas cilde sahip olanlar için ideal bir seçenektir.
 • Pirinç sabunu: Sivilce eğilimli ciltleri onarır. Cildi beyazlatır ve değişen cilt tonunu dengeler.
 • Kil sabunu: Cilt yüzeyindeki yağları ve kirleri temizler, peeling görevi görür. Cildin doğal yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. 
 • Doğal kükürt sabunu: Sivilceli ve akneli cilt tipine uygundur, siyah nokta oluşumunu önler.

         Saç bakımında tercih edebileceğiniz sabunlar

         Saç sabunları, saçtaki kirleri arındırarak daha sağlıklı bir saç derisine kavuşmanızı sağlar. Saç bakımınız için aşağıdaki sabunlardan faydalanabilirsiniz.

         • Bıttım sabunu: Saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme yaşayan kişiler için önerilir. Saçın yağ dengesini korumaya yardımcı olur ve yağlanma geciktiricidir.
         • Lavanta sabunu: Kepeklenmeyi önler ve giderir.
         • Keçi sütü sabunu: Saçın doğal pH seviyesine yakındır. Bu nedenle saç derisini korur. 
         • Zeytinyağlı sabun: Doğal nemlendirici özelliği sayesinde saçları besler, uzatır ve dökülmeleri engeller. 

            Tüm vücudunuzda tercih edebileceğiniz sabunlar 

            Sadece yüz bölgesinde sınırlı kalmayıp bütün vücut için temizleme ve nemlendirme etkisi sağlayan sabunları da bakım rutininize dahil edebilirsiniz. 

            • Kastil sabunu: Birçok farklı amaca uygun olan kastil sabunu, cildin doğal yağını dengeler. Bu nedenle hassas ciltler için bile uygun olan kastil sabununu cildinizde, şampuan yerine, el yıkama ve temizlik ürünü olarak kullanabilirsiniz.
            • Ballı sütlü sabun: Nemlendirici ve antibakteriyel özelliği sayesinde canlı cilt görünümünü destekler.
            • Eşek sütü sabunu: Derinlemesine temizlik ve parlak cilt görünümü sunar.
            • Doğal gül sabunu: Gözenekleri temizler ve cildi yatıştırır.
            • Tarçın sabunu: Cildi pürüzsüzleştirmede oldukça etkilidir. Cilde parlaklık verir, nemlendirir ve kokusu ile aromaterapi etkisi yaratır.
            • Shea yağı sabunu: Shea yağı, yoğun bir nemlendiricidir. Hassas cildi besler.
                 BLOOM SHOP