YAZAN: BURCU ERBAŞ
In partnership with Wings

Siz de şu sıralar sosyal medyanızda arkasından kırmızı ışıklar yayan ve tüm yüzü kaplayan bilim kurgu filminden fırlama maskeler görüyorsunuzdur. Bu maskeler her ne kadar son teknoloji harikası gibi görünseler de tıp alanında 1960’lı yıllardan beridir kullanılan acısız, zararsız ama çok etkili bir terapi sunuyor: kırmızı ışık terapisi. İngilizce red light therapy olarak anılan bu uygulama sunduğu sayısız fayda ile tüm cilt sorunlarının çözümü olabilecek gibi duruyor. Peki nasıl? Kimler, ne şekilde bu terapiyi kullanabilir? Sizin için red light therapy hakkında tüm bilmeniz gerekenleri yazdık!


Red light therapy (kırmızı ışık terapisi) nedir?

Red light therapy, yani kırmızı ışık terapisi, cildi çok düşük dozlarda kızıl ve yakın kızılötesi ışınlara maruz bırakan bir tedavi biçimidir. Genellikle cihazlar 630 nm ila 700 nm dalga boyları aralığında ışınlar saçar. Güneş’in saçtığı zararlı ve görünmez UV ışınlarının aksine sıklıkla kırmızı olarak görülen LED ışınlar cilde herhangi bir zarar vermez, aksine birçok faydası bulunur. Bir ışının dalga boyu ne kadar yüksekse, cilde nüfus etme oranı da o denli yükselir. Cildin alt katmanlarına nüfus eden ışınlar hücrelerde fotobiyomodülasyon isimli bir süreci başlatır. Bu süreçte cilt herhangi bir hasar veya travma almaz. Tam tersine hücre fonksiyonları iyileşmeye başlar.

Nasıl çalışır ve cilt sağlığına faydaları nelerdir?

Temel olarak ciltteki yüksek enflamasyonu düşürür ve kolajen sentezini arttırmaları için fibroblast yani bağ dokusu hücrelerini tetikler. Bu sayede ince çizgilerin azaltılması ve önlenmesinde aynı zamanda cilt dokusunun iyileştirilmesinde etkilidir. Düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişilerin cildinde kolajen üretimi ve miktarının arttığı, enflamasyonun düştüğü ve bu sayede iyileşen cilt sağlığı dışında saç dökülmesinin de azaldığı görülmüştür.

Terapinin merkezinde cildin kızılötesi ışınlarına verdiği iyileşme, onarma ve çoğalma tepkisi yatar. Işınlar hücrelerin enerji üretim merkezi olan mitokondrileri aktive eder. Bu da hücreye yepyeni bir enerji desteği verir. Hücreler işlevlerini daha iyi yerine getirmeye başlar. Bu sayede cilt, hücresel seviyeden itibaren derin bir yenilenmeden geçer. Bu da kendini özellikle aşağıdaki faydalar ile gösterir:

Işık terapisinin yaş alma belirtileri ve cilt dolgunluğu üzerindeki faydaları düzenli uygulamadan 1-2 ay sonra görülmeye başlar. Kızarıklık ve cilt enflamasyonu üzerindeki etkileri hemen bir uygulamadan sonra bile görülebilir.

Red light therapy, mucizevi faydalara sahip gibi görünse de bu konuda insanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sınırlı sayıdadır. İlk bulgular çok umut verici olsa da faydaları üzerine mutlaka daha çok araştırma yapılmalıdır.

Red light therapy kimler tarafından, nasıl kullanılmalıdır?

Red light therapy, herhangi bir sıcaklık yaymayan, acı vermeyen, non-invazif bir uygulamadır. Çoğu medikal güzellik kliniğinde microneedling, kimyasal peelingler, lazer uygulamaları gibi bir kozmetik işlem ile beraber, iyileşmeyi hızlandırması için yapılır.

Kırmızı ışık terapileri güzellik klinikleri dışında evlerde de doğru LED ışığı yüz cihazları ile uygulanabilir. Ancak ev versiyonları, güzellik kliniklerindeki cihazlardan güçsüz olduğundan aynı etkiyi daha uzun sürede gösterebilir. Bu nedenle uzmanlar eğer kırmızı ışık terapisini evde, kendi cihazımızla uygulamak istiyorsak düzenli şekilde hafta 3-4 kez kullanmamızı önerir. İlk gözle görülür sonuçlar ise 6 hafta sonra ortaya çıkar.

Kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamanın yaydığı ışınlar cilde ne denli fayda sağlasa da gözlere direkt olarak gelmesi hassasiyete hatta hasara yol açabilir. Bu nedenle ışık tedavilerinde mutlaka gözlerin kapalı olması önerilir. Ayrıca kırmızı ışık uygulamasının hiçbir zaman sıcak hissettirmemesi gerekir. Eğer cihazdan herhangi bir ısı yayılıyorsa uygulamaya son verilmelidir.

Bu terapiye başlamadan mutlaka doktora danışılması, kullanılan bir ilacın veya genetik alt yapının ışığa karşı hassasiyet yapmayacağının öğrenilmesi aksiyona geçmeden önce atılması gereken önemli adımlardır.


Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP