YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Sıcak ve güneşli günler önümüzdeyken makyaj rutinimizde daha hafif, doğal ve eforsuz seçeneklere yönelebiliyoruz. İçinizden makyaj yapmak gelmiyorsa fakat ufak dokunuşlarla görünümünüzü bir üst noktaya taşımak istiyorsanız, no makeup yani yok görünümlü makyaj kurtarıcınız olabilir. Yaz makyaj rutininizi oluştururken işinize yarayabilecek ipuçlarını sizin için araştırdık.


No makeup makyajı nedir? 

Makyajda tercih edilen doğallığın birden çok sebebi olabilir. Örneğin kendimize doğal makyajların yakıştığını düşünmek, ağır makyaj hissiyatından rahatsızlık duymak veya yalnızca doğal özelliklerimizi ön plana çıkarmayı istemek olabileceği gibi sezona uygun trendler de makyaj ve bakım tercihlerimizi etkileyebilir. 

Madem makyajsız bir görünüm amaçlıyoruz, neden makyaj yapıyoruz ki diye soruyor olabilirsiniz. Aslında sorunun cevabı tam olarak burada yatıyor. Elbette her gün aynı uyanmıyoruz. Kimi zaman cilt problemleri, yorgunluk veya uykusuzlukla baş ediyor, kendimizi çok iyi hissetmeyebiliyoruz. Tüm bunlara rağmen, yine de en iyi halimizle görünmek istediğimizde uygulayabileceğimiz basit adımlarla daha canlı, sağlıklı ve kolay bir makyaj yapabilmemiz mümkün. 

Aynı zamanda doğal güzelliğimizin ışığını kısmadan, basit adımlarla onu ön plana çıkarabileceğimiz bir makyaj seçeneği olan no makeup, etkili ürünler kullanıldığında cildi olduğundan daha sağlıklı gösterir. Peki bu doğal güzelliğimizi öne çıkarma halini bir rutin haline getirebilmek için neler yapabiliriz? Biraz daha yakından inceleyelim. 

Kendinize en uygun no makeup makyaj rutinini nasıl oluşturabilirsiniz?

Kendiniz için en uygun olan no makeup rutinini oluşturmadan önce yapmanız gereken ilk şey cildinizi ve yüzünüzü tanımaktır. Yok gibi makyajları diğer makyajlardan ayıran en önemli nokta fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerin minimum miktarda kullanılmasıdır. Bu nedenle cildin ihtiyaçlarına yönelik sağlam bir cilt bakım rutinini alışkanlık haline getirmek en iyi sonuçlar için önerilir. Bunun için düzenli olarak cildinizi temizlemeli, nemlendirmeli ve güneş koruyucu kullanmalısınız. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, yeterince su içmek ve dengeli beslenmek de cildinizin doğal güzelliğini korumanıza yardımcı olur.

Bir diğer önemli nokta ise kendi yüz özelliklerinizi iyice öğrenmektir. Öne çıkarmak istediğiniz özellikleriniz neler? Belki elmacık kemikleriniz yüksek ve minimum ürün kullanarak onları öne çıkarmak istiyorsunuz. Belki sabah uyandığınızda gözleriniz her zamankinden biraz daha yorgun bakıyor ve dikkati gözlerinizden başka yere toplamak istiyorsunuz. Makyaj yapmadan önce ihtiyacınız olan dokunuşa karar vermelisiniz. 

Örneğin, düz olan kirpiklerinizi kıvırarak daha belirgin bakışlar elde edebilirsiniz ya da yüzünüzün her zamankinden solgun olduğunu düşünüyorsanız hafif bir allık sizi daha canlı gösterebilir. Ancak bu noktada şuna dikkat etmelisiniz: No makeup makyajın en önemli özelliği makyajın varlığını minimumda tutarak doğal güzelliği ön plana çıkarmasıdır. Bu makyaj tarzı, kişinin özgün güzelliğini vurgulamayı amaçlar ve aşırıya kaçmadan, hafif dokunuşlarla daha taze ve doğal bir görünüm elde etmeyi hedefler. Yani, no makeup makyajında makyajın kendisi değil, kişinin doğal güzelliği ön plandadır.

Peki, yaz boyu doğal güzelliğinizi ön plana çıkarabileceğiniz bir no makeup makyaj rutinini nasıl oluşturabilirsiniz?

No makeup makyaj yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  • Cilt bakım rutininizi yaptıktan sonra ilk ve en önemli adım, cildinizi iyice nemlendirmektir. Minimum kapatıcılık ve maksimum doğallık hedeflendiğinden, cildinizin gün boyunca nemli ve dolgun kalabilmesi için sabah hafif su ile ıslattığınız yüzünüze bir hyaluronik asit serumu sürmeyi deneyin. Serum emildikten sonra tercih ettiğiniz bir nemlendirici ile bakımınızı tamamlayın. Nemlendirici ve aydınlatıcı özelliği olan bir göz kremi de kullanabilirsiniz. 
  • Günlük rutininizin ayrılmaz bir parçası olması gereken güneş kremini bu noktada sürebilirsiniz. Eğer tercih ederseniz, renklendirme özelliği olan bir güneş kremi kullanabilirsiniz. 
  • Kaşları tarayıp şekillendirmek ve gün boyu bozulmaması için sabitlemek, rutininize iyi bir başlangıçtır. Eğer kaşlarınızın arasında boşluklar varsa fazla renklendirmemeye özen göstererek yalnızca boşlukları doldurun ve tarayarak sabitleyin.
  • Önceden de bahsettiğimiz gibi, olabilecek en az miktarda kapatıcı ürün kullanmak bu makyaj stilinin öne çıkan özelliğidir. Bu nedenle kapatmak istediğiniz noktalara bölgesel bir şekilde kapatıcıyı uygulayın. Eğer göz altlarında yoğun mor halkalara sahipseniz önce bir renk eşitleyici ardından da aydınlatıcı özellikte ince bir kapatıcı kullanabilir ya da sadece göz altlarınızı aydınlatabilirsiniz.
  • No makeup makyajların bir diğer püf noktası, mümkün olduğunca krem yapıda ürün kullanmaktır. Kontür, bronzer ve allık gibi ürünlerinizi krem yapıda seçtiğinizde, cildiniz ile daha bütünleşmiş bir etki yaratacağından arzu edilen doğal görünüm elde edilecektir. Bu ürünleri kullanırken dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta ise azdan başlayarak kullandığınız ürün miktarını arttırmaktır. Yok gibi makyajda kontür yapılmaz diye bir kural olmadığı gibi, öncelikli hedefimiz kendi var olan görünümümüzü öne çıkarmak olduğu için gerekli olduğundan fazla ürün kullanmamaya çabalayabiliriz.
  • Allık -özellikle de krem allık- sağlıklı ve güneşten kızarmış bir cilt görünümü yarattığı için elmacık kemiklerinin üst kısımlarına ve burun üzerine sürüldüğünde güzel bir etki yaratır. Eğer krem allığınız yoksa o gün kullanacağınız ruj ile yanağınıza ve burnunuza minik bir kontür yaparak dağıtmayı deneyin. 
  • Göz makyajı, no makeup makyajlarında pek tercih edilmez. Far, koyu göz kalemi ya da maskara yerine tercih edebileceğiniz daha doğal alternatifler bu rutinde yer alır. Far kullanmak yerine fırçanızda kalan bronzer ya da allığı hafifçe gözünüzün üstünden geçebilirsiniz. Yüzünüzdeki renkleri eşitleyecek bu adım aynı zamanda doğal bir gölge de yaratacaktır. Koyu renk göz kalemleri yerine gözünüzün içine çekebileceğiniz ten rengi bir kalem bakışlarınızı da açık ve uyanık gösterecektir. Kirpiklerinize hiçbir şey sürmeyecek olsanız bile onları güzelce kıvırın. Eğer tercih ederseniz şeffaf kaş jelinizi kullanarak kirpiklerinizi gün boyu sabitleyebilir ya da biraz daha dramatik bir görüntü istiyorsanız siyah yerine kahverengi bir maskara tercih edebilirsiniz.
  • No makeup makyajlarda, dudaklar kendi rengine yakın bir ruj ya da parlatıcı ile renklendirilebilir. Sert hatlar yaratan dudak kalemleri veya canlı renk rujlar yerine nemlendirici özellikte, dudakları canlandıracak ürünler tercih edilir. 

Bu öneriler, no makeup makyaj rutininizi oluşturmanızda size ana hatlarıyla yol gösterecektir fakat belirttiğimiz gibi bu makyajın en doğru ve size en yakışacak olan kullanımı kendinize adapte ettiğiniz biçimi ile olacaktır. Kendinize yakıştırdığınız şekilde ve o günkü ihtiyaçlarınıza yönelik, her adımını farkındalıkla ve sevdiğiniz ürünler ile uyguladığınız bir makyaj, sizin için ideal bir rutin haline gelecektir.

ERBORIAN
CC Eye with Centella Asiatica Aydınlatıcı Krem
KEŞFET
NARS
Soft Matte Kapatıcı
KEŞFET
GLOW RECIPE
Watermelon Glow Aydınlık Verici Niasinamid İçeren Serum
KEŞFET
ANASTASIA BEVERLY HILLS
Brow Freeze Kaş Jeli
KEŞFET
REM BEAUTY
Eclipse -Dudak ve Yanak Stick
KEŞFET
CHANEL
Baume Essentiel Stick Aydınlatıcı
KEŞFET
BLOOM SHOP