YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAFLAR: SAKARA

Yaşımız ilerledikçe tercihlerimiz bedenimiz üzerindeki etkilerini daha kısa sürede ve daha şiddetli şekilde hissettirmeye başlıyor. Uykusuz geçen geceler, alkolü fazla kaçırmak, kötü beslenmek eskiden olduğundan çok daha fazla bizi etkiliyor ve yaşam kalitemizi düşürebiliyor. Zaman içinde bedenimizin optimal işleyişi için ihtiyaç duyduğu unsurları kendi kendine üretme yetisi azalıyor, dışarıdan desteklenmeye daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu noktada da en az kaliteli uyku uyumak veya düzenli egzersiz yapmak kadar nasıl beslendiğimiz de hem nasıl hissettiğimizi hem de nasıl göründüğümüzü direkt olarak etkiliyor. Doğru gıdalar sağlıklı yaşam süremizi uzatabildiği gibi daha genç, enerjik ve canlı görünmemize de yardımcı olabiliyor. Peki hangi gıdalar olduğumuzdan daha dinç görünmemizde bize yardımcı olabiliyor? The mindbodygreen podcast’ine katılan plastik cerrah Dr. Anthony Youn, sağlıklı cilt ömrü için en iyi beslenme şeklini ve en etkili gıdaları paylaşıyor!


Sağlıklı cilt ömrü ne demek?

Aynı sağlıklı uzun yaşam gibi sağlıklı cilt ömrü de uzun vadede kronolojik yaş alımına karşı cilt sağlığı ve bütünlüğünü korumak anlamına geliyor. Kısa sürede sonuç alınabilen cilt bakım rutinleri bir yana sağlıklı cilt ömrü için alınan aksiyonlar geleceğe yatırım yapıyor. Odağına cildin nem bariyerini güçlü tutmayı, cildi içeriden dışarıya beslemeyi, hücresel hasara sebep olan oksidatif stresi azaltmayı ve yine hücresel seviyede cilt yenilenmesini tetiklemeyi amaçlıyor.

Beslenme ve sağlıklı cilt ömrü arasında nasıl bir ilişki var?

Gerçekten iyi görünen bir cilde sahip olmanın tek yolu onu içeriden beslenmekten geçiyor. En basit şekilde, diğer organlarımıza iyi gelen tüm gıdalar cildimize de iyi geliyor. Antioksidanlar, sağlıklı yağ asitleri, temel aminoasitler, lif, vitamin ve mineraller açısından zengin gıdalar sağlığı bütünsel şekilde desteklerken cilt ömrünü kısaltan unsurları minimize ediyor. Hücresel sağlığın en büyük düşmanı olan serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötrleniyor, çeşitli cilt problemlerine neden olan bedensel enflamasyon da bu sayede düşüyor. Cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ise en iyi beslenme yolu ile alınabiliyor. İşlenmemiş, besin değeri yüksek gıdalar bu nedenle cilt görünümünü baştan aşağı değiştirebilecek güce sahip olabiliyor.

Sağlıklı cilt ömrü için en iyi beslenme hangisi?

Beslenme ve sağlıklı cilt ömrü arasındaki bağı inceleyen araştırmalar, özellikle bir beslenme biçiminin yaşlanma belirtilerini minimize etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Uzun yaşam uzmanı Valter Longo tarafından icat edilmiş “orucu taklit eden diyet”, İngilizce ismi ile Fasting-mimicking Diet (FMD) biyolojik yaş alma sürecini yavaşlatarak sağlıklı cilt ömrünün uzatılmasına yardımcı oluyor. Peki bu diyet nasıl yapılıyor?

Oruç tutmadan orucun fizyolojik etkilerini bedende hissettirebilen bu 5 günlük beslenme biçiminde ilk gün 1100 kalori, diğer 4 gün ise ortalama 800 kalori alınıyor. 5 gün boyunca günlük kalori ihtiyacının ciddi ölçüde altında kalmak bedendeki “hücresel temizlik” yani otofaji sürecini tetikliyor. Enerji üretmek için yeterli kaloriye sahip olmayan beden gıda eksikliğinde birikmiş hücresel atıkları, proteinleri, yeterince iyi çalışmayan dokuları yakmaya başlıyor. Bu da tüm hücresel işlevlerin daha verimli ve iyi çalışmasını sağlıyor. Tetiklenen otofaji de cildin de daha genç, canlı, nemlenmiş ve pürüzsüz görünmesine katkıda bulunabiliyor. Sağlık koşulları el veriyorsa, FMD en iyi sonuçlarını ayda 1 kere yapıldığı zaman gösteriyor.

Peki böylesi bir diyet yapmak istemiyor veya buna sağlığımız el vermiyorsa cilt ömrümüzü nasıl uzatabiliriz? Neyse ki en az FMD kadar etkili olup cilt sağlığını içeriden dışarıya destekleyen bazı gıdalar bulunuyor.

Yaşlanma belirtilerini minimize etmek için tüketebileceğiniz en iyi besinler aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Yaban mersini: Bir tür antioksidan olan antosiyanin açısından zengin yaban mersini, yaşlılık belirtilerine neden olan serbest radikal hasarına karşı hücreleri koruyabiliyor.
  • Narenciye: Bedenimiz kolajen sentezleyebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda cildimizin ideal nem seviyesini korumasında da C vitamini rol oynuyor. En iyi C vitamini kaynaklarını narenciye yani limon, portakal, greyfurt oluşturuyor.
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler: İçerdikleri bir tür antioksidan olan karotenoidler; lutein ve zeaksantin sayesinde cildi güneşin neden olduğu oksidatif stres ve foto yaşlanmaya karşı koruyabiliyor.
  • İlik suyu: İçerisinde bolca temel aminoasit, vitamin, mineral ve cilt dokusunun demirbaşı olan kolajen bulunduran ilik suyu cilt onarımına ve yenilenmesine destek oluyor.
  • Somon: Kaliteli yağ, Omega-3 ve protein deposu olan somon; cildin nem seviyesini yükseltmeye, cildi güneş ve serbest radikal hasarına karşı korumaya yardım ediyor.
  • Maca: Bir adaptojen olan maca ilerleyen yaş ile dengesini yitiren hormon salınımının düzenlenmesine yardımcı oluyor, bir bağ dokusu olan fibroblastların sentezini tetikleyerek cilt elastikiyetinin korunmasını sağlıyor. Cildin daha parlak ve dolgun görünmesine katkıda bulunuyor.
  • Avokado: İçerdiği sağlıklı yağ asitleri, antioksidanlar ve fitokimyasallar sayesinde bir süper gıda olarak kabul edilen avokado yaş almanın negatif etkilerini hafifletiyor.
  • Bitter çikolata: Araştırmalara göre yüksek oranda kakao içeren bitter çikolatalar yaşlanma belirtilerini yavaşlatabiliyor.
  • Badem: Çok iyi bir E vitamini kaynağı olan badem, cilt kusurlarının iyileşmesini hızlandırabiliyor, kolajen sentezini tetikleyerek yüz çizgilerinin derinleşmesini önleyebiliyor.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP